Reuters podkreśla, że powołanie 40-letniej O'Neill oznacza zwrot ku młodszemu pokoleniu, które nie było bezpośrednio zaangażowane w trwający dziesięciolecia konflikt. McGuinness, kluczowa postać w całym okresie północnoirlandzkiego konfliktu, wycofał się, podając jako powód stan zdrowia i obecny kryzys polityczny w Irlandii Północnej.

O'Neill miała 21 lat, gdy w 1998 roku rozpoczynała karierę polityczną jako doradczyni w północnoirlandzkim parlamencie; w tym samym roku podpisane zostało porozumienie wielkopiątkowe, które utorowało drogę procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej.

O'Neill, ustępująca minister zdrowia Irlandii Północnej, poprowadzi partię Sinn Fein do wyborów, które odbędą się 2 marca. W przesłaniu wideo podkreśliła, że jest dla niej wielkim zaszczytem i przywilejem zajęcie miejsca po McGuinnessie, "politycznym gigancie".

"Guardian" zwraca uwagę, że w zależności od wyniku tych wyborów O'Neill może zostać wiceszefową lub szefową północnoirlandzkiego rządu.

Reklama

Rezygnacja McGuinnessa ze stanowiska wiceszefa rządu doprowadziła do upadku gabinetu utworzonego po poprzednich wyborach, które odbyły się zaledwie 10 miesięcy temu.

Wicepremier zrezygnował ze stanowiska 9 stycznia na skutek konfliktu z pierwszym ministrem (szefową regionalnego rządu) Irlandii i zarazem przewodniczącą protestanckiej probrytyjskiej Partii Demokratycznych Unionistów (DUP) Arlene Foster, który dotyczył kwestii dofinansowania energii odnawialnych.

Na mocy zawartego w 1998 roku porozumienia, które zakończyło trwający trzy dziesięciolecia krwawy konflikt między katolikami i protestantami w brytyjskim Ulsterze, oba największe ugrupowania unionistyczne i nacjonalistyczne sprawują wspólnie rządy nad Irlandią Północną w ramach obowiązkowej koalicji. (PAP)