Premier Łotwy Maris Kuczinskis w czasie czwartkowej wizyty w Warszawie spotka się z szefową polskiego rządu, która zapowiedziała w środę, że tematem rozmowy będą relacje dwustronne, w tym współpraca gospodarcza.

"Będziemy zapewne rozmawiać też o tych najważniejszych sprawach, które dotyczą teraz UE, czyli reform, koniecznych zmian i również tego, co wiąże się z opuszczeniem przez Wielką Brytanię UE" - dodała premier.

Szefowa rządu po przeglądzie Ministerstwa Spraw Zagranicznych we wtorek zapowiedziała, że Polska przedstawi propozycje koniecznych zmian w Unii. "UE musi być zreformowana, by się dalej rozwijać i by nie było kolejnych państw, które będą chciały ją opuścić" - mówiła Szydło w kontekście Brexitu.

Według premier "duża część rozmowy" z Kuczinskisem będzie dotyczyła kwestii bezpieczeństwa.

Łotwa jest jednym z czterech państw, w których postanowiono umieścić grupy batalionowe NATO w ramach wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu. W ubiegłym roku na lipcowym szczycie w Warszawie postanowiono, że na terenie Polski i trzech państw bałtyckich rozmieszczone zostaną cztery grupy batalionowe; każda grupa ma tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością (w Polsce - USA, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, w Estonii - Wielka Brytania). Obecnie trwa realizacja postanowień szczytu.

Premier jesienią zeszłego roku wzięła udział w spotkaniu przywódców 16 państw Europy Środkowej i Chin w Rydze. Spotkała się również z premierem Łotwy. Wówczas Szydło i Kuczinskis rozmawiali m.in. o rozbudowie infrastruktury w regionie, m.in. trasy Via Carpatia. To połączenie drogowe, które wraz ze wspieraną przez polski rząd Via Carpatią, ma łączyć kraje bałtyckie z południem Europy. (PAP)