"Przedmiotowa kontrola obejmuje swoim zakresem m.in. sprawdzenie prawidłowości rozliczenia oraz obliczania podatku od towarów i usług za miesiąc lipiec 2011 r. W ramach kontroli sprawdzana była m.in. prawidłowość rozliczenia podatku VAT z tytułu umowy sprzedaży wierzytelności, zawartej między spółką a Polskim Bankiem Przedsiębiorczości. [...] Z treści protokołu wynika, że transakcja nabycia przez bank wierzytelności nie stanowiła świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a więc nie była czynnością opodatkowaną. W ocenie naczelnika US, bank nie powinien wystawić faktury VAT, a co za tym idzie - spółka nie miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na tej fakturze" - czytamy w komunikacie.

Protokół jest dokumentem, który nie rozstrzyga sprawy. Niemniej jednak w przypadku przyjęcia ustaleń z protokołu w ewentualnej decyzji naczelnika US, a następnie utrzymania ewentualnej decyzji przez organ odwoławczy i sądy administracyjne, spółka zobowiązana będzie do zapłaty tytułem zaległego podatku za lipiec 2011 r. kwoty 9 880 303 zł wraz z należnymi odsetkami za zwłokę, podano również.

"Spółce przysługuje prawo wniesienia zastrzeżeń i wyjaśnień do protokołu w terminie 14 dni. Spółka nie zgadza się z ustaleniami protokołu i zamierza podjąć odpowiednie kroki prawne mające na celu wykazanie braku podstaw do przyjęcia niekorzystnych dla spółki ustaleń. Przede wszystkim należy wskazać, że spółka posiada interpretację indywidualną, w której minister finansów potwierdził, że spółka miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturze wystawionej przez bank" - czytamy dalej.

Polnord S.A. to firma typu holdingowego. Prace operacyjne wykonywane są w spółkach celowych, powoływanych do realizacji poszczególnych inwestycji. Polnord realizuje projekty budowlane w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Olsztynie, Szczecinie i Wrocławiu. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. W 2016 r. sprzedała 1 023 lokale.

(ISBnews)