Poszerzenie strefy dotyczy kilkunastu gmin z województw: wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

„Mamy nadzieję, że dzięki temu rozszerzeniu pojawi się w ciągu najbliższych miesięcy ponad 300 nowych miejsc pracy, a pierwsze inwestycje zaczną się w ciągu najbliższych kilku tygodni” - mówiła Emilewicz.

Dodała, że największą z inwestycji w najnowszych lokalizacjach będzie budowa fabryki w Pile przez koncern branży elektronicznej Flex; w ciągu kilku lat pracę ma znaleźć tam około 3 tys. osób.

„Akcentujemy mocno naszą obecność w Wielkopolsce. Firma Flex, która zamierza wybudować swój zakład w Pile, będzie miała tą możliwość. To objęcie (strefą ekonomiczną – PAP), właśnie ze szczególnym uwzględnieniem tej firmy, było procedowanie wręcz ekspresowo” - powiedział prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (K-SSSE) Krzysztof Kielec.

Reklama

Kielec mówił, że rozszerzenie strefy jest bardzo duże, a do tego obejmuje kluczowe miejsca pod kątem zainteresowania inwestorów. „Na większość z tych terenów mamy już zainteresowanych” - podkreślił prezes.

Do rozszerzenia Strefy dochodzi po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy. Pod koniec grudnia zeszłego roku powiększono ją o 68 ha.

„2016 r. zakończył się znakomitym bilansem dla stref ekonomicznych w Polsce w ogóle. Poszerzenie dotyczyło niemal wszystkich 16 stref, jakie są na terenie Polski, a inwestycje, które będą realizowane na terenie tych stref, to rzeczywiście inwestycje w bardzo skomplikowane, złożone sektory” - powiedziała Emilewicz. Podkreśliła, że specjalne strefy ekonomiczne są ważnym elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i mają stać się osią nowej polityki inwestycyjnej.

„Chcemy, aby aktywnością podstawową tych spółek (stref – PAP) nie była tylko i wyłącznie sprzedaż gruntów, jak to często w ostatnich latach bywało. To ma być rzeczywiście aktywna rola wsparcia dla lokowania się na terenie strefy atrakcyjnych z punktu widzenia rozwoju Polski inwestycji, ale też wsparcie tych inwestorów, którzy są na terenie stref” - mówiła Emilewicz. Przypomniała, że w skali kraju w większości są to mali i średni polscy przedsiębiorcy.

W zeszłym roku K-SSSE wydała 13 zezwoleń na działalność gospodarczą. Suma deklarowanych w nich nakładów inwestycyjnych wyniosła prawie 309 mln zł, co ma wygenerować 247 nowych miejsc pracy. Część inwestorów nie decyduje się jednak na korzystanie z ulg i nie ubiega się o zezwolenia na prowadzenie działalności wydawane przez K-SSSE, a jedynie nabywa grunty.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w 1997 roku; jest spółką akcyjną z udziałem Skarbu Państwa i samorządów lokalnych z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą. Po ostatnim rozszerzeniu obejmuje ok. 2,2 tys. ha i jest zlokalizowana w kilkudziesięciu miejscowościach województwa lubskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Wysokość inwestycji poniesionych dotychczas przez firmy w tej strefie szacowana jest na ponad 6,8 mld zł, a zatrudnienie w należących do nich zakładach to ok. 32 tys. osób. Do wiodących branż w tej strefie należą: samochodowa, papiernicza, drzewna, maszynowa i spożywcza.

W tej strefie ekonomicznej dominują inwestorzy polscy i niemieccy, a pozostali reprezentują kilkanaście innych krajów Europy Zachodniej i świata. Łącznie Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA od początku swojej działalności wydała ponad 300 zezwoleń na prowadzenie działalności na jej terenie. (PAP)