Jak przypomniano na konferencji prasowej, Smarflow powstało przy współpracy z firmami informatycznymi Microsoft i Future Processing. Nawiązano ją w 2015 roku. W bieżącym roku planowana jest rozbudowa systemu, który obejmuje obecnie 80 proc. powierzchni miasta. Na ten cel przeznaczonych zostanie prawie milion złotych – poinformowało MPWiK.

„MPWiK dostarczając mieszkańcom wysokiej jakości wodę, musi również dbać o źródła, z których korzysta. Susza hydrologiczna wywołana zmianami klimatu negatywnie wpłynęła na nie. Stosując i rozwijając nowoczesne technologie, takie jak Smartflow, skutecznie dbamy o środowisko, oszczędzając wodę – podkreśla prezes MPWiK S.A. we Wrocławiu Zdzisław Olejczyk.

W ramach systemu Wrocław został podzielony na kilkadziesiąt stref pomiarowych. Rozwiązanie działa na obszarze kilkunastu osiedli i wykorzystuje prawie 100 urządzeń monitorujących ilość i ciśnienie wody przepływającej przez sieć wodociągową. Dzięki temu mogą łatwo lokalizować tzw. ukryty wyciek, który zdaniem MPWiK stanowi jedną z najtrudniejszych awarii.

„Najważniejsze pomiary prowadzone są głównie nocą, kiedy mieszkańcy praktycznie nie zużywają wody. Po wytypowaniu miejsca awarii nasze brygady wyszukują je precyzyjnie w oparciu o rozwiązania akustyczne. Dzięki tej metodzie awarie, które generują straty rzędu na przykład 15 tys. m sześc. wody na dobę, udaje nam się precyzyjnie zlokalizować i usunąć w ciągu 72 godzin” – tłumaczył dyrektor centrum nowych technologii we wrocławskim MPWiK Tomasz Konieczny.

Reklama

Jak przypomniano w poniedziałek, wrocławskie wodociągi walczą z ukrytymi wyciekami od 2014 roku, kiedy to straty wody stawiały spółkę pod tym względem poniżej średniej europejskiej. Wdrożone programy pomogły obecnie w osiągnięciu wyniku, który zbliża Wrocław do czołówki europejskich miast. Prezes wrocławskiego MPWiK dodał też, że spółka jest pierwszą polską firmą należącą International Water Association, globalnej organizacji działającej m.in. na rzecz ochrony zasobów wodnych.

„Kierunki zrównoważonego rozwoju miast wyznaczają właśnie takie rozwiązania jak monitorowanie sieci wodociągów we Wrocławiu. Pokazują, że wykorzystywanie najnowszych technologii przynosi realne korzyści nie tylko dla spółek, ale i dla całej aglomeracji w postaci znacznych oszczędności, ułatwiania życia mieszkańcom i ochrony środowiska”. – ocenił dyrektor ds. sprzedaży do sektora publicznego polskiego oddziału Microsoft Wojciech Życzyński.

Na korzyści dla aglomeracji miejskich w związku z technologiami smart city zwracała również uwagę przedstawicielka Future Processing Monika Brachmańska.

„Zarządzanie i analiza dostaw wody jest istotnym składnikiem inteligentnego miasta i stanowi jeden z elementów szeroko rozumianego Better Future. Smart City, czyli inteligentne miasto to innowacyjne miasto przyszłości, które w sposób naturalny dopasowuje się do potrzeb mieszkańców, podnosząc poziom oraz komfort ich codziennego życia przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi” – podkreślała.

Jak prognozuje MPWiK, dzięki planowanym inwestycjom w ciągu najbliższych 12 miesięcy uda się zaoszczędzić co najmniej kilka milionów złotych. (PAP)