"W związku z prognozowaną poprawą jakości powietrza w naszym regionie, akcja związana z bezpłatnymi przejazdami naszymi pociągami 4 lutego zostaje wstrzymana (…). Możliwość skorzystania z bezpłatnych przejazdów zostanie wznowiona w przypadku ponownego przekroczenia norm jakości powietrza. O takiej sytuacji będziemy informować na naszej stronie internetowej w osobnych komunikatach" – podały na swej stronie internetowej Koleje Śląskie.

Informację o zawieszeniu akcji przez Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego podała PAP rzeczniczka Anna Koteras.

Prognozowana poprawa jakości powietrza, którą uzasadniana jest decyzja o wstrzymaniu akcji bezpłatnych przejazdów, nie oznacza jednak, że sytuacja zupełnie wróci do normy - w wielu częściach regionu dopuszczalny poziom stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu nadal będzie znacząco przekroczony.

Z prognoz służb środowiskowych wynika bowiem, że do sobotniego przedpołudnia w centralnej i południowej części woj. śląskiego jakość powietrza, ze względu na poziom pyłu zawieszonego, będzie zła. Jedynie w północnej części – umiarkowana.

Reklama

W piątek wieczorem – jak wynika z mapy monitoringu jakości powietrza – bardzo złą jakość powietrza odnotowano w Żywcu, złą m.in. w Bielsku-Białej, Katowicach, Gliwicach, Zabrzu oraz Częstochowie, dostateczną m.in. w Tychach, Sosnowcu i Ustroniu, a umiarkowaną w Wodzisławiu Śląskim i Rybniku.

O wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji kolejowej dla kierowców (na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu) i maksymalnie dwóch osób im towarzyszących po raz pierwszy regionalny samorząd, do którego należą Koleje Śląskie, zdecydował się w poniedziałek. Akcja ta prowadzona była także w czwartek i piątek. W ciągu tych dwóch ostatnich dni możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją dla właścicieli samochodów wprowadziło także KZK GOP.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc., które miało miejsce w ostatnim czasie w niektórych punktach pomiarowych, oznacza alarm smogowy.

W ostatnich dniach w woj. śląskim utrzymują się wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, jednak sytuacja nie jest aż tak zła, jak kilka tygodni temu, kiedy w niektórych miejscach normy były przekroczone nawet o kilkaset, a nawet o rekordowe ponad 1500 proc. Wówczas bezpłatną komunikację autobusową wprowadziły czasowo władze Rybnika i Częstochowy; w Rybniku zawieszono też zajęcia w szkołach. (PAP)