Rezultaty prowadzonej przez blisko 20 miesięcy analizy dochodów Rato zostały zawarte w 634-stronicowym raporcie i pod koniec stycznia br. przekazane sądowi w Madrycie, który prowadzi sprawę byłego wpływowego polityka rządzącej Hiszpanią Partii Ludowej.

"Rodrigo Rato w latach 2004-2015 unikał płacenia podatków o łącznej wartości 6,84 mln euro. Zobowiązania skarbowe wynikały z niezadeklarowanych wpływów, jakie oskarżony otrzymywał z zagranicznych transferów pieniężnych, a także z dochodów z działalności biznesowej oraz honorariów za odczyty wygłoszone na 39 konferencjach" - wynika z dokumentu.

Inspektorzy ujawnili, że Rato ukrywał wielomilionowe sumy na kontach w rajach podatkowych, m.in. w Panamie, Monako, Luksemburgu, Szwajcarii i Gibraltarze.

Śledztwo w sprawie byłego wicepremiera ruszyło na początku 2016 r. Rok wcześniej Rato został zatrzymany przez policję w swojej madryckiej rezydencji. Oskarżony nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Unikanie płacenia podatków jest tylko jednym z kilku zarzutów stawianych Rato przez hiszpański wymiar sprawiedliwości. Były polityk jest ponadto oskarżony m.in. o pranie pieniędzy, udział w przestępstwie korupcyjnym, a także działanie na szkodę grupy finansowej Bankia, którą kierował od 2010 do 2012 r.

Blisko 68-letni Rodrigo Rato w latach 1982-2004 zasiadał w Kongresie Deputowanych (niższa izba hiszpańskiego parlamentu). Był członkiem obu prawicowych rządów Jose Marii Aznara. W latach 1996-2000 był ministrem gospodarki i finansów, a następnie do 2004 r. - szefem resortu gospodarki i konkurencyjności. Równocześnie od 1996 r. sprawował stanowisko drugiego wicepremiera, a w latach 2003-2004 - pierwszego wicepremiera.

W czerwcu 2004 r. Rato został szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Funkcję tę pełnił do października 2007 r., kiedy to zastąpił go Dominique Strauss-Kahn. (PAP)