Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,07 proc. do 20.934,55 pkt.

S&P 500 zniżkował o 0,16 proc. i wyniósł 2.381,38 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,01 proc. do 5.900,76 pkt.

W ujęciu sektorowym, wzrostom przewodziły spółki finansowe, zaś największe spadki notowały firmy z sektora opieki zdrowotnej i użyteczności publicznej.

Reklama

Na indeksie S&P 500 wzrostami wyróżniał się Oracle. Akcje producenta oprogramowania poszły w górę o ponad 6 proc., wzbijając się na historyczne maksima. Spółka poinformowała, że w III kw. roku podatkowego jej przychody z tytułu świadczenia usług w chmurze wzrosły o 62 proc. rdr.

Ponad 15 proc. zyskał producent kamer sportowych GoPro. Spółka ogłosiła plany cięcia 17 proc. zatrudnienia i oczekuje, że skorygowany wynik za 2017 r. będzie dodatni.

Nastrojom na rynku ton nadawały banki centralne.

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o podwyższeniu głównej stopy procentowej do 0,75-1,00 proc. z 0,50-0,75 proc. Członkowie Fed pozostawili bez zmian ścieżkę podwyżek stóp proc. i nadal oczekują jeszcze 2 ruchów w górę w 2017 r. oraz trzech w 2018 r.

Przed posiedzeniem na rynku spekulowano, iż Fed może wzmocnić swoje oczekiwania względem ilości podwyżek stóp procentowych w najbliższych latach.

Na konferencji po posiedzeniu prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen podkreśliła, iż Fed zamierza normalizować politykę pieniężną stopniowo. Dodała, iż jedna podwyżka mniej lub więcej względem mediany prognoz członków Fed (czyli 2 lub 4 podwyżki w 2017 r. i 2018 r.) również oznacza "stopniową" ścieżkę podwyżek.

Fed dyskutował nad ewentualnymi zmianami w polityce reinwestowania zapadających środków z powrotem w sumę bilansową, jednak nie podjęto w tej kwestii żadnych decyzji - poinformowała Yellen.

W czwartek o swoich decyzjach poinformowały również inne banki centralne.

Bank Japonii utrzymał stopę procentową na poziomie: -0,1 proc. stosunkiem głosów 7-2. Analitycy spodziewali się właśnie takiej reakcji BoJ.

Bank centralny Chin podwyższył zaś w czwartek stopy procentowe w operacjach otwartego rynku. 7-dniowa stopa reverse repo wynosi 2,45 proc., 14-dniowa 2,6 proc., a 28-dniowa 2,75 proc. - podał bank na swojej stronie internetowej.

Bez zmian utrzymują swoją politykę monetarną Szwajcarzy. Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał w czwartek stopy procentowe bez zmian. Bank zachował stopę procentową na rekordowo niskim poziomie, minus 0,75 proc. Target dla 3-miesięczego LIBOR wynosi nadal -1,25 proc. do -0,25 proc.

Banku Anglii pozostawił bez zmian referencyjną stopę procentową na poziomie 0,25 proc. Jeden z członków Banku opowiedział się za podwyżką o 25 pb, a w komunikacie po posiedzeniu napisano, iż inflacja w UK rośnie "mocno".

Tymczasem, w czwartek premier Wlk. Brytanii Theresa May powiedziała, iż w trakcie negocjacji między jej krajem a Unią Europejską ws. warunków Brexitu nie powinno dojść do kolejnego referendum ws. niepodległości Szkocji.

W czwartek do amerykańskiego Kongresu wpłynął projekt założeń budżetu USA na 2018 r., który przewiduje duże cięcia dotacji dla wielu rządowych departamentów. Najwięcej ma stracić budżet Departamentu Stanu (-28,7 proc.) oraz departamenty rolnictwa i pracy (po 1/5). O niemal jedną trzecią Trump zamierza obciąć dotacje dla EPA, de facto ministerstwa środowiska.

Na rynku walutowym dolar osłabia się do euro o 0,3 proc., a do jena o 0,1 proc. Brytyjski funt umacnia się wobec amerykańskiej waluty o 0,5 proc.

Notowania ropy pozostają stabilne. Baryłka WTI kosztuje 48,8 dolara, a Brent 51,8 dolara.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,9 proc., brytyjski FTSE 100 zyskał 0,6 proc., francuski CAC 40 wzrósł o 0,6 proc., zaś niemiecki DAX zwyżkował o 0,6 proc.

NOWOTNY Z EBC ZA STOPNIOWĄ REZYGNACJĄ Z QE

Edward Nowotny, członek Rady Prezesów EBC, ocenił w czwartek w austriackim parlamencie, iż opowiada się za "stopniowym powrotem do normalnego" poziomu skupu aktywów przez EBC. Jego zdaniem, nierealne byłoby natychmiastowe zakończenie programu i nikt nie oczekuje, by skala skupu nagle spadła do zera. Dodał, iż zakłada się, że aktywa znajdujące się w bilansie EBC nie zostaną sprzedane, a EBC poczeka, aż osiągną zapadalność. Nowotny nie widzi ryzyka, by w Europie powróciła deflacja.

NIEWIELKI SPADEK LICZBY NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 2 tys. do 241 tys. z 243 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 240 tys.

INDEKS PHILADELPHIA FED W DÓŁ MDM

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w marcu 32,8 pkt. - podał Fed z Filadelfii w czwartek w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 30 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na plus 43,3 pkt.

MIESZANE DANE Z RYNKU BUDOWLANEGO USA

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w lutym i wyniosła 1,288 mln w ujęciu rocznym. W styczniu wskaźnik wyniósł 1,251 mln po korekcie wobec 1,246 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,264 mln.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę w lutym, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, spadła do 1,213 mln z 1,293 mln poprzednio - podał Departament Handlu. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,268 mln.

CENY KONSUMENTA W STREFIE EURO W LUTYM WZROSŁY O 2 PROC.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,0 proc. w lutym w ujęciu rdr - podano w końcowych danych. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 2,0 proc. W I ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,8 proc. rdr. (PAP)