Wycinka prezydentów. PiS zmieni ordynację wyborczą

21 marca 2017, 06:00 | Aktualizacja: 21.03.2017, 17:04
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Warszawa

Warszawaźródło: ShutterStock

To już pewne – w najbliższych wyborach prawie dwie trzecie obecnych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie będzie mogło kandydować

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (47)

  • SZ(2017-03-21 07:38) Zgłoś naruszenie 14758

    Te zmiany to polityczna bandyterka bo sa niekonstytucyjne. A co to jest wlasciwie Konstytucja ? Ciekawe co na to Gowin ktory twierdzil ze sie na takie zmiany nie godzi ? Znowu sie sprzeda ?

    Odpowiedz
  • mw(2017-03-21 09:22) Zgłoś naruszenie 1426

    Najlepiej, jak zawsze trzeba by zacząć od początku i „doedukować” Polaków jakiej to najwyższej klasy "menadżerowie" są w tych samorządach i z jaką heroiczną odwagą potrafią wydawać "otrzymane" pieniądze podatników i zaciągać długi. Obrazowo dostają gotowy torcik i dzielą go w pocie czoła. Ot i cała ciężka robota po prostu wydawanie pieniędzy - niestety gorzej gdyby musieli je zarobić. Należy też wspomnieć o strategii, którą można napisać jedną dla wszystkich samorządów - czyli „posiadać” jak najwięcej mieszkańców i jak najwięcej firm i zabudowań - bo z tego są największe wpływy do kasy gminnej (podatek od nieruchomości, VAT, CIT itp.). np. proszę spojrzeć o co z miastem Opole walczy Gmina Dobrzeń Wielki, która na swoim terenie ma Elektrownię Opole – oczywiście o pieniążki do wydawania ;)

    Odpowiedz
  • xkr(2017-03-21 07:42) Zgłoś naruszenie 13614

    Jak suweren nie pomoże w sprawiedliwym wyborze, to pomoże nocna ustawa.

    Odpowiedz
  • ja(2017-03-21 08:42) Zgłoś naruszenie 13452

    uważam pomysł PIS za zły -głosując na prezydenta, burmistrza czy wójta głosuje na osobę X lub Y -czyli bezpośrednio (mam wpływ) -głosując na kandydata z miejsca 12 listy poselskiej którego znam (jeśli głosy się rozłożą) oddaje głos miejsce 1 -posła którego wstawił tam lider partii. - Jeżeli gdzieś ma być kadencyjność to na posłów (i oczywiście ograniczenie liczby posłów do 260 ( oni i tak wykonują polecenia liderów). Argument że układy lokalne są tak silne że wójt rządzi w nieskończoność mnie nie przekonuje- zawsze może zostać zastępcą - a obecnego zastępce wskazać jako swojego człowieka (jak Putin i Miedwiediew). Poza tym PIS ryzykuje dużo bo Polacy lubią działać na przekór co pokazali przy okazji WOŚP ale i przy okazji poprzednich wyborów częściowo - gdzie chcieli przytrzeć nosa pewnym siebie i aroganckim elitom. Dzisiaj te aroganckie elity to może być ktoś zupełnie inny.

    Odpowiedz
  • Newsroom(2017-03-21 09:50) Zgłoś naruszenie 125108

    Wietrzenie tej post sowieckiej stęchlizny w samorządach, jest wręcz konieczne !

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Gość(2017-03-21 08:02) Zgłoś naruszenie 10027

    Moim zdaniem dwie kadencje to wystarczy. Jeżeli mamy przez dłuższy czas te same osoby , wytwarzają się nie zdrowe klimaty.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • .(2017-03-21 07:45) Zgłoś naruszenie 8128

    a czy zgodne z konstytucja było podnoszenie wieku emerytalnego dla tych co już są na rynku pracy zamiast dla tych co na niego dopiero wchodzą ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • NIE DLA idiotóff(2017-03-21 08:37) Zgłoś naruszenie 7653

    magister Stępień się zna na konstytucji ? ha ha ha

    Odpowiedz
  • zenek(2017-03-21 09:22) Zgłoś naruszenie 7021

    a co na to Dekan Axel Springer

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jacek(2017-03-21 09:23) Zgłoś naruszenie 6534

    Zmiana jest zgodna z Konstytucją. Działanie prawa wstecz byłoby gdyby na skutek jej wprowadzenia miały wygasnąć kadencje już wybranych samorządowców. Natomiast nikt z nich nie nabył jeszcze prawa do startowania w nowych wyborach, więc nikomu nic się nie odbiera. To tak jakby nagle alkohol był dostępny od 21 lat i Ci co mają skończyć za kilka miesięcy 18 lata gadali teraz o niekonstytucyjności bo oni już się nastawiali.... Nawet Ci co teraz mają 20 i nagle stracili taką możliwość to z trudem mogliby to sensownie argumentować. To samo może zaraz będzie z dozwoloną prędkością, TO SĄ ZMIANY WYŁĄCZNIE NA PRZYSZŁOŚĆ

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • PreczPiS(2017-03-22 11:12) Zgłoś naruszenie 5627

    To niezgodne z Konstytucją i zasadami prawa od czasów starożytnych Rzymian. Lex retro non agit. Musimy wyjść na ulicę i obalić ten niszczący polską demokrację sekciarski rząd PiS!

    Odpowiedz
  • gosc(2017-03-21 09:10) Zgłoś naruszenie 4918

    W końcu Kraków pozbędzie się raka czyli prezydenta majchrowskiego, jego świty i mafijnych koleżenskich układów. Rządzi już 13 lat przyspawany do stołka. zaczynał kadencję z jednym garniturem, dzisiaj jest drugim najbogatszym prezydentem w Polsce, z majątkiem ponad 5 mln zł !!!! Czemu nim się jeszcze nie zajeło CBA to kolejna zagadka ? Pozdrawiam z Krakowa

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Rhino(2017-03-21 08:54) Zgłoś naruszenie 4821

    Na jakiej podstawie twierdzi się, że wprowadzenie ograniczenia kadencyjności w samorządach jest niekonstytucyjne (vide mgr b. Prez. TK Stępień)? Na tej samej zasadzie można twierdzić, że niekonstytucyjne jest cokolwiek, czego wprost nie wyłożono w konstytucji. Ew. ograniczenie kadencyjności może mieć związek z wydarzeniami przeszłymi (wyborem na samorządowca z poprzednich lat) ponieważ żadna regulacja takich działań (działania prawa wstecz) nie zakazuje. Zwłaszcza, że takie działanie nie dotyczy żadnych praw nabytych - przecież wybór na samorządowca nie daje prawa do automatycznego zostania tym samorządowcem w kolejnych latach. Ew. zmiany muszą wynikać z ustawy, być uzasadnione interesem publicznym, być zgodne z zas. proporcjonalności i nie naruszać istoty w tym wypadku biernego prawa wyborczego. Przecież ograniczenie kadencyjności nie likwiduje biernego prawa wyborczego danej osoby. Poza wszystkim - urzędujący samorządowcy mogą po prostu spróbować wykreować swoich nastepców, a same ew. zmiany niosą ryzyko dla wszystkich łącznie z PiS (nikt nie ma gwarancji wygranej). Obecna ekipa zapowiadała przewietrzenie czego się tylko da (wojsko, służby, MSZ, nawet kluby sportowe, agencje, emerytury, firmy państwowe), no teraz zajęła się samorządem - tak zmieniając reguły (póki co jeszcze niczego nie zmieniono) aby wietrzenie po prostu nastąpiło. Wg mnie np. i tak najważniejsze jest wietrzenie sądownictwa i urzędów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • byrcyn(2017-03-21 11:42) Zgłoś naruszenie 372

    2 kadencje - jak najbardziej, ale dla wszystkich. Dla posłów i senatorów tez !!!

    Odpowiedz
  • fredd(2017-03-21 11:10) Zgłoś naruszenie 3629

    Ja bym od razu wyciął też piekarzy, lekarzy, położne i mechaników. Jak ktoś tak przez ileś lat robi to samo wytwarza się niezdrowa atmosfera. A każdy by przecież wolał, żeby samochód naprawiała mu sympatyczna pielęgniarka albo połozna. Z kolei mechanik bez problemu (myślę) wyrwie człowiekowi zęba albo odbierze poród. A tak na poważnie to prezydent, czy burmistrz powinien być wybierany przez radę miejską po to żeby robił swoją robotę. Jak nie to rada go odwołuje i powołuje kogo innego. Proste, tanie i praktyczne.

    Odpowiedz
  • ribik(2017-03-21 07:04) Zgłoś naruszenie 3544

    Na chwasty nawet napalm nie pomoże.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość(2017-03-21 10:00) Zgłoś naruszenie 317

    Nareszcie ktoś pomyślał , by dożywotnio siedzieli.

    Odpowiedz
  • tom(2017-03-21 11:56) Zgłoś naruszenie 241

    Świetnie. Teraz czekamy na takie samo prawo dla posłów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość(2017-03-21 14:10) Zgłoś naruszenie 191

    Dawno tą ordynację trzeba było zmienić, by się kliki nie robiły.

    Odpowiedz
  • Konrad(2017-03-21 10:45) Zgłoś naruszenie 185

    Na szczęście Lubawski będzie musiał się pożegnać ze stołkiem wszechkróla Kielc :)

    Odpowiedz