"Zrównoważony rozwój gospodarczy to jest nasze zobowiązanie, od którego nie odejdziemy. Takie credo pozostawiła nam po sobie pani minister Grażyna Gęsicka; moja poprzedniczka na stanowisku ministra rozwoju" – powiedział Morawiecki.

Dodał, że pakiet opiera się na rozwoju zrównoważonym, równomiernie obejmującym cały kraj, uznającym różnorodność i specyfikę wszystkich terytoriów. "Musi to być rozwój, który jest złożony z zarówno tych dużych ośrodków, które i tak się świetnie rozwijają, ale także terenów takich jak Bieszczady, Podkarpacie. Mogę obiecać, że z mozołem będziemy to budowali rok po roku" – podkreślił.

Wsparcie dla średnich miast ma pochodzić m.in. z funduszy europejskich, preferencjach w lokowaniu inwestycji oraz ułatwionym dostępie do Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

Pakiet dla średnich miast jest jednym z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców - siedzib powiatów, z udziału zostały wyłączone miasta wojewódzkie. Takich miast w Polsce jest 255. Według analizy wykonanej na potrzeby SOR przez Polską Akademię Nauk, szczególnego wsparcia potrzebują 122 miasta spośród nich.(PAP)

>>> Polecamy: Miasta chcą być eko. Czeka nas masowa wymiana autobusów spalinowych na elektryczne