Obecny prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował w piątek, że przejęte środki zostaną skierowane m.in. na potrzeby wojska. „Zwróciłem się do rządu i parlamentu o wprowadzenie zmian do budżetu i priorytetem będzie wykorzystanie tych pieniędzy przez wojsko, Gwardię Narodową, Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, Straż Graniczną i policję” – powiedział.

Prezydent zapowiedział, że w najbliższym czasie zablokowane zostaną środki na kontach innych byłych urzędników z ekipy Janukowycza. „Znamy miejsca, w których w najbliższym czasie zablokowane zostaną dodatkowe pieniądze, miliardy hrywien, i w ramach prawnej pomocy we współpracy z naszymi partnerami za granicą, będą one powracały na Ukrainę” – podkreślił Poroszenko.

Janukowycz uciekł do Rosji w lutym 2014 roku w wyniku wydarzeń, znanych jako rewolucja godności.

Manifestacje odbywały się na kijowskim Majdanie (placu) Niepodległości. Rozpoczęły się 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom wiece przekształciły się w protesty przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób.

>>> Czytaj też: Ambasadorowie państw UE poparli zniesienie wiz dla Ukraińców