Trump dał wolną rękę koncernom w Arktyce. Mogą wiercić

29 kwietnia 2017, 08:30 | Aktualizacja: 29.04.2017, 09:41
Źródło:PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek dekret w sprawie rozszerzenia możliwości dokonywania podmorskich wierceń w celu wydobycia ropy i gazu ziemnego w strefach, gdzie było to dotąd zabronione.

wróć do artykułu

Reklama

Komentarze (7)

 • ObserwatorF(2017-05-01 19:48) Zgłoś naruszenie 191

  Czyli skutkami decyzji Trumpa będzie: 1. Rozpoczęcie konfrontacji na całego o bogactwa Arktyki - USA z Kanadą i państwami skandynawskimi versur Rosja. Niewykluczone, że skończy się wojną Rosji przeciw Skandynawom , zwłaszcza pokazowo przeciw słabej Finlandii, co ma rozbić NORDEFCO i bilateralne sojusze skandynawów z USA i zbliżenie do NATO. 2. Nastąpi gra konfrontacyjna o szlaki żeglugowe w Arktyce, w tym o północną drogę morską z Chin przez Cieśninę Beringa do Skandynawii, UK i Europy. Jest to trasa krótsza, niż ta południowa, przez gardłowa cieśninę Malakka i przez Kanał Sueski. Dlatego włączenie się Chin najpóźniej w przyszłej dekadzie nieuniknione. 3. Chiny żądają od Rosji bezwarunkowo zwrotu 1,6 mln km2 "ziem chińskich pod tymczasowa administracją rosyjską" wydartych w "wieku hańby Chinom przez Rosję w 1860 traktatem pekińskim. Jest to podstawą do rozszerzenia roszczeń, promowania przez Chiny Azja dla Azjatów i odebrania Rosji Syberii i Arktyki, ze względu na surowce, przestrzeń demograficzna i szlaki komunikacyjne, zarówno morski północny, jak i lądowy. Co do żądań Chin i "wojny koniecznej" wobec Rosji - radzę przeczytać: http://kresy.pl/publicystyka/podszczypywanie-ruskiego-tylka-czyli-najnowsza-historia-relacji-pekin-moskwa/ 4. Koncerny naftowe Zachodu, dotychczas lobbujące za zniesieniem sankcji wobec Rosji, by brać udział w zyskownym inwestowaniu i eksploatacji na szelfie rosyjskim, po decyzji Trumpa staną się "wrogiem nr 1" wobec Rosji i wobec jej planów w Arktyce. To zmiana strategiczna o 180 stopni, odcinająca dostęp i do finansowania i do technologii wydobywczych dla rosyjskich koncernów naftowo-gazowych.

  Odpowiedz
 • Vader(2017-04-29 16:14) Zgłoś naruszenie 1319

  Uważam to za działanie niemądre. Wiadomo, że energia z ropy, gazu jest relatywnie tania, jednakże twierdzę, że świat nie powinien kierować się tylko efektywnością ekonomiczną, ale też spojrzeć trochę w przyszłość. Czy takie kolejne odwierty w miejscach coraz to bardziej kontrowersyjnych jakkolwiek przyczyniają się do rozwoju? Do tego, by technologia umożliwia człowiekowi odwrócenie zniszczeń w środowisku? Szczerze w to wątpię. Już teraz żyjemy na śmietnisku i myślę, że nie powinno się gardzić ekologicznym spojrzeniem na świat

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • byrcyn(2017-04-29 10:25) Zgłoś naruszenie 1214

  Pytanie brzmi; czy Trump zapewni koncernom ochronę wojskową przed urojonymi roszczeniami Rosji.

  Odpowiedz
 • byrcyn(2017-04-29 10:25) Zgłoś naruszenie 417

  Pytanie brzmi; czy Trump zapewni koncernom ochronę wojskową przed urojonymi roszczeniami Rosji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze