Największe osiągnięcie Finlandii przez ostatnie 100 lat? Przetrwanie

20 czerwca 2017, 06:00 | Aktualizacja: 02.07.2017, 22:36
Źródło:Bloomberg
Finlandia

Finlandiaźródło: ShutterStock

To, co w dużej mierze stanowiło tylko zagrożenie dla wielu krajów na Zachodzie, było kwestią życia i śmierci w północno-wschodniej części Unii Europejskiej. Dla Finlandii, która ma granicę o długości 1300 km z Rosją, zachowanie suwerenności nadal pozostaje głównym tematem wśród decydentów politycznych.

wróć do artykułu

Reklama

Komentarze (20)

 • znafca(2017-06-20 08:49) Zgłoś naruszenie 774

  My Polacy też znamy dobrze swojego wschodniego sąsiada że jest nieprzwidywalny ,łasym okiem spoglada na ziemie sąsiadow dąży do podporządkowania swoich sasiadow poprzez grożby ,embarga zakrecanie kurków wreszcie agresywne ,zbrojne działania aneksje ziem sasiadow ,okupacje i zasiedlanie Syberii więzniami ,przesiedleniami.Agresji Rosji doswiadczyli nie tylko Finowie ale My Polacy ,Czesi ,Slowacy ,Wegrzy a ostatnio gruzini,Czeczeni ,Mołdawia,no i najbardziej Ukraina w stosunku do której mimo bratniej deklaracji .Rosja zastosowala wszystkie te formy imperialnego nacisku az do niewypowiedzianej wojny ,grabieży jej ziemi i okupacji rosyjskiej czesci terytorium tego kraju .Nic dziwnego ze wszyscy sasiedzi musza się czuć zagrozeni takim sasiedztwem .Ale Rosjanie lubią jak ich sie boją i jest to powód do dumy.

  Odpowiedz
 • Nauczyciel angielskiego(2017-06-20 09:14) Zgłoś naruszenie 493

  Ruscy to dziwne mongolskie plemie WIECEJ WIECEJ WIECEJ bida az piszczy ale JESTESMY DUZI😂😂😂😂

  Odpowiedz
 • Eryk(2017-06-20 09:01) Zgłoś naruszenie 372

  Krajom o małej liczbie mieszkańców łatwiej się bogacić. Finlandia ma to szczęście że leży na niezbyt cennych ziemiach. Zmarzlina, jeziora i lasy, to Rosja ma pełno na Syberii. Polska zaś leży w samym środku Europy i jest głównym korytarzem ze wschodu na zachod i odwrotnie. Rosja zabezpiecza zachodnie granice chcąc zmusić Białoruś i Ukrainę do bycia w swojej strefie wpływów. Polska powinna robić to samo. Ukraina w UE, Białoruś w NATO to całkiem realne. Putin w końcu nieśmiertelny nie jest, a ruchy społeczne jak np. to co robi Nawalny mogą ucywilizować Rosję. Odejście od surowców wywoła niezadowolenie i Rosjanie przejrzą na oczy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • sd(2017-06-20 10:09) Zgłoś naruszenie 162

  Rosnaca potega Chin i zasiedlanie przez chinczykow syberi gdzie teraz uzywa sie tego jezyka moze doprowadzic do konfliktu rosja chiny i wtedy szanse sa wyrownane ,polska i tak jest za slaba zeby byc zagrozeniem dla rosji na sojusznikow bym nie liczyl nawet w czasach pokoju mowia o sankcjach na polske jest to dla nas jedyna szansa konflikt rosja chiny wtedy putin mial by rece pelne roboty a i tak podejzewam ze nie dal by rady CHINA

  Odpowiedz
 • Biznesmen z Dżibudi(2017-06-20 11:06) Zgłoś naruszenie 131

  Każde mocarstwo w pewnym momencie ma zapędy imperialistyczne wynika to z ich wielkości i przewagi nad sąsiadami silniejszy zawsze będzie do dominacji w taki czy inny sposób.Dziś zarówno Rosja,USA i Chiny mają inne metody i politykę względem reszty ale cel jest ten sam kontrolować i uzależnić od siebie słabsze podmioty tak było jest i będzie.

  Odpowiedz
 • kumba(2017-06-20 09:40) Zgłoś naruszenie 910

  Problemy wewnętrzne Rosji, niepewność ropy po dobrych cenach w przyszłości, potęga Chin powodują, że my tu w Polsce nieco wyolbrzymiamy zagrożenie (niby co mieliby zaryzykować napaść na Estonię), choć to może świadome wyolbrzymianie. Pozwala np. przekierować środki do przemysłu obronnego, pozwala na lepszą kontrolę nad społeczeństwem. Ze strachu jest sporo pożytku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Admin.(2017-06-21 13:58) Zgłoś naruszenie 50

  Kiedyś fińskiego snajpera z II wś, zapytano, co czuł gdy zabijał kolejnego czerwonoarmistę, a trzeba dodać iż ów snajper miał ich ponad tysiąc, na swoim koncie. Ten dumnie odpowiedział dziennikarzowi : co czułem ? Za każdym razem silny odrzut broni ...

  Odpowiedz
 • g(2017-06-20 13:20) Zgłoś naruszenie 59

  ha ha Finlandia dobrze zyje z Putinem nawet chce byc pośrednikiem miedzy Putinem a trampem

  Odpowiedz
 • ba(2017-06-20 12:18) Zgłoś naruszenie 52

  Kto gra w szachy to wie, że aby wygrać to trzeba opanować środek. W 1945r. jeden z generałów radzieckich powiedział do Stalina, że wielkim sukcesem jest opanowanie Niemiec do Łaby. Na to on stwierdził, że to nieprawda bo największym sukcesem jest opanowanie Polski .

  Odpowiedz
 • el_bunto(2017-06-20 15:01) Zgłoś naruszenie 49

  kto zabił najwięcej Polaków w historii? ...... Niemcy! więc my tez powinniśmy się szczycić , że jeszcze nas nie podbiły?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ggg(2017-06-20 13:19) Zgłoś naruszenie 36

  tylko ze budują na potęgę w Rosji swoje sklepy i Putina przyjmują u siebie i do Rosji premierzy jeżdżą

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Eda(2017-06-20 21:25) Zgłoś naruszenie 31

  Rosja wciąż żyje mentalnie w średniowieczu

  Odpowiedz
 • znafca(2017-06-20 13:42) Zgłoś naruszenie 30

  g i ggg robią tak bo są madrym i małym narodem,wiedzą że militarnie nie mają szans ,że to zniszczenie ,mimo ze w wojnie zimowej 1940 Finlandia zdołała sie obronic przed sowiecką inwazją Józefa Stalina.zaś to ze handlują i inwestują z Rosją czy buduja tam fabryki to czysty pragmatyzm i zdrowy rozsadek.wcale to nie znaczy że kochają Rosjan,oni ich tak samo nie lubią jak i my Polacy.Z Rosją jednak mimo agresywnych tonów i imperialstycznych planow i zamiarów rozmawiać trzeba ale też pokazać hola za dużo sobie pozwalacie,trzeba mieć silna dobrze uzbrojona i zorganizowaną armię i oparcie w sojuszu NATO.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • wawa(2017-06-21 07:53) Zgłoś naruszenie 18

  Chyba lepszy rosyjski sąsiad niż islamista . To co się obecnie dzieje w UE to jest już wojna , nie ma tygodnia bez zamachów Londyn , Paryż , Bruksela . Ofiarami tej walki padają polscy kierowcy pół roku temu w Berlinie , a wczoraj w Calais . Tak realnie to Rosja może sobie tylko poradzić z tymi terrorystami , bo na kraje zachodniej Europy nie ma co liczyć , chyba że ktoś chce kredki do malowania ulic.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze