GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym spadł do 8,4 pkt w czerwcuWarszawa, 23.06.2017 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w czerwcu b.r. na poziomie 8,4 pkt wobec 10,1 pkt w maju br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,9% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 8,5% (przed miesiącem odpowiednio 17,9% i 7,8%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Utrzymują się pozytywne diagnozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Od dwóch miesięcy przewidywania w tym zakresie są coraz mniej korzystne. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. W związku z mniej optymistycznymi przewidywaniami dotyczącymi sprzedaży, wzrost zamówień towarów u dostawców może być mniejszy niż prognozowano w maju. Możliwe jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia, zbliżone do zapowiadanego miesiąc wcześniej. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen" - podał GUS.

Jak podaje Urząd, w czerwcu we wszystkich prezentowanych branżach handlowych oceny koniunktury są pozytywne: tekstylia, odzież, obuwie (plus 17,2 w czerwcu, plus 22,0 w maju), pojazdy samochodowe (plus 11,2 w czerwcu, plus 12 miesiąc wcześniej), żywność (plus 5 w czerwcu, plus 7,1 w maju) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 3,6 w czerwcu, minus 0,8 przed miesiącem).

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 7,7 (plus 7,2 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,4% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 9,7% (przed miesiącem odpowiednio 17,4% i 10,3%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał też GUS.

(ISBnews)