Podatek "ekologiczny" zmusi Polaków do kupna nowych aut?

25 czerwca 2017, 09:40 | Aktualizacja: 25.06.2017, 09:40
Źródło:PAP
Korek uliczny Fot. Shutterstock

Korek uliczny Fot. Shutterstockźródło: ShutterStock

Do kupowania nowszych samochodów można zachęcić chociażby przez wprowadzenie podatku uzależnionego na przykład od parametrów ekologicznych pojazdu - mówi PAP prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.

wróć do artykułu

Reklama

Komentarze (21)

  • Eltor(2017-06-25 11:15) Zgłoś naruszenie 945

    A, że przy produkcji nowego samochodu zanieczyści się tyle środowiska, to przez dekadę użytkowania starego, to nie istotne. Ma być "ekologicznie", a zupełnym przypadkiem napędzać się ma sprzedaż nowych. Kupujcie nowe, nowe, nowe! Wymieniajcie, wyrzucajcie na śmietnik! Stare złe, nowe dobre, kupujcie, kupujcie, kupujcie! Jak tak będziecie robić, to na pewno będzie mniej śmieci, odpadów i zanieczyszczeń!

    Odpowiedz
  • ddds(2017-06-25 11:31) Zgłoś naruszenie 706

    co za perfidny i ordynarny wrecz lobbing jak w polsce pensje wzrosna do odppowiedniego poziomu to ludzie beda kupowali wiecej nowych aut i tyle - to problem ze polacy nie chca kupowac nowych aut bo ich na nie nie stac.......

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obserwator (2017-06-25 10:49) Zgłoś naruszenie 5812

    Głos typowego lobbysty. Lansuje downsizing. Silniki o niskiej pojemności i relatywnie wysokiej mocy to wieksza ich awaryjność. Moralność koncernów motoryzacyjnych jest wątpliwa. Przykład afery VW z emisją co2 jest tego przykładem. W USA VW płaci jak za zboże, w Europie świat polityki chowa głowę w piasek. Po bankach i telkomach pora na dobranie się do skóry przemysłowi motoryzacyjnemu. Wymuszenie na nich 5 letniej gwarancji ( bez wyłaczeń) plus limit 200tys. km oduczy ich trików. Do tego limit na koszty serwisów w tym okresie - x% od ceny zakupu samochodu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MikiWawa(2017-06-25 13:36) Zgłoś naruszenie 515

    Mam lepszą propozycję wprowadźmy dotacje na montaż instalacji gazowych, auta na gaz są dużo bardziej ekologiczne niż nawet najnowszy benzyniak o diezlu nie wspomnę. Dodatkowo wprowadźmy zakaz wjazdu do centrów miast samochodów innych niż elektryczne i gazowe. Wiem że nie wesprzęmy w ten sposób biednej niemieckiej gospodarki i ich przemysłu motoryzacyjnego ale za to będziemy mieli dużo czystrze powietrze bo przecież o to chodzi!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jycjyg(2017-06-25 10:29) Zgłoś naruszenie 476

    Zdradzę wam tajemnice ale nie mówcie nikomu : wraz ze wzrostem zarobków ludzi stać na nowsze auta . W Polsce jak ludzie dostają 1600 zl netto pensji to jedynie moga sobie kupić 18 letnie auto

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obywatel(2017-06-25 12:14) Zgłoś naruszenie 455

    Jakiekolwiek podatki ekologiczne by wspomóc zakup nowych albo zachęty do kupna nowych samochodów powinny być wprowadzane tylko na samochody produkowane w Polsce (na co pewnie UE by się nie zgodziła) Inaczej taki system nie ma racji bytu bo nie będziemy przecież dopłacać da produkcji samochodów w Czechach, Niemczech czy Francji.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Głupie pomysły!(2017-06-25 12:47) Zgłoś naruszenie 3015

    Kto na tym zarobi ?? Polskie firmy czy zagraniczne koncerny ?? 100 tyś nowych samochodów ,które w ciągu 3 lat stanieją o 40% to marnotrastwo pieniędzy Polaków !!! Niech zagraniczni nabywcy kupują nowe !! My możemy kupować 3 letnie i zablokować odpływ kapitału za granice.

    Odpowiedz
  • Przemek(2017-06-25 13:12) Zgłoś naruszenie 214

    Każdy kupi nowe auto, jak go będzie na nie stać. To nie jest frajda ryzykować kupno używanego auta i martwić sie czy mnie ktoś oszukuje. Taki Szwed mając 3000 Euro łatwo kupuje auto za 10 000 Euro, tak jak Polak z 3 000 zł kupuje auto za 10 000 zł... czy to tak trudno zrozumieć?

    Odpowiedz
  • asdf(2017-06-25 10:35) Zgłoś naruszenie 122

    Dajcie ulgę 10% to macie jak w banku że ludzie wydadzą kilkadziesiąt tysięcy więcej. Jak przepisy wymyślają ludzie którzy nigdy nie pracowali i są odklejeni to takie mamy efekty.

    Odpowiedz
  • Terminator(2017-06-25 21:28) Zgłoś naruszenie 74

    Hahaha Polak Polaka zniszczy!To nic nowego po rozbiorach!!!

    Odpowiedz
  • kierowca(2017-06-26 06:45) Zgłoś naruszenie 40

    Hej FARYŚ -zamiast proponować nowy podatek zaproponuj swoim kumplom dealerom obniżenie marży.

    Odpowiedz
  • Bartek(2017-06-25 20:35) Zgłoś naruszenie 28

    Czym ludzie więcej zarabiają tym więcej wydają no to podstawa w każdym kraju na świecie , wzrastają wtedy dochody państwa, koncerny zarabiają, ludzia żyje się lepiej itp.itd. W Polsce 2016 sprzedano nowych aut 475 935 szt w Niemczech ponad 3 mln w Anglii 2.5 mln we Francji 2,5 mln Włochy 1,7 mln ,gdybyśmy zarabiali chociąz po 5 tys zł na reke juz nie mówie o 10 000 tys zł to sprzedaż aut wzrosła by napewno o 100% , mówi się o ekologii ale więszości polaków narazie nie stać na nowe auta więc jeżdzimy 20 letnimy . Temat pieniędzy i zarobków to temat na dobrą prace magisterska. a teraz na koniec jak słysze ze płaca minimalna w 2018 ma wynosić 2080 zł brutto to mnie szlak trafia.

    Odpowiedz
  • Marcin88787(2017-07-04 14:00) Zgłoś naruszenie 10

    Wchodzę na www i co czytam. Do kupna lepszego samochodu zachęci podatek (ekologiczny). Polacy za dużo piją alkoholu, do zdrowego życia zachęci akcyza. Drogi dziurawe - podatek. Węgiel leży i kwiczy - opłata weglowa. TVP nie ma pieniędzy (opłata audiowizualna). Sklepy upadają? Podatek handlowy. OC za małe - podatek bankowy. Każdy inteligeny człowiek wie, że powyzej pewnego progu dalsze podnoszenie podatków juz niczego nie zmieni. Równia pochyła proszę państwa.

    Odpowiedz