Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi przeszukanie w siedzibie Grupy Allegro, co ma związek z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym, w którym urząd sprawdza, czy firma faworyzuje własny sklep internetowy kosztem innych sprzedawców - poinformował UOKiK w piątkowym komunikacie.

"Przeszukanie prowadzone jest w ramach postępowania wyjaśniającego, które UOKiK wszczął 21 czerwca. Do urzędu wpływały liczne skargi, w których przedsiębiorcy zwracali uwagę na wprowadzone przez spółkę zmiany w sposobie funkcjonowania platformy allegro.pl. Zmiany te miały powodować, że produkty sprzedawane na platformie przez oficjalny sklep Allegro miały być identyfikowane w wynikach wyszukiwania jako najbardziej trafne" - napisano w komunikacie.

"Chcemy wstępnie ustalić, czy w związku z działaniami Grupy Allegro mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert" – mówi cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

Urząd informuje, że dysponuje szeregiem środków pozwalających na zebranie dowodów potwierdzających stosowanie niedozwolonych praktyk. Do jednych z najskuteczniejszych należy możliwość przeprowadzenia przeszukania w siedzibie przedsiębiorcy.

"Faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno Komisja Europejska nałożyła na Google karę finansową w wysokości 2,4 mld euro. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie, prowadzimy dopiero postępowanie wyjaśniające, czyli w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy" – wyjaśnia w komunikacie prezes UOKiK.

Reklama

Jak podaje UOKiK przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie stosowane w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada dowody, które mogą być istotne w sprawie. Może być prowadzone wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu. Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Prowadzone jest zwykle w asyście policji. W tym roku urząd dwukrotnie skorzystał z tej możliwości zebrania materiałów.

Stanowisko Allegro

"Potwierdzam, że obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKiK. Nie jest to pierwsze tego typu postępowanie i podobnie jak w poprzednich przypadkach, w pełni współpracujemy z reprezentantami UOKiK udostępniając im informacje i dokumenty pomocne w przeprowadzeniu postępowania" - komentuje Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej Allegro.

"Działamy w Polsce od niemal 18 lat i niezmiennie w pełni respektujemy zasady konkurencji oraz prawa konsumentów, efektywnie wpływając na rozwój rynku e-commerce w Polsce, dając szansę na rozwój blisko 100 tys. małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem naszej platformy. Prowadzimy działalność w oparciu o przepisy prawa i jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszego działania” - dodaje.

>>> Czytaj też: Start-upy w przemyśle mają sens