Szefowie resortów obrony Polski i Finlandii, Antoni Macierewicz i Jussi Niinisto, podpisali w środę po południu ramowe porozumienie, które zakłada współpracę wobec zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni oraz wymianę informacji i współpracę technologiczną.

Macierewicz na wspólnej konferencji prasowej podziękował ministrowi obrony Finlandii za podpisanie tej umowy, która według niego umocni możliwości obronne obu państw.

"Ta umowa ma szczególne znaczenie dla wszystkich państw leżących nad Bałtykiem, ale i - ośmielę się powiedzieć - dla całej UE i może być dla naszych relacji umową wzorcową" - powiedział minister.

"Szerokość zagadnień, które obejmuje, wskazuje na główne zagrożenia i główne niebezpieczeństwa, które dzisiaj stoją przed Finlandią, Polską, wschodnią flanką i całą Europą" - dodał.

Szef MON podkreślił, że "nowa sytuacja historyczna" wymaga zacieśnienia współpracy wszystkich krajów, które podzielają wartości Zachodu.

Podziękował za zrozumienie ze strony Finlandii dla dążenia do zacieśnienia współpracy wojskowej w ramach UE. "Rzecz dotyczy przede wszystkim tej przestrzeni, którą nazywamy trwałą współpracą strukturalną i która musi być i będzie szczególnie nastawiona na rozwój zdolności obronnych poszczególnych krajów oraz na takie działanie, które nie może być alternatywne wobec NATO, ale musi być komplementarne wobec systemu dającego gwarancje bezpieczeństwa Polsce i całej Europie" - dodał. (PAP)

mro/ rbk/ ulb/ mal/ jbp/