Konsensus rynkowy wynosił 55,2 pkt.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

"We wrześniu Wskaźnik PMI wrósł z sierpniowego poziomu 52,5 do 53,7, wykazując najsilniejszy ogólny wzrost w polskim sektorze przemysłowym od kwietnia. Odczyt wskaźnika zarejestrował wartość nieco powyżej dotychczasowej średniej za 2017 (53,4) i równocześnie utrzymał się powyżej neutralnego progu 50,0 trzeci rok z rzędu (najdłuższy nieprzerwany okres pozytywnych odczytów od rozpoczęcia badań w czerwcu 1998)" - czytamy w komunikacie.

Wielkość produkcji rośnie najszybciej od pięciu miesięcy, a ceny wyrobów gotowych rosną najszybciej od kwietnia 2011 roku, podkreślił Markit.

"Pomimo niewielkiego spowolnienia odnotowanego latem, polski sektor przemysłowy zamknął trzeci kwartał z przytupem. Przede wszystkim liczba nowych zamówień wzrosła w najszybszym tempie od początku 2015. Dotychczasowy średni odczyt Wskaźnika PMI w 2017 wzrósł z 51,9 (średnia z 2016) i utrzymuje się na poziomie 53,4. Jest też na dobrej drodze do osiągnięcia najlepszego rocznego wyniku od 2010. Wyniki te są zgodne z prognozami IHS Markit przewidującymi silny wzrost produkcji przemysłowej (4,9%) w 2017 (najszybsza ekspansja od 2011). Inne ważne wnioski płynące z najnowszych badań to: zakończenie rekordowego okresu wzrostu zatrudnienia, ponowne wystąpienie presji na łańcuchy dostaw oraz najszybszy wzrost cen wyrobów gotowych od kwietnia 2011" - powiedział dyrektor, ekonomista IHS Markit i autor raportu Trevor Balchin, cytowany w komunikacie. 

>>> Czytaj też: Nie jesteśmy już rynkiem wschodzącym. GPW w tym samym koszyku, co giełdy z USA i Niemiec