Jeleniogórski magistrat liczy, że dzięki klastrowi uda się z czasem uzyskać samowystarczalność energetyczną miasta. Dzięki inicjatywie poprawie ma ulec również jakość powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak podkreślił, że działalność klastra skupi się przede wszystkim na fotowoltaice. „Fotowoltaika pozwoli na częściowe zaspokojenie zapotrzebowania na energię, bez żadnych ubocznych skutków dla środowiska, a przy okazji w optymalny sposób zagospodarujemy niektóre działki w rejonie Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie w ostatnich latach powstało wiele nowych zakładów budowanych od fundamentów” - powiedział Łużniak.

Jednym z przedsięwzięć, które mają zostać zrealizowane w ramach klastra, ma być budowa elektrowni fotowoltaicznej składającej się z blisko 30 tys. paneli. Według założeń siłownia będzie produkować około 10 800 MWh energii rocznie. Inwestycja jest planowana na 26-hektarowej działce przy Trasie Czeskiej wydzierżawionej od miasta przez firmę Polski Solar S.A, a jej wartość szacowana jest na 37 mln zł.

Założyciele klastra chcą, aby w przyszłości poziom energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł zbliżyła się do poziomu zużycia energii w powiecie jeleniogórskim. Koordynatorem działań klastra jest Fundacja Polski Solar Holding. Operatorem organizacyjnym przedsięwzięcia jest firma Maf Energy, która zaprojektuje i wybuduje niezbędne instalacje.

Reklama

Zasady funkcjonowania klastrów reguluje znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączona z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej. Zgodnie z brzmieniem ustawy, obszar działania tego rodzaju klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin, a jego koordynatorem powinien być jeden z członków.

Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

Na terenie Dolnego Śląska działa łącznie już sześć klastrów energii odnawialnej. To klastry Wzgórz Strzelińskich, Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Trzebnickich, Izerski oraz Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski