Tzw. twardy Brexit może kosztować Wyspiarzy do 2030 roku 18 proc. wzrostu PKB. Przekłada się to na kwotę ok. 530 mld dol., czyli 11,5 tys. na osobę – wynika z analizy Rabobanku.

Ministrowie przedstawili w tym tygodniu szczegółowe plany działań na wypadek braku osiągnięcia porozumienia, sugerując tym samym, że jest to możliwe rozwiązanie.

Brak porozumienia handlowego pomiędzy UE a Wielką Brytanią doprowadzi do powstania barier handlowych, spadku inwestycji, spadku usług finansowych oraz obniżenia imigracji. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu Wielka Brytania doświadczy 2-letniej recesji nawet w przypadku osiągnięcia porozumienia ze Wspólnotą. W takim przypadku gospodarka straci w tym okresie 1,1 proc. PKB, a jeśli strony nie dogadają się – 2,4 proc.

Negocjacje pomiędzy UE a Wielką Brytanią utknęły w martwym punkcie, więc rośnie prawdopodobieństwo realizacji najbardziej pesymistycznego scenariusza.

Ekonomista brytyjskiego Trade Policy Observatory Michael Gasiorek twierdzi, że mało prawdopodobne jest osiągnięcie porozumienia ws. warunków okresu przejściowego przed marcem 2019 roku i obie strony powinny rozważyć przesunięcie tego terminu.

>>> Polecamy: Ta firma cieszy się z brexitu, a jej polskim pracownikom to nie przeszkadza