Przed nami kolejne podwyżki wynagrodzeń. Ale i tak Niemców dogonimy w XXII wieku

17 października 2017, 14:47 | Aktualizacja: 18.10.2017, 09:24
Źródło:PAP
Berlin, Niemcy

Berlin, Niemcy

4473 zł - tyle, wg opublikowanych we wtorek danych GUS, Polacy zarabiali we wrześniu br. Średnia pensja w rok wzrosła o ponad 6 proc. I to nie koniec dobrych wieści. - Przed nami kolejne podwyżki płac - zapowiada Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (44)

  • Karol(2017-10-17 19:56) Zgłoś naruszenie 829

    Wysokosc plac w danym kraju nie zalezy od wydajnosci pracownikow wykonawczych w zakladach pracy, bedacych filiami miedzynarodowych koncernow, ktorych siedziby oraz BR znajduja sie gdzie indziej. To wlasnie tam powstaje wartosc dodana, w filiach placa za prosta prace. Ponadto decydujaca jest struktura produkcji, zwlaszcza udzial wysoko przedworzonej produkcji wymagajacej wysokich kwalifikacji. Mimo wszystko jest wyrazny postep w placach i wzroscie wydajnosci, dzieki inwestycjom zagranicznym, bo wiele polskich, subwencjonowanych i zacofanych branz wplywa negatywnie na srednia wydajnosci w kraju. Odejscie od polityki subwencji mialoby dodatni wplyw na srednia wydajnosc i przekuwanie sie na wyzszy poziom rozwoju. Atutem sa niewatpliwie uslugi, w ktorych wydajnosc jest porownywalna do Zachodu a place duzo nizsze ze wzgledu na nizsza srednia wydajnosc i nizsze place. Z drugiej strony podnosi to wartosc realna plac, za ktore przykladowo mozna mniej wiecej tyle samo uzyskac fryzur, co na Zachodzie.

    Odpowiedz
  • Lolek(2017-10-17 22:24) Zgłoś naruszenie 7812

    Więcej socjalizmu, to będziemy jeszcze bogatsi.

    Odpowiedz
  • Terminator(2017-10-17 15:25) Zgłoś naruszenie 6148

    Produktywność Niemcy: 100%/ Polska: 70%, Wynagrodzenia Niemcy: 100 %/Polska 30%, Ceny: podobne! Coś tu śmierdzi od lat w V4+!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Nieprzyzwoicie uważny tępiciel kłamstw(2017-10-17 19:11) Zgłoś naruszenie 5328

    Kiedy się zrównają zarobki? Ważniejsze pytanie, to kiedy realne zarobki w Polsce znacznie przekroczą niemieckie? Myślę, że ok. 2030, jak islamiści rozpanoszą się na dobre i rozmnożą w Germanii (Merkel właśnie zatwierdziła sprowadzanie rodzin - młode byczki sprowadzą sobie po kilka nieletnich niewolnic i będą płodzić na potęgę) i raz-dwa doprowadzą ją do ruiny - socjałem, a w razie jego obcięcia - akcjami bezpośrednimi z maczetą i butelką benzyny w rękach. Bo islamiści socjał traktują jako należny im haracz tzw. dżizję - za zostawienie niewiernych przy życiu. Więc jak zabiorą im socjał=dżizję, to potraktują to jako wypowiedzenie wojny - i przestaną być "pokojowi" - o ile można to tak nazwać z naszego punktu widzenia....R.I.P. Germania

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Polak (2017-10-17 17:26) Zgłoś naruszenie 447

    Ceny podobne? Aha to dobrze wiedzieć. Towarów może tak, ale usługi są minimalnie 4 krotnie droższe kolezko.

    Odpowiedz
  • Ugluk(2017-10-17 18:29) Zgłoś naruszenie 3812

    "W ciągu ostatniej dekady wynagrodzenia Niemców rosły przeciętnie o 2,05 proc., a Polaków - o 4,17 proc. Mimo to nadal istnieje przepaść - niemiecki pracownik może liczyć na blisko czterokrotnie wyższe średnie wynagrodzenie" - no i podstawowa matematyka się kłania. Jeśli procentowy czyli względny wzrost jest dwukrotnie większy w Polsce ale podstawa jest czterokrotnie większa w Niemczech to znaczy, że różnica w zarobkach przez ostatnie 10 lat się powiększyła a nie pomniejszyła.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nord(2017-10-17 19:49) Zgłoś naruszenie 3618

    Dogonimy ich znacznie szybciej, a będzie to w dniu kiedy wprowadzą Dinara jako walutę.

    Odpowiedz
  • Reta(2017-10-17 17:32) Zgłoś naruszenie 3533

    Co Niemcy porównywać zniszczyli i zrabowsli pół Europy złota dzieł sztuki i jeszcze dostali pomoc z USA a teraz wszędzie rządzą nie płacąc podatków w państwach UNII czekać na odszkodowanie od Niemców

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dr.Tux(2017-10-17 19:26) Zgłoś naruszenie 3020

    Za 100 lat porównywalne zarobki! potrzebne by było jeszcze 200 lat podobnego wzrostu by zrównać się z Niemcami w nagromadzonym kapitale! Kiedy Jacek Bartosiak kilka lat temu powtarzał ,że "w obecnym systemie podziału pracy Polska nie ma szans dogonić Niemiec " był wyśmiewany niestety Kaczyński miał rację- trzeba jakby powiedział Bartosiak "kopnąć i przewrócić ten stolik"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • b22(2017-10-17 19:08) Zgłoś naruszenie 2922

    Jakoś Irlandii udało sie za 20 lat dogonić Niemców.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jaja(2017-10-17 19:09) Zgłoś naruszenie 2615

    3700 euro pensji dla przeciętnego Niemca jest tak samo realna ja 4400 zł dla Polaka. Większość zarabia tysiąc kilkaset euro miesięcznie. Oczywiście różnica jest duża między naszymi zarobkami ale to już nie jest ta przepaść co kilkanaście lat temu.

    Odpowiedz
  • Nieprzyzwoicie uważny tępiciel kłamstw(2017-10-17 19:11) Zgłoś naruszenie 2517

    Kiedy się zrównają zarobki? Ważniejsze pytanie, to kiedy realne zarobki w Polsce znacznie przekroczą niemieckie? Myślę, że ok. 2030, jak islamiści rozpanoszą się na dobre i rozmnożą w Germanii (Merkel właśnie zatwierdziła sprowadzanie rodzin - młode byczki sprowadzą sobie po kilka nieletnich niewolnic i będą płodzić na potęgę) i raz-dwa doprowadzą ją do ruiny - socjałem, a w razie jego obcięcia - akcjami bezpośrednimi z maczetą i butelką benzyny w rękach. Bo islamiści socjał traktują jako należny im haracz tzw. dżizję - za zostawienie niewiernych przy życiu. Więc jak zabiorą im socjał=dżizję, to potraktują to jako wypowiedzenie wojny - i przestaną być "pokojowi" - o ile można to tak nazwać z naszego punktu widzenia....R.I.P. Germania

    Odpowiedz
  • trrt(2017-10-17 17:43) Zgłoś naruszenie 2516

    Polacy zostancie juz za 200 lat bedzie zylo sie lepiej :D

    Odpowiedz
  • Krios(2017-10-18 00:37) Zgłoś naruszenie 2118

    Tzn kiedy pensje w kolonii niemieckiej zrównają się z pensjami w samych niemczech? No to ja już chyba znam odpowiedź. Nigdy jeśli nic w naszym kraju się nie zmieni, no chyba, że niemcy spotka jakaś spektakularna katastrofa ekonomiczna.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tex(2017-10-17 20:46) Zgłoś naruszenie 2015

    Kiedy pensje Polaków zrównają się z zarobkami Niemców? - raczej nigdy. Jest szansa na zrównanie z Hiszpanią i Włochami. Najpierw trzeba dogonić Grecję.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Heh(2017-10-17 19:47) Zgłoś naruszenie 1724

    Pamiętajmy ,że świat się zmienia i kraje biedne mogą szybko zdobyć przewagi konkurencyjne w dziedzinach nowej gospodarki.Korea Południowa bardzo szybko się rozwinęła i dogoniła Niemcy ,a jest ok. 20 lat przed nami, jednak tylko jedna dziedzina jest po części nowa jaką ma Korea południowa ,są to smartfony. Gdyby Polska miała wszystkie dziedziny nowej gospodarki to byłoby dobrze

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Realista(2017-10-17 19:15) Zgłoś naruszenie 1525

    Hipotetycznie: Co by było gdyby złotówka była zabezpieczona w złocie? Jaki byłby jej kurs? Czy jej wartość byłaby większa, czy mniejsza niż teraz wobec euro?

    Odpowiedz
  • gfsdg(2017-10-17 22:50) Zgłoś naruszenie 919

    noo biorąc pod uwagę tępo rozwoju propagandy medialnej w tej kwestii to śmiem twierdzić że już na poczatku następnego roku powinnismi doścignąć niemieckie pensje :) oczywiście realnie to nigdy :)

    Odpowiedz
  • polaczekbiedaczek(2017-10-17 21:15) Zgłoś naruszenie 827

    Hahahahaha a gdzie te optymistyczne prognozy ze polska za 15-20lat juz bedzie bogata polska to dno gdzie niemiec rusek a nawet polak pogłebili to dno bez reperacji od szkopów czy ruskich będziemy biedni na zawsze powtarzam NA ZAWSZE!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • m1(2017-10-18 03:15) Zgłoś naruszenie 62