Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,70 proc. do 23.157,60 pkt.

S&P 500 zyskał 0,07 proc. i zakończył dzień na poziomie 2.561,26 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował 0,01 proc. i wyniósł 6.624,22 pkt.

Najmocniej do wzrostów na DJI przyczyniały się notowania IBM. Akcje tej spółki zyskiwały ponad 8 proc. Zysk i przychody spółki za III kw. wyprzedziły oczekiwania rynku, a spółka po raz pierwszy od 5 lat ma szansę odnotować wzrost kwartalnej sprzedaży w IV kw. (ok. 1,5 proc. rdr).

Analitycy Goldman Sachs prognozują, że w przypadku implementacji reformy podatkowej w USA S&P 500 może do końca roku wzrosnąć nawet do 2.650 pkt. z ok. 2.560 obecnie. Po wdrożeniu reformy, ich zdaniem, warto kupować akcje spółek aktualnie wysoko opodatkowanych (np. Goodyear), z niskimi kosztami pracy (Netflix), z wysoką dynamiką sprzedaży (technologia, FAAMG).

W tym kontekście przed odwróceniem trendu na amerykańskiej giełdzie nieoficjalnie ostrzegł w środę Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA. Jego zdaniem, przegłosowanie reformy podatkowej skutkować będzie dalszą hossą na Wall Street. W przeciwnym razie może dojść do "znaczącej obniżki dotychczasowych wzrostów".

Amerykańska Rezerwa Federalna "jest na ścieżce" trzech podwyżek stóp proc. w 2017 r. - powiedział w środę William Dudley, prezes Fed z Nowego Jorku.

Nie ustają spekulacje o przyszłości J. Yellen na stanowisku szefa Fed. Według źródeł amerykańskiej prasy Donald Trump ogłosi swojego nominata przed 3. listopada, gdy wybiera się w 11-dniową podróż do Azji i na Hawaje.

Zgodnie z regułą, opisującą zależność między poziomem stóp proc., a inflacją i PKB, stopa Fed funds powinna w połowie 2018 r. wynosić ok. 3,75-3,2 proc. (obecnie 1,00-1,25 proc.). Rynek wycenia obecnie maksymalnie dwie podwyżki stóp proc. o 25 pb. do czerwca przyszłego roku. (PAP)