Zdaniem premiera kraje V4 we wszystkich sprawach występowały jednogłośnie i udało się pokazać Junckerowi, że jest to ścisła, skuteczna i udana współpraca – powiedział Lazar na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Zaznaczył, że na środowej kolacji Węgry wraz z partnerami z V4 reprezentowały stanowisko, że nie może być podwójnych standardów wobec zachodnich i wschodnich państw Unii Europejskiej.

Orban mówił też o nowej ukraińskiej ustawie oświatowej i prosił Junckera o możliwie najbardziej zdecydowane wystąpienie w tej sprawie. Temat ten węgierski premier podejmie także na posiedzeniu kierownictwa Europejskiej Partii Ludowej oraz na spotkaniu Rady Europejskiej – powiedział Lazar, dodając, że obowiązkiem rządu Węgier jest ochrona każdego Węgra mieszkającego w Kotlinie Panońskiej.

Nowa ukraińska ustawa o oświacie przewiduje, że językiem wykładowym na Ukrainie jest język ukraiński. Oznacza to, że szkoły mniejszości narodowych, w których teraz większości przedmiotów naucza się w ich językach, będą musiały przejść na ukraiński. Na Ukrainie działa 71 węgierskich szkół.

Reklama

Po środowym spotkaniu premierów V4 z Junckerem wiceszef polskiego MSZ Konrad Szymański powiedział, że otwiera ono drogę do wyjścia z wielu napięć politycznych i gospodarczych pomiędzy krajami naszej części Europy a innymi częściami UE. Podkreślił, że było ono okazją do zaprezentowania różnic zdań i interesów, które nagromadziły się pomiędzy krajami V4 a innymi państwami UE. W ocenie wiceszefa MSZ było to spotkanie, które nie daje rozwiązań, lecz szansę na rozładowanie kosztownych dla UE napięć. "To nie jest nasz problem, to jest problem UE, że mamy wyraźne kłopoty z wyważeniem interesów, w tym wypadku krajów Europy Środkowej" – oznajmił Szymański.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)