Jak podkreślił Szczerski, Polskę i Finlandię łączą interesy w zakresie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. "Oba państwa leżą w bardzo newralgicznej części Europy, a tym samym w bardzo newralgicznej części świata" - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta. "Dlatego ważne jest, by dialog polityczny na najwyższym szczeblu utrzymywać" - zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto we wtorek. W środę prezydenci obu krajów złożą wizytę w bazie wojskowej w Santahamina. "Finlandia jest znana również z wysokiej jakości armii pod względem zdolności bojowej, ale także technicznym. Rozwój armii fińskiej jest bardzo wysoki, więc też będzie rozmowa dotycząca kwestii wspólnej troski o bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego i naszej części Europy" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Dodał, że choć Finlandia nie jest członkiem NATO, pozostaje ważnym partnerem Sojuszu w ramach układu bezpieczeństwa w naszej części świata.

Według Szczerskiego rozmowy prezydentów Polski i Finlandii dotyczyć będą także bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego. "Wiadomo, że projekty takie jak Nord Stream 1 i 2 mają ogromny, negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, a także w ogóle na bezpieczeństwo szeroko rozumiane regionu Morza Bałtyckiego" - mówił.

Wizyta ma także wymiar gospodarczy. Szczerski zapowiedział, że do Finlandii udadzą się wraz z prezydentem młodzi polscy przedsiębiorcy w dziedzinie nowoczesnych technologii, którzy w ramach organizowanego przez Pałac Prezydencki konkursu otrzymali od głowy państwa specjalne paszporty uprawniające do udziału w jednej zagranicznej misji gospodarczej.

Przedstawicele polskich startupów towarzyszący prezydentowi Dudzie w Helsinkach będą uczestniczyć w seminarium na uniwersytecie Aalto, gdzie będą mieli okazję spotkania z autorami fińskich pomysłów w dziedzinie innowacyjności. "To miejsce zwane jest sauną startupów, tam młodzi przedsiębiorcy mogą przetestować swoje projekty, swoje pomysły" - mówił szef gabinetu prezydenta. "Liczymy na liczne i owocne kontakty polskich przedsiębiorców z fińskimi partnerami, które przyniosą później wspólne przedsięwzięcia" - dodał.

Jak mówił Szczerski, wizyta będzie mieć także charakter historyczny. Jak mówił, w tym roku Finlandia obchodzi 100. rocznicę uzyskania niepodległości, w Polsce obchody przypadają w przyszłym roku. "Jest wielka historyczna symbolika łączności dwóch przywódców, którzy przynieśli niepodległość obu krajom: marszałka Mannerheima i marszałka Piłsudskiego. Oni są urodzonymi w tym samym roku ojcami niepodległości swoich narodów" - powiedział.

W czasie wizyty zaplanowane jest złożenie wieńców przez polską parę prezydencką na grobie Carla Gustafa Mannerheima oraz pod Krzyżem Bohaterów.

W Helsinkach prezydent Duda spotka się również z przewodniczącą fińskiego parlamentu Marią Lohelą oraz z wicepremierem i ministrem finansów Petteri Orpo.

Przewidziany jest także udział prezydenta Polski w Forum Gospodarczym. (PAP)

autor: Magdalena Cedroedytor: Jakub Pilarek