Betrojerinki. Oto realia pracy polskich opiekunek w Niemczech [WYWIAD]

30 października 2017, 06:45
Tylko na Forsal.pl
"Można się zastanawiać, gdzie jest się bardziej zniewolonym: w Polsce zarabiając 1,5 tys. zł czy w Niemczech, gdzie jako opiekunka osób starszych można zarobić około 5 tys. zł" - mówi Anna Wiatr.

"Można się zastanawiać, gdzie jest się bardziej zniewolonym: w Polsce zarabiając 1,5 tys. zł czy w Niemczech, gdzie jako opiekunka osób starszych można zarobić około 5 tys. zł" - mówi Anna Wiatr.źródło: ShutterStock

"Można się zastanawiać, gdzie jest się bardziej zniewolonym: w Polsce zarabiając 1,5 tys. zł czy w Niemczech, gdzie jako opiekunka osób starszych można zarobić około 5 tys. zł" – o opiece nad seniorami, lukach w prawie pracy oraz patriotyzmie rozmawiamy z Anną Wiatr, autorką książki „Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei”.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (41)

  • guru122(2017-10-30 10:04) Zgłoś naruszenie 4120

    I co byście polaki bez tych niemców zrobili?...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • paseo(2017-10-30 07:18) Zgłoś naruszenie 408

    A jednak w Niemczech ponad 500 000 Polek pracuje opiekując się starszymi a wiele z nich zarabia o wiele więcej niż tu podano.Wiele zyskalo sobi dobra opinie i a polcane innym Niemcom i nie musza korzystać z zadnej agencji.Zdarza się anwet ,ze samotni Niemcy zapisują to co zostaje swoim opiekunkom.Polki s abardzo cenione i mile wszędzie widziane.Tekst powyżej nie uwglednioa wszystkiego i jest pesymistyczny.I nawet bazując na podanych w tekście zarobkach uświadomcie sobie ludzie,ze jest kolosalna roznica pomiędzy 1500 zl 5000 zl,tymbardziej z ewiekszosc opiekunek mieszka razem z podopiecznym majac za darmo zakwaterowanie i utrzymanie a często tez zwrot kosztów telefonu i wyjazdu do rodziny w Polsce. I wiem ,co mwoie,bo mam w rodzinie 2 takie kobiety i 4 inne znajome.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • AniaK(2017-10-30 09:52) Zgłoś naruszenie 362

    a może warto byłoby zastanowić się w tym miejscu nad osobami starszymi w Polsce i systemem opieki oraz aktywizacji. Z przykrością stwierdzam że nikt nie myśli o starzejącym się społeczeństwie i dzięki temu mamy pozostawione sobie i na łaskę bądź niełaskę otoczenia ludzi zawodowo już nieczynnych. Starość w naszym kraju jest smutna, samotna i uwłaczająca społeczeństwu. Pora na pomysły dla naszej przyszłości (póki co w pampersie, zaniedbaniu i bez odpowiedniej opieki)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polak(2017-10-30 09:00) Zgłoś naruszenie 302

    Bzdura opisano osoby którym „nie poszło”. W każdej branży komuś nie poszło. Byłem w Niemczech na praktykach i mieszkałem u Pani samotnie wychowywujacej dwójkę dzieci. Od 20 lat mieszkającej w jednym z największych miast w Niemczech i pracująca jako osoba opiekująca się starszymi- naprawdę kocha tą prace, a podopieczni kochają ją , Dodam, ze ojciec dzieci nie płaci alimentów . Zarobki plus pieniądze na dzieci około 2500€. Spokojnie z tego żyje, jest zadowolona i stara się odkładać. Pracuje około 6h dziennie. Jeżeli ktoś myśli, ze tylko w PL jest tak, ze nie wszystko spada z nieba to się myli. Na tym wspaniałym zachodzie tez czasami ludziom nie wychodzi, ale w tej branży jest to akurat rzadkość. Kazdy wie na co się piszę. I tak jak pisał paseo jezeli ktoś po kilku latach nadal potrzebuje agencji, aby dostać pracę to chyba nie jest w niej najlepszy. Podsumowując olbrzymia ilość osób jest zadowolona z takiego życia i myślę, ze będą one średnio zadowolone z robienia z ich pracy którą kochają jakieś obozu pracy, bo to niesprawiedliwe.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zbigi(2017-10-30 08:35) Zgłoś naruszenie 212

    nie tylko kobiety opiekują się w polsce bliskimi pani doktor ale również mężczyżni...

    Odpowiedz
  • polak(2017-10-30 16:44) Zgłoś naruszenie 2016

    Podcieranie tyłka starym hitlerowcom. Wolalbym jeść korzonki i szyszki. Oni nas mordowali a my ich obrządzamy

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Na milosc boska p. Marto(2017-10-30 19:00) Zgłoś naruszenie 181

    "Betrojerinki" - w naszej kochanej Polsce "kwitnie" obsesja na tworzenie nowych, prymitywnych wyrazow az glowa boli. Co to oznacza "Betrojanka" - ni pies ni wydra - albo przytaczamy niemiecki wyraz "Betreuerin" albo poslugujemy sie doslownym tlumaczeniem polskim - "opiekunka". Kto Marcie Mitek nasunal pomysl posluzenia sie wyrazem dziwolagiem, nie wiem ale od osoby poslugujacej sie tytulem doktorskim, wymaga sie przynajmniej umiejetnosci poslugiwania sie zasadami jezyka polskiego. Wedlug mnie, jest to zwykla kompromitacja osoby piszacej ten nienajgorszy merytorycznie artykul ale uragajacy zasadom poslugiwania sie pisownia polska i wyrazami obcymi - poprostu wstyd.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • znajomy(2017-10-30 11:17) Zgłoś naruszenie 139

    W Polsce są dorze rozwinięte zakłady opiekuńcze dla osób starszych chorych i zdrowych ale samotnych, potrzebujących opieki. Wiedza na ten temat jest mała, bo u nas "nie wypada" oddać mamusi albo baci do takiego zakładu, bo co znajomi powiedzą? Dlatego jest jak jest.

    Odpowiedz
  • Terminator(2017-10-30 13:15) Zgłoś naruszenie 1312

    Trzeba otworzyć przy Polsko-Niemieckiej granicy (Niedaleko autostrady A4, A2) wielkie ośrodki domów spokojnej starości!To bardzo dobry biznes na wiele lat!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ha ha ha ...(2017-10-30 08:36) Zgłoś naruszenie 1229

    A niech tam sobie pracują, w końcu byli naziści mordowali i grabili ich (pra-)dziadków, a dziś te (pra-)wnuki będą zmieniać pieluchy tym byłym nazistom za zrabowane ich przodkom srebra rodowe. Wszak sprawiedliwość musi być po stronie słabszych i wykorzystanych... buhahaha!

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • piniusz(2017-10-30 09:34) Zgłoś naruszenie 1214

    czy ktoś zarabia 1tys. czy 5 tys.nie jest synonimem zniewolenia,bo inne czynniki o tym decydują,jak umowa na 5 godz.a praca 24 godz. na dobę ,brak tożsamych warunków pracy z niemieckimi opiekunkami,które od początku są na niższym poziomie,jak świadczenia socjalne oraz płaca za opiekę itd-to jest zniewolenie

    Odpowiedz
  • Wg Umowy 5 godzin(2017-10-30 08:39) Zgłoś naruszenie 822

    A realnie 24 godziny.....czyli za 19 godzin Pracodawca dostaje Kasę od zleceniodawcy za Free. Bo Niemiecki Urząd płaci za opiekę 24h..... DYMANIE na ostro i na kasie i w realu

    Odpowiedz
  • .(2017-10-30 15:14) Zgłoś naruszenie 715

    Szybko skończą się ochotniczki dla agencji pośrednictwa niewolników. Jeszcze jeden procencik w dół i mamy stopę tzw.naturalnego bezrobocia. Osiągniemy ją gdzieś w czerwcu 2018 roku.

    Odpowiedz
  • programista(2017-10-30 23:44) Zgłoś naruszenie 71

    tak sobie mysle jako programista, poopiekowac sie starsza osoba w niemczch a wolnym czasie klepac kod na laptopie aby wytworzyc komercyjny produkt na sprzedarz, dach nad glowa, moze wyzywienie, plus dodatkowa kasa calkiem niezly uklad, lubie siedziec po nocach nad kompem, to mozna staruszkowi zaniesc cos do picia, po co wynajmowac w polsce mieszkanie:) to tylko glosne mysli

    Odpowiedz
  • Alicja(2017-11-01 21:31) Zgłoś naruszenie 30

    W istocie - "branża opieki domowej" nie ma ugruntowania prawnego, ani w Polsce, ani w Niemczech. Przepisy są klecone na poczekaniu, przeważnie na potrzeby zainteresowanych prywatnych organizatorów zysków pochodzących z tych usług. Pisanie o samej pracy opiekunów jest już tylko opłakiwaniem istniejącej rzeczywistości - owszem bardzo negatywnie dotykającej ich samych. Stwierdzenie, że nikt nie ma pomysłu jak rozwiązać problem wyzysku - jest bardzo niepokojący, bo oznacza, że raczej wszystkim zainteresowanym zależy na utrzymaniu takiego stanu rzeczy. I tak jest w istocie........już nie wspomnę o wspólnych konferencjach - rozwiniętych po obu stronach granicy - prywatnych agencji żerujących na pracy opiekunów i wspólnymi siłami chroniącymi się przed okiem prawa....ale również same "opiekunki" nie interesują się warunkami prawnymi w jakich się powinny poruszać. To, że są nieświadome procederu w jakim biorą udział - nie zwalnia ich od odpowiedzialności za rozwój niewolnictwa, a wręcz przeciwnie - godząc się na warunki jakie stawia prywatny pośrednik, stają się ich współtwórczyniami. Jeszcze "wczoraj" było ciemno - dzisiaj mamy internet, a z nim wszystko co potrzebne.......żeby mieć świadomość "punktu siedzenia". Niestety - zbyt dużo jest takich które za 10€ dodatkowo, pozwoli sobie wetknąć miotłę ........,żeby nie było pustych przebiegów. To jest problemem - że większość nie rozumie pojęcia "praca" .......i staje się tymi - już przysłowiowymi - "brakującymi córkami Niemców", tym samym wdzięcząc się za możliwość zarobku przy obrzydliwym wprost, narzekaniem na życie i brak perspektyw w Polsce. I takich właśnie jest za dużo na tym rynku pracy......bo myślą że Niemiec dołoży - ale nie widzą, że agencja już wyciągnęła od niego wszystko.....na swoje konto. Opiekunom pozostaje dziękować z uśmiechem przez 24 godziny na dobę. Przecież.....podpisali. Nieznajomość prawa, nie chroni przed odpowiedzialnością........więc należałoby zacząć proces jego poszukiwania w zatrudnianiu i "delegowaniu" opiekunów i prześledzić cały cykl.....pojmania na ulicy i wysadzenia gdzieś w krzakach na terenie Niemiec z całym bagażem umów i zakazów........ z nakazem przetrwania włącznie. Jeśli ta właśnie produkcja....... opiekunów na potrzeby ułomnego, niemieckiego rynku pracy w tzw. branży opiekuńczej - zostanie wyświetlona na ekranie "przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka" - którą [nota bene] zagarnęli dla siebie Niemcy.......problemy polskich opiekunów znikną i pojawią się ich prawa adekwatne do ich służby na rzecz człowieka.

    Odpowiedz
  • Reta(2017-10-31 06:47) Zgłoś naruszenie 34

    Niemcy za parę lat będą mieli coraz mniejsze emerytury po 800 euro nie stać ich wtedy będzie na opiekunkę

    Odpowiedz
  • Aleksandra(2017-11-26 20:14) Zgłoś naruszenie 21

    Nie nazwałabym się niewolnicą, a też jestem opiekunką. Niewolnicza to jest praca w Polsce za psi grosz. Człowiek się nosem podpiera, a dzieci nie wyżywi. W Niemczech nie byłam, bo nie znam języka, ale za to do UK zdarzyło mi się parę razy przez Promedicę jechać i nie było sytuacji, żeby agencja się na mnie wypięła czy wysłała w inne warunki niż były umówione. Jest specjalny manager co sprawdza warunki na kwaterach na bieżąco. Szkolenia też nam robią, a kasa na czas.

    Odpowiedz
  • andrzejsc60@gmail.com(2017-10-31 17:27) Zgłoś naruszenie 15

    Wiem że Polkom to się opłaca...ale jak można po 35 latach małżeństwa, zostawić męża niepełnosprawnego...i pojechać sobie ukradkiem do reichu...to jaka to będzie opiekunka? tym bardziej że dobrze się zna na środkach nasennych...a to ułatwia pracę...są dowody na to ***********

    Odpowiedz
  • Kaja(2018-07-12 10:24) Zgłoś naruszenie 02

    Byłam z agencją Medipe i wszystkie złożenia obiecane w umowie zostały dotrzymane. Miałam stałą wypłatę zawsze na czas, zdarzały się również wysokie premie. Nie miałam żadnego problemu także z moim podopiecznym, był nim bardzo miły pan :)

    Odpowiedz
  • Agnieszka (2018-08-13 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Praca za granicą z osobami starszymi wcale nie jest prosta i nie każdy może tam jechać od tak sobie DOROBIĆ NA WAKACJE. Trzeba być również altruistą, robić wiele rzeczy bezinteresownie, umieć zrozumieć drugiego człowieka, jeszcze w takim wieku, to na prawdę nie jest proste. Jeżdżę za granicę od 2 lat do pracy z osobami starszymi i wiem, że to jest na prawdę ciężka praca, nawet nie tyle pod względem fizycznym, ale też oczywiście, ale przede wszystkim pod względem psychicznym. Druga sprawa to firma/agencja, która dobrze płaci, daje premie i jest zaufana plus oczywiście daje ubezpieczenia. Aktualnie wyjeżdżam z Medipe, mam już tę firmę sprawdzoną! Warto zrobić małe rozeznanie rynku co warto a czego nie przed podjęciem się takiej pracy.

    Odpowiedz