Chądzyński: Resort finansów pewnie pęka z dumy. Ale na tle UE jesteśmy co najwyżej średniakiem

9 listopada 2017, 13:29 | Aktualizacja: 09.11.2017, 21:53
Tylko na Forsal.pl
Warszawa

Warszawaźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów pewnie pęka z dumy. Nowe prognozy Komisji Europejskiej są bowiem dla Polski wyjątkowo dobre. Problem w tym, że ta świetna prognoza nabiera nieco innych, bardziej szarych kolorów, gdy przedstawimy ją na odpowiednim tle - pisze w felietonie Marek Chądzyński. 

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (42)

  • Terminator(2017-11-09 13:36) Zgłoś naruszenie 11610

    Deficyt powinien być niższy niż wzrost gospodarczy i wtedy jest wszystko OK!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Misiek(2017-11-09 13:41) Zgłoś naruszenie 14980

    jak to w das mediach - szklanka zawsze do połowy pusta - a trawa u sąsiada bardziej zielona. Danke za ten wspaniały artykuł Her Marek. PS a gdyby się ucieszyć, że w tak dużym i bogatym kraju jak Francja deficyt większy.... E nie - lepiej się martwić ;)

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • ot_co(2017-11-09 13:51) Zgłoś naruszenie 9827

    Jest dobrze bo PIS przynajmniej nie przerzuca 150 mld zł (czytaj nie kradnie) pieniedzy z OFE do budżetu,aby zadowolić Komisję Europejską .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • .(2017-11-09 14:10) Zgłoś naruszenie 3613

    ". Niższego deficytu nie było odkąd liczymy go unijną metodą (czyli od wejścia Polski do UE w 2004 r.). Pobity zostałby rekord z 2007 r., gdy deficyt wyniósł 1,9 proc. PKB." Tylko, że w 2007 roku wzrost PKB wyniósł aż 6,7% i nie było pińcet+.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Pełowiec(2017-11-09 14:41) Zgłoś naruszenie 10824

    Źle..źle ,wszystko źle..tylko nasze elity z PO dadzą rade..

    Odpowiedz
  • abc(2017-11-09 14:54) Zgłoś naruszenie 24430

    W sumie zabawny artykuł. Autor ewidentnie nie zauważa związku między podwyższonymi wydatkami budżetu (chociażby tym 500+, które z niewiadomych przyczyn tak kole w oko dziennikarzy pseudoliberalnych) a podwyższoną konsumpcją wewnętrzną. Czytamy że "stan finansów jest przypudrowany" przez wzrost napędzany konsumpcją. Jest to wypowiedziane w takim tonie, jakby ten wzrost konsumpcji był wypadkiem losowym, czymś jak upadek asteroidy. Z drugiej strony czytamy że "to nie musi trwać wiecznie" a wydatki pozostaną. Innymi słowy, zdaniem autora, w przyszłości pozostaną wydatki na 500+, ale beneficjenci tego świadczenia będą płacili tymi pieniędzmi w piecach (koniecznie ekologicznych) zamiast wydać je w sklepach, przez co nie wygenerują już popytu (który w ostatnim roku nam skoczył, ale.. nie wiadomo dlaczego... pewnie Komisja Europejska nam go podniosła odpowiednią dyrektywą). Całe szczęście że autor jest dziennikarzem i swoim brakiem zrozumienia spraw nie zrobi nikomu krzywdy. A na marginesie, dobrze wiedzieć, że Polska ma w końcu rynek wewnętrzny dzięki czemu uniezależnia się od koniunktury na rynkach zagranicznych a także poprawia efektywność funkcjonowania gospodarki (duży rynek przekłada się na większą konkurencyjność i efektywność firm funkcjonujących na tym rynku). Tych co "schładzali" już mieliśmy i zdążyliśmy się na nich poznać. Nota bene Balcerowicz nadal pojawia się w telewizorni żeby opowiadać, że nie rozumie jak to możliwe że gospodarka się rozwija. Pewne mówi prawdę (że nie rozumie).

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Newsroom(2017-11-09 16:48) Zgłoś naruszenie 3135

    Moim zdaniem niektórzy pismacy z Forsal pl, powinni mieć zakaz pisania tu na tym portalu ! Bo mącenie w główkach nie jest ich najmocniejszą stroną ! Może niech zajmą się pisaniem piosenek na festiwal kapel ludowych w Kazimierzu Dolnym ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zux(2017-11-09 17:01) Zgłoś naruszenie 3429

    Jawohl, das ist fantastische machen, panie redaktorze...

    Odpowiedz
  • kibic(2017-11-09 17:52) Zgłoś naruszenie 4246

    Panie Marku, trzy uwagi: 1/niech pan nie bierze za bardzo do serca tych pseudo uwag śmiesznych trolli, którzy używają po kilka nicków i przepisują pewne treści w systemie kopiuj-wklej. Aż dziw bierze ze tracą tutaj czas wypisując uwagi personalne do pana, a nie wejdą na swoje jedynie słuszne prawackie strony, tylko polskie, wolskie, przaśne oczywiście... 2/jak można pisać o sukcesie 500+ czy mniejszych emerytur? Ile te programy trwają? Zmniejszanie emerytur od miesiąca i to już jest sukces? Poczekajmy do końca 2018 i wtedy zobaczymy z czego to jest finansowane, bo aukcja na LTE i zysk a NBPx2 się już nie powtórzą. 3/Jaki będzie ten wskażnik PKB za ten rok to się dowiemy już w przyszłym roku, natomiast nikt nie pamięta od jakiej bazy się ten wskażnik liczy? Bo bazą jest poziom PKB za rok 2016 czyli czas kiedy dzięki pis wskażnik ten spadł do poziomu 2.8%!! . Do tego wzrost jest uwarunkowany tylko konsumpcją, co na dłuższy czas nie ma szans rozwojowych i pęknie z wielkim hukiem. Polecam raport NBP o braku wzrostów kredytów inwestycyjnych! Zresztą chyba Forsal i o tym pisał.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gienek(2017-11-09 17:58) Zgłoś naruszenie 1667

    Zobaczymy jak przestaną drukować euro. Przypominam 3 lata co miesiąc drukowali 60 MLD euro. Dzisiaj tylko 30 MLD miesięcznie. Kiedyś będą musieli albo ściągnąć je z rynku. Albo gwałtownie podnieść stopy procentowe. Albo wykonczą budżety PAŃSTWOWE albo KREDYTOBIORCÓW.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gazeta Wybiórcza(2017-11-09 18:25) Zgłoś naruszenie 5013

    Pan Chądzyński jeśli nie głosował na PO to na pewno nie głosował na PiS - nie dziwią więc jego artykuły na przestrzeni lat . Za PO na siłę starał się widzieć pozytywy przy tym udając głupiego by nie zauważać negatywów . Za PiS na odwrót . Czy w ogóle warto czytać artykuły tego gościa ?

    Odpowiedz
  • obserwator(2017-11-09 19:51) Zgłoś naruszenie 12212

    Liberalni pozoranci z Tuskiem na czele tak bilansowali budżet, że zadłużyli Polskę na ponad 500 mld zł ( duża część w obcych walutach), ukradli 150 mld zł z OFE i stworzyli zieloną wyspę dla złodziei VAT. Czy mam Panie Chądzyński sprawdzić Pana teksty z lat 2007-2015 i napisać czytelnikom o czym Pan wtedy pisał??

    Odpowiedz
  • semper fi(2017-11-09 19:53) Zgłoś naruszenie 820

    Ja, ja - das ist doch sebstverstaendlich, keine gute Nachricht ist gut genug, wenn es um Polen, und keine ist zu schlecht bezueglich Deutschland, Ihrer Heimat, Herr "Redaktor".

    Odpowiedz
  • Biały_korektor(2017-11-09 20:51) Zgłoś naruszenie 377

    A kto decyduje o tym jakie tło jest odpowiednie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tak(2017-11-09 21:07) Zgłoś naruszenie 63

    Dla równowagi niemiecki punkt widzenia, czytaj następny artykuł

    Odpowiedz
  • jad trupi(2017-11-09 22:49) Zgłoś naruszenie 3410

    Chądzyński jak zwykle: jest dobrze ale nie beznadziejnie. W minionej epoce pisał, że jest było świetnie a miało być jeszcze świetniej. Fachowo sączy truciznę, musi być farmaceutą z wykształcenia.

    Odpowiedz
  • Aa(2017-11-09 23:06) Zgłoś naruszenie 16010

    Podsumowujac - jedyne, co jest pewne,to lawinowo rosnace ceny żywności a zdrugiej strony, to, że pieniadze co raz bardziej traca na wartości. Niestety, złtowka, ktora wvpewnym momencie zyskała stabilność znow staje sie niepewna, a wartosc wynagrodzen spada, relatywnie do tego, ile żywności oraz usług można za nie kupić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ex(2017-11-10 09:47) Zgłoś naruszenie 458

    No tak, ale jak były deficyty rzędu 7 % i 8% za PO i PSL to tzw. experci piali z zachwytu jaka to zielona wyspa Tuska jaki to wspaniały minister Rostowski a zagraniczne instytucje nagradzały owych cudotwórców !! A tu jak rzucimy na odpowiednie ,,tło" - próbuje się POdważać naprawdę dobra pracę ministerstwa finansów.

    Odpowiedz
  • annawro777(2017-11-20 10:06) Zgłoś naruszenie 10

    Rząd premier Beaty Szydło podczas 2 lat rządów tak dużo zrobił, ze jednak JUŻ liczymy się w Europie. A co w poprzednich 8 latach zrobił rząd Tuska ???? Tylko dogadywał się z Merkel i Rosją oraz nisko kłaniał Brukseli (co robi - niestety - do tej pory

    Odpowiedz