"Ministerstwo Finansów planuje z kontroli dotyczących cen transferowych i optymalizacji podatkowych ściągnąć 2 mld zł. (...) Naszym zdaniem dochody budżetu państwa związane z cenami transferowymi i optymalizacjami podatkowymi przekroczą te 2 mld zł i to przekroczą znacząco, bo o co najmniej 0,5 mld zł" - powiedział Wiewiórka.

Jak zauważyli eksperci PwC, to efekt między innymi coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, którym dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa, a także nowych wymogów dla przedsiębiorców.

Według Wiewiórki jest coraz więcej kontroli cen transferowych i nie dotyczą one tylko dużych przedsiębiorstw. "To znaczy, że nie tylko duże firmy są objęte kontrolami, są to już w tej chwili przedsiębiorstwa średniej wielkości. Bardzo wiele podmiotów spośród tych, które są kontrolowane w zakresie cen transferowych, czy też optymalizacji, to podmioty o obrotach do 100 mln zł" - stwierdził.

Ekspert z PwC zwrócił uwagę, że podatnicy nawet bez kontroli, które miałyby miejsce w ich firmach, sami decydują się na zmiany struktur albo bez zmiany struktur na inne, niepodatkowe traktowanie pewnych transakcji, które mają miejsce w przedsiębiorstwach.

Reklama

"Nie ze względu na to, że uważają, że te transakcje są niewłaściwe czy nieprawidłowe, tylko dlatego, że obawiają się, że taka struktura może być źle odebrana w razie ewentualnej wizyty organów podatkowych" - wyjaśnił.

Dodał, że w tym roku wymogi stawiane przed przedsiębiorstwami są coraz większe, gdyż podatnicy muszą w obecnie przygotowywać już znacznie bardziej skomplikowane raporty.

Wiewiórka zwrócił uwagę, że w projekcie budżetu na rok 2018 założono zwiększenie dochodów z uszczelnienia podatków, ale nie z uszczelnienia VAT, jak to miało miejsce w odniesienie do tego roku, tylko z uszczelnienia w obszarze podatków dochodowych.

W jego ocenie organy podatkowe są obecnie znacznie lepiej przygotowane do kontrolowania podatników. "To już nie jest tak, że kontrolujący przychodzi i mówi, żeby przygotować dokumentacje dla wszystkich transakcji. Teraz organ podatkowy, przychodząc na kontrolę, ma już scenariusz kontroli i dokładnie wie, co chce obejrzeć u danego podatnika" - powiedział.

Zdaniem ekspertów z PwC działania administracji skarbowej są dużo bardziej skuteczne między innymi dzięki dokonywaniu własnych analiz porównawczych, czy selekcji zagadnień do kontroli.

>>> Czytaj też: Rząd przyjął Konstytucję Biznesu. Oto jej najważniejsze założenia