KNF podniósł dodatkowy wymóg kapitałowy dla mBanku do 4,1 pkt proc.Warszawa, 22.11.2017 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleciła mBankowi utrzymywanie na poziomie jednostkowym funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego, wynikającego z detalicznych kredytów hipotecznych w walutach obcych na poziomie 4,1 pkt proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego, podał bank. Dotychczas mBank utrzymywał dodatkowy wymóg na poziomie 3,81 pkt proc.

"KNF zaleciła utrzymywanie przez mBank na poziomie jednostkowym funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych, w wysokości 4,10 pkt proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego (...), który powinien składać się co najmniej w 75% z kapitału Tier 1 (co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 3,07 pkt proc. ponad wartość współczynnika kapitału Tier 1) oraz co najmniej w 56% z kapitału podstawowego Tier 1 (co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 2,29 pkt proc. ponad wartość współczynnika kapitału podstawowego Tier 1)" - czytamy w komunikacie.

Dotychczas mBank w ujęciu jednostkowym utrzymywał fundusze własne na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego na poziomie 3,81 pkt proc., który składa się co najmniej w 75% z kapitału Tier I (co odpowiada 2,86 pkt proc.),

"Na dzień sporządzenia raportu mBank S.A. spełnia wymogi KNF w zakresie minimalnych współczynników kapitałowych, zarówno w ujęciu jednostkowym, jak i skonsolidowanym" - podsumowano.

Wskaźnik CET 1 mBanku wyniósł 17,8% w na koniec III kw. br. wobec 15,9% rok wcześniej, zaś łączny współczynnik kapitałowy wzrósł do 20,5% na koniec III kw. wobec 18,6% rok wcześniej.

mBank (dawniej BRE Bank) należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku.

(ISBnews)