Prywatyzacja w Polsce to był wielki chaos. Do dziś nie wiemy, ile firm sprzedaliśmy

24 listopada 2017, 09:00 | Aktualizacja: 25.11.2017, 08:30
Źródło:MAGAZYN DGP
Warszawa. Widok na PKiN

Warszawa. Widok na PKiNźródło: ShutterStock

Niemiec nie wykupił, polityk nie ukradł, wolny rynek nie zabił. Prywatyzacja w Polsce była tak chaotycznym procesem, że do dzisiaj nie wiemy, ile firm sprzedaliśmy, ale wyszła nam na dobre.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (44)

 • ekonomista(2017-11-24 09:39) Zgłoś naruszenie 13421

  Balcerowicz i Lewandowski - spece od sprzedazy polskiego przemysłu z 1 złotego. Złodziejska prywatyzacja doprowadziła do likwidacji produkcji i pauperyzacji społeczeństwa polskiego pozbawionego miejsc pracy i w przypadku duzych zakładów, mieszkań zakładowych. Dorabianie do tego ideologii przez der Dziennik nie zmieni faktów. Dzisiaj za miliardy odkupujemy zakłady, które sprzedalismy za złotówkę. Z Polski wyprowadzono setki miliardów i zubożono społeczeństwo, skazując na emigracje zarobkową. Plan Sorosa pauperyzacji Polski udał sie nad podziw.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • mrkt(2017-11-24 09:40) Zgłoś naruszenie 447

  Czy wyszło to nam na dobre? Lata 90 - upadek wielu przedsiębiorstw, gwałtowny wzrost bezrobocia, zubożenie społeczeństwa, obecnie - praktycznie cały segment bankowy i handlowy w Polsce jest kontrolowany przez kapitał zachodni...

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • loki(2017-11-24 09:58) Zgłoś naruszenie 635

  A może to był chaos celowy, żeby tak łatwo nie wychwycić wałków robionych podczas prywatyzacji?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rynek(2017-11-24 10:01) Zgłoś naruszenie 3462

  Na Białorusi nie prywatyzowano, mamy zatem przykład jak by teraz wyglądała Polska

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Tak było(2017-11-24 10:06) Zgłoś naruszenie 323

  Większość firm była uzależniona od wschodu i Europy Wschodniej gdybyśmy nie dołączyli do fali wzrostu w Europie środkowej bylibyśmy bieda państwem uzależnionym od Rosji ,a nie od Europy Środkowej. Ludzie jeszcze bardziej jeździliby do roboty do pracy w Pradze niż w 80 tych latach gdzie jak byłem mały przywożono stamtąd garnki, cytrusy, kawę,banany, czekolady których u nas nie było , było tylko czekalodo podobne rozwodnione ,a nawet tego nie było. Jak otworzono prywatyzację w latach 90 tych powstała mała budka na całe osiedle gdzie co dziennie były tam 500 m kolejki, bo były tam nie tylko tańsze świeże towary ale dużo było z Czech i Węgier gdzie wcześniej było kontrowane w wożenie wielu produktów z tych krajów mimo, że należały do NWPG czyli wspólnoty gospodarczej krajów socjalistycznych .

  Odpowiedz
 • TEORIA CHAOSU BALCEROWICZOWSKIEGO(2017-11-24 10:07) Zgłoś naruszenie 10611

  BALCEROWICZOWSKIE KŁAMSTAWA! Chaos, Transfotrmacja, spadek po komunie, wzrost aktywności słońca - wszystko to mialo wplyw na oplakany efekt prywatyzacji w Polsce. Złodziejstwo, niekompetencja, korupcja NIE! Opisany w artykule chaos i dezorganizacja typowy jest raczej dla ogarnietych wojną krajów trzeciego swiata, a nie krajów europy środkowo wschodniej. Zakład pracy wart miliony $ to nie igła w stogu siana żeby sie zagubił jak czapka w ziemie i kazdy o nim zapomniał. Nie łudźmy się, komuś bardzo zalezy na tym zeby tak własnie myslal przecietny obywatel naszego kraju, ze prawda jest nieznana i nigdy już najprawdopodobniej nie zostanie wyjaśniona bo zaginęła w mrokach wojny... zresztą czy opsiana sytuacja nie przypomina chaosu reporewatyzacyjnego w stolicy, gdzie tez nikt nad niczym nie panował? Czy nie przypomina chaosu w rozliczeniach vatu i handlu paliwem ? Dziwne ze opisany chaos ciagnie się od lat, zwłascza za jedną określoną grupą polityczną, dziwne, bardzo dziwne..

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abcdeee(2017-11-24 10:13) Zgłoś naruszenie 643

  Kraje azjatyckie na początku przemian gospodarczych chroniły swoje firmy a rynek dla zagranicznej konkurencji otworzyły dopiero wtedy gdy ich firmy były gotowe do ekspansji. Polska nie miała żadnej polityki gospodarczej. Wystarczy porównać efekty - ile międzynarodowych koncernów i znanych marek ma Korea Południowa a ile Polska? Przeciętny mieszkaniec Meksyku wymieni kilka znanych marek z Korei Południowej ale nie wymieni żadnej marki z Polski.

  Odpowiedz
 • kilka faktów(2017-11-24 10:16) Zgłoś naruszenie 882

  Jest wiele firm, które były wręcz doprowadzane do upadku przy czym tutaj dużo winy było po stronie sprzedajnych polityków i zarządów przez co zostało zrobione miejsce dla konkurencji. Mam tu na myśli porty i logistykę w tym Pocztę, która przez dywersję z monopolisty oddała rynek państwowym niemieckiemu DHL i francuskiemu DPD i dopiero od kilku lat zaczęła odrabiać rynek a wystarczyło inwestować w centra dystrybucyjne) Cementownie i browary to kolejne branże które zostały za szybko przez co za grosze sprzedane. Podobnie z cukrowniami i młynami. Mleczarnie udowodniły, ze warto było w tamtym czasie doinwestować. To wszystko przełożyło się na oddanie pola w handlu. Poczta (logistyka), cementownie, telekomunikacja, banki i handel o te branże zadbały kraje starej Europy a więc typowy i wymowny sposób ekspansji.eksploatacji I nic tutaj nie ma do rzeczy pogląd polityczny bo takie są fakty. Jest to model wręcz książkowy.

  Odpowiedz
 • OFIARA RUDEGO ZŁODZIEJA(2017-11-24 10:18) Zgłoś naruszenie 822

  Chaos czy nie, Polska nie znajdowała się wówczas pod okupacją, ani żaden wulkan u nas wtedy nie wybuchł, wiec za opisany chaos winę ponosi czynnik ludzki - czyli określona grupa osób. Ową grupę osób należałoby odszukać i pociągnać do odpowiedzialności prawnej i finansowej

  Odpowiedz
 • Vendetta(2017-11-24 10:36) Zgłoś naruszenie 1004

  "Prywatyzacja jest jak małżeństwo" - o matko, jak a błyskotliwa metafora. Jeśli tak, szanowna Pani, to chyba jak małżeństwo w kastowych XIX wiecznych Indiach, gdzie "prywatyzowany" nie miał nic do powiedzenia a "prywatyzować" można było także 5-letnie dzieci. Rzeczywiście...nie ma co dramatyzować...Pani robiła doktorat u Balcerowicza czy magisterkę u Lewandowskiego?

  Odpowiedz
 • Karol(2017-11-24 11:00) Zgłoś naruszenie 4823

  Wszedzie gdzie odstapiono od prywatyzacji dominuje subwencjonowanie przywilejow (gornictwo), urzednicza uznaniowosc, presja polityczna i monopolizacja, jak w energetyce.

  Odpowiedz
 • Kaśka(2017-11-24 11:02) Zgłoś naruszenie 124

  PRL posiadał bazę ludzi przygotowanych do sprawowania władzy pod okiem PZPR. Były zasadyi nikt nie ważył się ich złamać, bo "leciał" Ale po oddaniu władzy, ci zarządzający nie mieli zamiaru uciekać z karju w poszukiwaniu pracy, a raczej kombinowali jak się ustawić w nowej rzeczywistości. Wybrani nowi zarządzający Polską nie mieli zielonego pojęcia na czym "zarządzanie państwem" polega i to było ratunkiem dla tych co musieli już odejść w cień. To Oni na cudzy rachunek realizowali cele postawione przed oddaniem władzy, bo do tego towarzysze się przygotowali w całym RWPG. Przypomnę niezły artykuł w pewnej z pocz. lat 90-tych V-międzynarodówka. Plan oddania włądzy w państwach europy środkowo-wschodniej został opracowany i był realizowany bardzo skutecznie. Nowa klasa polityczna wszystko to firmowała, bo nie miała pojęcia o co chodzi. I tak się to budowało kapitalizm bez twarzy.

  Odpowiedz
 • Karol(2017-11-24 11:27) Zgłoś naruszenie 929

  Nic bardziej nie uskrzydla fantazji wszelkiej masci lowcow legend o straconych skarbach narodowych, malwersacjach i oczywiscie niesprawiedliwosci wszelakiej jak poczatkowy okres transformacji ustrojowej, wymagajacy jakiejs prywatyzacji zdekapitalizowanej wlasnosci panstwowej, przedsiebiorstw niedokapitalizowanych, niekonkurencyjnych, pozbawionych kapitalu, nowoczesnego know how i umiejetnosci sprawnego zarzadzania w nowych rynkowych warunkach. Rozwodzenie sie nad tym, na ile bylo to wyprzedawaniem za bezcen pozbawione jest sensu, gdyz na jakiej niby podstawie mozna dokonywac takiej oceny bez jakichkolwiek przeslanek zobjektyzowanej wyceny prywatyzowanego majatku. NRD po sprywatyzowaniu majatku pozostawilo po sobie straty ok. 240 miliardow DM, w Polsce byl jednak jakis uzysk. Nalezy pamietac, ze po wprowadzeniu wymienialnosci PLN musialo dojsc do drastycznego deprecjunujacego przewartosciowania majatku panstwowego, funkcjonujacego uprzednio w logice gospodarki socjalistycznej i niewymienialnej zlotowki. Wracanie do tamtych zaszlosci na zasadzie snucia legend i mitow sluzy jedynie poltyce resentymentu i odwetu za blizej niesprecyzowane i urojone krzywdy, ktorym powinno sie zadoscuczynic, chocby lamiac prawo i zasady demokracji.

  Odpowiedz
 • George(2017-11-24 11:59) Zgłoś naruszenie 571

  To nie byłą prywatyzacja tylko bezprzykładny rabunek całego państwa i narodu. Najsmutniejsze jest to, że odpowiedzialni za to, te różne Balcerowicze, Lewandowskie, itd. nie ponieśli żadnej, nawet najmniejszej kary. W zasadzie to chyba nikt się nawet sprawą nie zajął. Nie widziałem żadnego opracowania dotyczącego złodziejstwa majątku narodowego jakie rozgorzało w latach 90-tych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Marian(2017-11-24 12:25) Zgłoś naruszenie 441

  Dziwne, jak ja jako prywatny przedsiębiorca zgubię kilka tysięcy należnego podatku to zaraz urz ad skarbowy albo zus zauważy i dostanę solidną karę, natomiast urzędnik zarządzający państwowym majątkiem może zgubić cały zakład i nikomu włos z głowy nie spadnie.

  Odpowiedz
 • Admin.(2017-11-24 12:38) Zgłoś naruszenie 5730

  A dlaczego w Polsce nie było ogólnopolskiej reprywatyzacji ? Przyczyna jest prosta - otóż do niedawna post komunistyczni właściciele III RP mogli nasz majątek w sposób niekontrolowany rozkradać ! Ustawa reprywatyzacyjna by to złodziejstwo uniemożliwiła ! Patryk Jaki v-ce minister sprawiedliwości i jego zespół robią coś w tej sprawie - nareszcie Bałagan jaki do niedawna panował był celowy po to by mozna było bezkarnie kraść !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jack(2017-11-24 13:29) Zgłoś naruszenie 16

  Większość Polaków żyje mitem jakoby po 89 roku wyprzedano świetnie prosperujący polski przemysł, za przysłowiowe grosze. Do wszystkich tego typu mądrali mam kila pytań. 1. Kto miałby zapłacić żeby FSO było w stanie produkować coś co jest czym więcej niż pseud samochodem, nie będącym w stanie konkurować z jakimkolwiek samochodem marek światowych. 2. Dlaczego pracownicy i zarządcy firm typu Kasprzak, Elemis, Unitra nie byli w stanie sprzedawać czegokolwiek chociaż zbliżonego poziomem technologicznym do tanich marek koreańskich. 3. Jaki cud musiałby się zdarzyć żeby ówczesny Romet zbliżył się poziomem swojej produkcji do przeciętnych rowerów zachodnich. Takie pytania można stawiać w stosunku do prawie każdej branży. Oczywiście można pytać czy dałoby się te przemiany zrobić lepiej, np. ograniczając otwarcie rynku na produkty z zewnątrz. Ale czy jesteście pewni, że firmom które wymieniłem chciałyby się modernizować przy zamkniętym rynku, na którym miały monopol?

  Odpowiedz
 • dla młodych, wykształconych i z w. ośrodków(2017-11-24 13:40) Zgłoś naruszenie 220

  Nie wiadomo co było, ale widomo, że "Niemiec [tego] nie wykupił, polityk nie ukradł, wolny rynek nie zabił" i że to, że z tym czymś się coś stało (samo) wyszło nam na dobre... Tekst osłania tych co łowili w mętnej wodzie "chaosu prywatyzacyjnego".

  Odpowiedz
 • balcerek(2017-11-24 14:17) Zgłoś naruszenie 281

  Problem w tym ,ze w większości zakłady te nie były oddane w ręce pracowników.Były przejęte za grosze i po kolesiostwie. Gdyby zakłady te będąc w rekach pracowników upadły nikt by dziś o to nie miał pretensji , po prostu nie wyszło i jest ok,a tak smród pozostał do dzisiaj.

  Odpowiedz
 • pamiętający(2017-11-24 14:32) Zgłoś naruszenie 304

  "prywatyzacja" w wydania "ekonomicznych geniuszy" jak Balcerek i spółka, była również bandytyzmem w czystej postaci - patrz polityczne blokowanie zdrowych prywatyzacji pracowniczych, w wyniku czego wiele firm zamiast funkcjonować i przynosić dochodu budżetowi, upadło...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze