"Projekt wspiera czystą mobilność w województwie śląskim, a dzięki ułatwieniom w transporcie towarów bezpośrednio przyczyni się do wzrostu gospodarczego w regionie. Inwestycja w lepsze połączenia kolejowe bezpośrednio przekłada się na wyniki lokalnej gospodarki" - podkreśliła w komunikacie unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.

Rewitalizacja tych odcinków już trwa. Przewidziane na lata 2017-19 prace obejmują m.in. 60 km linii, 10 stacji i przystanków oraz 91 różnych obiektów inżynieryjnych.

To odcinki przebiegające m.in. na obszarze Rybnickiego Okręgu Węglowego, w znacznej części obsługujące ruch towarowy w tej części woj. śląskiego. To również istotny fragment południowej obwodnicy Katowickiego Węzła Kolejowego. W ruchu towarowym trasa jest również odciążeniem dla magistrali kolejowej E30 wschód-zachód (linia Wrocław-Katowice-Kraków-Rzeszów).

Środki unijne sfinansują modernizację torów na siedmiu różnych odcinkach oraz budowę 30 kładek i wiaduktów. Oddanie projektu do użytku planowane jest na lato 2019 r.

Reklama

Początek rewitalizowanego połączenia to węzeł Chybie znajdujący się na głównej linii kolejowej Kraków/Katowice-Czechowice-Dziedzice-Zebrzydowice. Następnie trasa wiedzie na północ do stacji w Żorach, gdzie zmienia kierunek, prowadząc na zachód do węzła w Rybniku. Kolejna część połączenia to nadal prowadzący na zachód odcinek do dwukierunkowego połączenia z linią kolejową Chałupki-Racibórz-Kędzierzyn-Koźle w pobliżu miejscowości Nędza.

Całe te połączenie ma znaczenie przede wszystkim w ruchu towarowym. Obecnie ruch pasażerski odbywa się na odcinkach Żory-Rybnik (kursują tamtędy pociągi z Bielska-Białej przez Pszczynę do Rybnika i Raciborza) oraz Rybnik-Nędza (fragmentem tej trasy, z wykorzystaniem dłuższego jej wariantu m.in. przez Rydułtowy, jeżdżą pociągi z Katowic oraz Bielska-Białej do Raciborza).

Spółka PKP PLK przekonuje, że inwestycja przyniesie korzyść w postaci wzrostu znaczenia kolei aglomeracyjnej na Śląsku. Po zakończeniu prac zwiększy się bowiem przepustowość linii, a pociągi pojadą z prędkością do 100 km/h, co wpłynie na skrócenie czasu przejazdu w komunikacji pasażerskiej, a także płynny przejazd pociągów towarowych.(PAP)

autor: Krzysztof Strzępka z Brukseli

edytor: Marek Michałowski