Przed nami wielki odwrót od nowych technologii? Już nie fascynują, ale coraz częściej przerażają [OPINIA]

7 grudnia 2017, 06:20
Źródło:Bloomberg
Uzależnienie od smartfona

Uzależnienie od smartfonaźródło: ShutterStock

Jeśli tak różne podmioty, jak jeden z twórców Facebooka Sean Parker, były doradca Donalda Trumpa Steve Bannon czy europejscy biurokraci, ostrzegają przed negatywnymi efektami technologii czy działalności wielkich firm, to jest to swoisty znak czasów - pisze dziennikarka Shira Ovide, która od 10 lat zajmuje się nowymi technologiami.

wróć do artykułu

Reklama

Komentarze (16)

  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-12-09 01:03) Zgłoś naruszenie 02

    Nie da się cofnąć lub zatrzymać pewnych procesów. Cóż z tego, że żyją Amisze nie posiadający w domach prądu, telefonów i samochodów, skoro przed ich domami stoi budka telefoniczna, a samochody wypożyczają? W Finlandii zrezygnowano z nauki pisania odręcznego, za chwilę zrobią to kolejne państwa. Wkrótce znikną papierowe paragony a transakcje będą rejestrowane on-line. Nie ma co się oszukiwać, już nie potrafimy żyć bez technologii.

    Odpowiedz
  • spekulant(2017-12-07 21:52) Zgłoś naruszenie 78

    Przechodząc ulicami mojego miasta obserwuję często młodych ludzi i bynajmniej nie widzę tej radości na ich twarzach co kiedyś, coraz częściej spotykam osoby, które maskują depresję, frustracje, stres poprzez gadatliwość czy przez impulsywne zachowania, aby ściągać na siebie uwagę. Problemem młodych ludzi nie byłyby smartfony i portale społecznościowe, bo głównie dlatego uciekają się oni do tych form kontaktu, gdyż często nie mają odpowiedniego kontaktu z rodzicami, a nowe technologie stały się taką rekompensatą realnego kontaktu, co ma negatywny efekt, bo relacje tworzone za pomocą tych technologicznych udogodnień są krótkotrwałe i powierzchowne, a często nawet sprowadzają się do przysłowiowego cześć-cześć i to wszystko. Poczucie osamotnienia wśród młodych ludzi bywa ogromne, choć z pozoru wydaje się, że wszystko jest ok, a jednak coś jest barierą w tym wszystkim. Właśnie taką zaporą stały się smartfony i media społecznościowe, bo kiedyś tego nie było i zdecydowanie poziom zadowolenia i zaangażowania życiowego był większy. To co jest w internecie dobre należy zachować, natomiast to co zaczyna szkodzić, powinno być ograniczane, a najlepiej stopniowo likwidowane. Jeśli chodzi o postęp telekomunikacyjny warto przyjrzeć się jak funkcjonował świat wirtualny przed wejściem mediów społecznościowych ( lata 2001-2005), może gdyby starać się powracać do takiego stanu rzeczy to kto wie może byłoby lepiej

    Odpowiedz
  • 1991(2017-12-07 18:04) Zgłoś naruszenie 111

    Sam przestałem używać komórki.

    Odpowiedz
  • A od czytania książek.....(2017-12-07 15:08) Zgłoś naruszenie 39

    To można dostać Raka Mózgu..... choć gorsza jest elekstryka. Moja Babcia mówiła, że wszystkie zło to przez elekstrykę i elektryfikację. Jak elekstryki nie było to ludzie żyli pobożnie i głupot nie popełniali.

    Odpowiedz
  • DAn(2017-12-07 10:19) Zgłoś naruszenie 584

    .."o oczywiście wciąż prawda, ale dziś już widzimy też, że dzięki Internetowi łączą się także ludzie wyznający niebezpieczną wiarę w teorie spiskowe i rozprzestrzeniający agresywną propagandę. ".. A ja sądziłem,że autorka będzie obawiać się raczej totalnej inwigilacji. Cóż, widać, że internet czeka generalna zmiana. Ucięte zostaną treści, ograniczając się jedynie do tych słusznych , jedynych i pożądanych przez System, a internet pozostanie jedynie nośnikiem wymiany dla transakcji, sterowania, inwigilacji, komunikacji i wymierzania niepokornym kary (blokada dostępu, tak jak hakerzy doświadczają zakazu korzystania z kompa). A więc jeśli gdzieś są wasze ulubione treści, to zróbcie sobie kopię witryny na wszelki wypadek... Z moich ulubionych już kilka nie istnieje...A dla kilku nie da się zrobić kopii całości, bo są specjalnie **************

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • SidNej(2017-12-07 10:12) Zgłoś naruszenie 3012

    20%... pokurczy. Hmm... Moja matka, i teściowa, i sąsiadka, i znajomi >40 nie siedzieli przed telefonem kiedyś w podstawówce czy LO. I wyrośli na - czyżby pokurczy??? - którzy dniami i przed dłuuugie godziny siedzą przed telewizorem. Koszmarnie długie godziny. Zapytani powiadają, że nie mają czasu. I że nie oglądają niczego, bo czasu nie mają! Gdy bywam to widzę, że kłamią. Siebie przede wszystkim okłamują. Nie są pokurczami. I pokurczami nie będą ci, co dzisiaj siedzą na podłodze szkolnego korytarza ze smartfonami w ręku. Wg mojej obserwacji najczęściej siedzą w grupkach 2-3 osobowych. Nie sami. I w mojej ocenie mniej to ich ogłupia niż telewizja starych. NIe boję się technologii. Tak jak nie bioję się noża czy piły łańcuchowej. Obawiam się ludzi, którzy używać tych narzędzi mogą w złych celach.

    Odpowiedz
  • Niestety to prawda....(2017-12-07 08:52) Zgłoś naruszenie 2620

    Idź do Szkoły a zdziwisz się że na przerwach 20% dzieci siedzi przed telefonem i się do nikogo nie odzywa....Ale rozumiem jeszcze dzieci...Ale w Akademikach to samo - studenci zamiast korzystać z życia towarzyskiego lub podrywać studentki....Siedzą na swoich kompach i d.... nie ruszają. To jest obleśne bo takie bezjajeczne pokolenia internetowych pokurczy potem leczą się psychiatrycznie albo są obrażone na cały Świat który jakoby ich nie rozumie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • RICO(2017-12-07 08:21) Zgłoś naruszenie 1911

    Wreszcie artykuł na czasie ! Jeśli ulegniemy tej technologii całkowicie staniemy się bardzo ograniczeni psychicznie,moralnie i mentalnościowo co jest na rękę części polityków i korporacji !

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • MM(2017-12-07 08:09) Zgłoś naruszenie 2522

    Bzdura... krytycy nowych technologii byli, są i będą zawsze. Kiedyś mówiło się, że od czytania książek się ślepnie i ma niezdrowe myśli, później krytykowano telewizję, komputery stacjonarne... od jakiegoś czasu smartfony... przyjedzie czas także na nowe wynalazki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz