"Chcemy skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ASF w Polsce" - podkreślił cytowany w komunikacie minister środowiska Jan Szyszko. "Tym razem nasze działania koncentrują się na zapewnieniu odpowiednich warunków do bezpiecznego przechowywania tusz dzików, które będą badane na obecność wirusa. Przeznaczamy na ten cel 5 mln złotych ze środków NFOŚiG" – dodał.

Resort wskazał, że w Polsce rośnie liczba dzików, u których wykryto wirus ASF. "Aby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa, potrzebne jest zmniejszenie populacji dzików na terenie kraju oraz przebadanie jak największej ich liczby. Tusze zwierząt muszą być magazynowanie w chłodniach do czasu uzyskania wyników badań wykonywanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach" - czytamy w informacji z resortu.

Pieniądze, które z inicjatywy Ministerstwa Środowiska NFOŚiGW przeznaczy na stworzenie infrastruktury technicznej związanej z przechowywaniem i unieszkodliwianiem tusz dzików, pochodzą z programu "Racjonalna gospodarka odpadami". Dofinansowaniem objętych zostanie od 200 do 250 chłodni w około 120 lokalizacjach, w których istnieje ryzyko wystąpienia wirusa ASF. Wsparcie ma formę dotacji do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Beneficjentem w programie będzie Polski Związek Łowiecki i koła łowieckie w nim zrzeszone. Zakupione wyposażenie pozwoli na bardziej intensywne działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby.

Reklama

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Powoduje ona duże straty w rolnictwie. (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk

edytor: Jacek Ensztein