Jak podała w poniedziałek w komunikacie KGHM Polska Miedź, kredyt udzielony przez EBI umożliwi spółce wymianę wycofanego z eksploatacji sprzętu oraz maszyn. Jak podano, wdrożone zostaną również działania, które pozwolą sprostać miedziowej spółce wyzwaniom zmieniającego się otoczenia makroekonomicznego (spadek cen surowców), zmieniającym się warunkom wydobycia (głębsze pokłady miedzi), oraz zaostrzeniom przepisów dotyczących ochrony środowiska (redukcja szkodliwych emisji).

Cytowany w komunikacie wiceprezes EBI Vazil Hudak podkreślił, że pożyczka udzielona KGHM Polska Miedź jest dowodem wsparcia EBI dla polskich i europejskich producentów surowców. „Jest to zgodne z nową Strategią Polityki Przemysłowej Unii Europejskiej. Jej celem jest zapewnienie zrównoważonej i przystępnej podaży surowców, takich jak miedź, która znajduje szerokie zastosowanie w wielu kluczowych branżach” - powiedział Hudak.

Prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki powiedział, że pieniądze pozyskane z EBI będą przeznaczone na sfinansowanie realizowanych projektów inwestycyjnych o charakterze rozwojowym i odtworzeniowym. „Inwestycje rozwojowe obejmują rozbudowę infrastruktury na różnych etapach ciągu technologicznego począwszy od wydobycia oraz przeróbki rudy, poprzez proces wytapiania, aż do elektrorafinacji miedzi” - powiedział prezes.

Celem realizowanych przez KGHM projektów odtworzeniowych jest modernizacja procesu produkcyjnego, w tym odnowienie parku maszynowego i zastąpienie wycofywanego z eksploatacji sprzętu. „Chcemy poprawić wydajność, bezpieczeństwo pracy oraz zadbać o ochronę środowiska” – powiedział.

Reklama

W komunikacie podano, że EBI zgodził się na sfinansowanie do 50 proc. całkowitego kosztu projektu, który szacowany jest na ponad 1,9 mld zł. Projekt będzie realizowany w latach 2017-2021 i obejmie kopalnie oraz zakłady produkcyjne KGHM w Polsce.

>>>> Czytaj też: Rekonstrukcja większa niż myślano? Możliwa wymiana kilku ministrów