Szefowa rządu spędziła w parlamencie blisko dwie godziny; najpierw podała informacje na temat piątkowych ustaleń pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, a potem odpowiadała na szczegółowe pytania posłów.

May przekonywała, że porozumienie między stronami to krok naprzód w procesie wypracowywania przyszłego partnerstwa Unii ze Zjednoczonym Królestwem po jego wyjściu ze Wspólnoty, pomimo wątpliwości, jakie pojawiały się w ostatnich miesiącach.

"To dobre wiadomości dla tych, którzy zagłosowali za wyjściem (z UE) i obawiali się, że będziemy tak zaplątani w wykańczające negocjacje, że nigdy do tego nie dojdzie. To także dobre wiadomości dla tych, którzy głosowali za pozostaniem i obawiali się, że opuścimy (Wspólnotę) bez żadnego porozumienia" - argumentowała premier.

Jak dodała, cel jej rządu to wyjść z UE "w łagodny i uporządkowany sposób, zabezpieczając przyszłe, głębokie i wyjątkowe partnerstwo z naszymi przyjaciółmi przy jednoczesnym odzyskaniu kontroli nad naszymi granicami, pieniędzmi i prawodawstwem".

Brytyjska premier ostrzegła jednak, że warunki wypracowanego w piątek porozumienia nie są wiążące w przypadku braku szerszej zgody dotyczącej przyszłych relacji handlowych. Jak dodała, Wielka Brytania szacuje swoje zobowiązania budżetowe na około 35-39 miliardów funtów, ale ta kwota zostanie przekazana Unii jedynie w razie udanego zakończenia całych negocjacji. "Nic nie jest ustalone, dopóki wszystko nie jest ustalone" - powtórzyła.

W czwartek May pojedzie ponownie do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie Rady Europejskiej. W trakcie spotkania liderzy 27 pozostałych państw członkowskich zdecydują o tym, czy poprzeć opinię Komisji Europejskiej, zgodnie z którą negocjatorzy osiągnęli "wystarczający postęp" w negocjacjach między Wielką Brytanią a UE, aby przejść do rozmów o przyszłych relacjach w blisko dwuletnim okresie przejściowym.

Zdaniem szefowej rządu w razie zgody unijnych liderów na przejście do kolejnej fazy negocjacji szczegółowe warunki okresu przejściowego mogą być uzgodnione jeszcze przed końcem marca 2018 roku.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)