Uberyzacja pracy to pułapka? Może wywołać falę prekaryzacji

20 grudnia 2017, 05:50 | Aktualizacja: 21.12.2017, 08:59
Tylko na Forsal.pl
Siedziba firmy Uber w San Francisco

Siedziba firmy Uber w San Franciscoźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: David Paul Morris

Czy da się dzisiaj funkcjonować bez nabywania na własność przedmiotów? Żyjemy obecnie w tzw. gospodarce nadmiaru. Gromadzimy dobra, których często nie potrzebujemy. W swojej książce „The More of Less” Joshua Becker przytacza wiele absurdalnych przykładów nałogowego kupowania. Na przykład: typowe 10-letnie dziecko w Wielkiej Brytanii posiada średnio 238 zabawek, a bawi się tylko dwunastoma

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (20)

  • karol(2017-12-22 14:28) Zgłoś naruszenie 20

    Uderzyła mnie cena wynajecia VANa na wypad nad morze. 120 PLN to koszt tego auta na jeden dzień. Tendencyjnie napisane... tak by dowieść słuszności postawionej tezy. W ostatnim czasei coraz więcej takich artykułów - to się powoli robi niestrawne.

    Odpowiedz
  • bluesman81(2017-12-21 08:19) Zgłoś naruszenie 50

    Uwielbiam te potworki nowomowy dziennikarskiej. Uberyzacja, prekaryzacja... Ze swojej strony chciałbym natomiast nadmienić, że wbrew tezom artykułu, wg moich wieloletnich badań dzikowężyzacja gospodarki z pewnością doprowadzi do ujumujizacji społeczeństwa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • defn(2017-12-21 06:35) Zgłoś naruszenie 41

    nie PGR tylko kołchoz.

    Odpowiedz
  • cz(2017-12-20 19:07) Zgłoś naruszenie 53

    Pokażcie mi korporację z godzinami pracy 9-17.

    Odpowiedz
  • xof(2017-12-20 18:43) Zgłoś naruszenie 46

    A co z żonami , też mają być wspólne , do wymiany po użyciu. Czyli , jak w kołchozie - wspólne baby , ekstra. Tyle , że w początkowym okresie trawania ZSRR tak było , baby dawały się dymać lub nie , tyle , że nie było poza przyjemnością efektu końcowego w postaci reprodukcji i idea nowego człowieka została odłożona na bliżej nieokreśloną przyszłość i znów szło się , tyle, że nie do cerkwi tylko do ZAGS-u

    Odpowiedz
  • Lex(2017-12-20 14:01) Zgłoś naruszenie 314

    O czym wy kurna trabicie? Prose sie wybrac do wypozyczalni narzedzi budowlanych. Cena za dobe taka, ze po 2 tygodniach masz narzedza na wlasnosc. Wynajem mini Vana na wypad nad morze 120 PLN? :)

    Odpowiedz
  • janek(2017-12-20 13:16) Zgłoś naruszenie 31

    No PGR normalnie

    Odpowiedz
  • Serdel(2017-12-20 12:23) Zgłoś naruszenie 164

    Kolejny artykuł proroka który wieszczy wielką katastrofę a tylko ci co go przeczytają staną się oświeceni po wieki wieków.Ile już takich artykułów na tym portalu było to nie możliwe jest je zliczyć

    Odpowiedz
  • qazq(2017-12-20 10:39) Zgłoś naruszenie 542

    Prawda jest taka że korporacjom i światowej finansjerze łatwiej jest sterować i wykorzystywać ludzi którzy nie posiadają majątku. Bo ktoś kto posiada majątek jest w pewien sposób niezależny. A to jest dla korporacyjnego systemu problem i przeszkoda.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jasiecek z gór(2017-12-20 09:48) Zgłoś naruszenie 203

    Coś mi to przypomina ... w szkole nas uczyli. Wracamy! Wracamy do epoki kamienia łupanego, naprawa buta za wyrwanie zęba, spanie za jedzenie, skóra za żywego zwierza ... no i se w końcu pogadamy jak człowiek z człowiekiem. Dziś, tylko smartfony, smarfony i ... "odczep się!", "daj mi spokój, foty przeglądam!" ...

    Odpowiedz
  • dds(2017-12-20 09:30) Zgłoś naruszenie 337

    takie artykuly jak powyzsz to forma marketingu juz widze te miliony ktore rezygnuja z wasnego auta roweru telewizora kompa a co sie stanie jak przestaniemy zarabiac - bo zostalismy kalekami albo ciezko zachorujemy kto wtedy zaplaci za wynajem tych wszystkich rzeczy - no coz wtedy pozostaje ulica bo nawet nie ma sie majatku ktory mozna uplynnic typowe lanie wody - by promowowac kolejne niepotrzebne nikomu biznesy i uslugi z krzemowej doliny

    Odpowiedz
  • Lol(2017-12-20 07:00) Zgłoś naruszenie 921

    Co to jest jakis tidal? I airbnb? Powinien byc ustawowy zakaz promowania amerykanskich marek przez dziennikarzy w europie. Podawania nazwy amerykanskiefo zamiennika zamiast tekstowego opisu uslugi w ten sposob niszczy sie europejskie pierwowzory uslug jak Spotify czy Wimdu

    Odpowiedz
  • Heh(2017-12-20 06:58) Zgłoś naruszenie 2636

    A polski rzad zamiast na stworzenie wszystkich mozliwych platform sprzedazy online i zyskanie poprzez polakie prywatne firmy pozycji hegemona i centrum swiata spycha nas w peryferie skupuajac sie na jakiejs durnym uprzemyslowieniy. Amerykanie opanowali wszystkie mozliwe rynki w dadzinie wynajmu taksowki, auta, hotelu, mieszkania, ebaya, amazona, randkowania, itd. Polacy tylko beda na niskiej marzy produkowac i dostarczac do tych platform produkty jako tania sila robocza. Podczas gdy amerykanie beda zmianiac kolory przyciskow na swoich protalach i trzebac mega hajs. Ale u nas dano sie skolonizowac. Ogolnie nie bylo rzadnej polityki uzyskania przewag i pozycji hegemona w rzadnyn z sektorow platform sprzedazy. Jakby berni sanders doszedl do wladzy w USA i wprowadzil kilka reform jak sluzba zdrowia, edukacja wyzsza to by tempo wzrostu USA skoczylo do 10% dokladnie tak jak w Chinach i bysmy zobaczyki w koncu jaka jeat u nas zacofana czerwona wyspa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Heh(2017-12-20 06:51) Zgłoś naruszenie 2214

    Moim marzeniem jest calkowite uelasttcznienie praxy gdzie mamy portal online z Taskamj do wykonania j ktokolwiek na swiecie podejmuje sie wykonania danego tasku wykonuje i automatycznie otrzymuje wynagrodzenie za to. Taka wielka globalna baza zadan do wykonania. Rozproszony model pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz