Kownacki: Przestoje w kwestii śmigłowców nie wynikają z braku kompetencji w MON

28 grudnia 2017, 09:31 | Aktualizacja: 28.12.2017, 09:34
Źródło:PAP
EC725 Caracal

EC725 Caracalźródło: ShutterStock

Przestoje w kwestii śmigłowców nie wynikają z braku kompetencji w MON - powiedział w czwartek wiceszef tego resortu Bartosz Kownacki. Jak dodał, oferenci składają deklarację, że "są w stanie dostarczyć pierwsze śmigłowce szkoleniowe do roku 2019".

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (12)

 • haki(2017-12-28 11:43) Zgłoś naruszenie 115

  Przestoje wynikaja z obledu Macierewicz a nie braku kompetencji ludzi zatrudnionych w MON. Facet zostal ministrem poniewac posiada dokumenty kompromitujace kaczora

  Odpowiedz
 • nasza Europa(2017-12-28 11:45) Zgłoś naruszenie 106

  Wariatkowie forsującemu katastrofę smoleńską nikt nie chce sprzedać ważnej broni, to stąd zaporowe ceny za rakiety i utrudnienia w innym sprzęcie. Całkiem zrozumiałe i rozsądne

  Odpowiedz
 • Mirmił(2017-12-28 11:55) Zgłoś naruszenie 1210

  Akurat duże śmigłowce o dużym udźwigu to obecnie potrzebujemy do zwalczania okrętów podwodnych - tu najlepszy byłby AW-101, konstruowany właśnie pod operacje morskie. Śmigłowce CSAR/ dla specjalsów to luksus, natomiast dużo bardziej potrzeba szturmowych Kruków [Apache, Viper, T-129, od biedy nawet Mangusta z nowymi silnikami PW, Tiger Airbusa ostatnio słabo przędzie] i bezzałogowców o stosunkowo dużym udźwigu, jak ILX-27 czy Puszczyk. Doświadczenia Donbasu pokazują, że duże śmigłowce nie mają racji bytu w strefie walki, zwłaszcza wobec stosowania MANPADS i systemów średniego zasięgu. Kosztowny Caracal [34 tys EUR na godzinę lotu], bez rampy tylnej, bez składania łopat i części ogonowej [pod hangarowanie] to byłaby dla nas najgorsza pomyłka. Sama marynarka francuska stosuje NH90, a nie chce Caracala [wypychają nawet z SAR], zaś Caracal jest stosowany przez Francuzów tylko w Afryce, w konfliktach asymetrycznych o niskiej intensywności. W przypadku wojny pełnoskalowej z symetrycznym przeciwnikiem, jak z Rosją, Caracal nie ma racji bytu - pomijając nawet jego tragiczną dyspozycyjność i koszty eksploatacji [nie mówiąc o kosztach zakupu - oferta Airbusa dla Polski to była zwykła hucpa szyta grubymi nićmi na bazie mafijno-korupcyjnych układów z Tuskiem i kompradorami z PO-PSL].

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • asdee(2017-12-28 12:04) Zgłoś naruszenie 53

  Panie Kownacki - to logiczne że przetargi muszą potrwać, problem w tym że Pana szef opowiadał bzdety, że pierwsze śmigłowce będą już za chwilę. A było to pod koniec 2016.

  Odpowiedz
 • Ironia(2017-12-28 12:23) Zgłoś naruszenie 43

  O to już widzę kolportowaną nową "mądrość etapu" przez miłośnika "naszej Europy"? Nowa bajeczka montowana NA WSTECZ? I liczenie na amnezję czytelników? Znaczy francuskie EC725 JUŻ nie są - zwłaszcza w obliczu faktów, jak tragiczny stan EC725 we Francji, czy śledztwo u Arabów - nie są JUŻ ani najtańszą, ani jedynie słuszną ofertą? Tylko ciekawe, że "Słońce Peru" i jego kompani zapomnieli o tym powiadomić Polaków w SWOIM czasie. Rzekoma fałszywa zaporowość, którą tak skwapliwie wmawiasz, ma sens, gdy nie ma alternatywy, a tu akurat pole ofert się poszerzyło. W tej klasie jest Superhawk czy NH90, którego zresztą wolą sami Francuzi, a do zadań morskich i SAR - AW-101, który akurat wydaje się tu najwłaściwszy. Jak widać przetrzymanie oferentów dało wyniki - wartość EC725 okazała się grubo zawyżona [jak w aferze kazachstańskiej Airbusa, a teraz śledztwo korupcyjne robi Kuwejt], wszedł nowy konkurent, czyli AW-101. Przy okazji wyszło po analizie z Ukrainy, że duże śmiglaki w wojnie symetrycznej nie mają sensu na linii frontu lądowego, a dużo bardziej potrzeba uderzeniowych Kruków - np. Apache.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Terminator(2017-12-30 00:41) Zgłoś naruszenie 00

  Polsce jest teraz potrzebny helikopter szturmowy (50-70 sztuk)! Mój faworyt: AH 1Z Viper!Dodatkowo do F-16 przydałoby się na początek ok. 20-30 sztuk F-35!Turków stać na nowoczesne uzbrojenie to nas też! Pokoju i Wolności nie ma za darmo i na zawsze!Brakuje nam dodatkowy (patriotyczny) fundusz na wyposażenie Polskiej armii tak jak dawniej!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze