Lewiatan: Mamy rynek pracownika. Takiej sytuacji nie było od 25 lat

29 grudnia 2017, 14:40 | Aktualizacja: 29.12.2017, 14:45
Źródło:PAP
Warszawa, 9.01.2017

Warszawa, 9.01.2017źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Piotr Malecki

Na rynku pracy mamy do czynienia z sytuacją, która nie miała miejsca od 25 lat. Dane płynące z gospodarki – rosnący PKB, spadające bezrobocie, rosnące wynagrodzenia i zapotrzebowanie na pracowników – sprawiają, że można nasz rynek pracy nazwać "rynkiem pracownika” - uważa Konfederacja Lewiatan.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (28)

  • et(2017-12-29 14:59) Zgłoś naruszenie 697

    W Polsce nie brakuje pracowników. Brakuje niewolników gotowych pracować za zupę i kawałek chleba. Minimalna pensja pracownika jest niska (co najmniej 5.000 PLN brutto), ale nie żebracza. „Pensje” 2.000-2.500 PLN brutto to ordynarny WYZYSK. O niższych nie wspomnę.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • jacekk(2017-12-29 15:11) Zgłoś naruszenie 471

    I na koniec artykuły znów ta sama śpiewka,jak nie muzułmanów z Bliskiego Wschodu czy Afrykii Płn to teraz z Pakistanu i Indii.Jak nie siłą to pod pretekstem braku pracowników.Nie ,nie i jeszcze raz nie.Mamy Ukraine,Rosje,Białoruś,Mołdawie,Gruzje i Armenie to wystarczy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Rene(2017-12-29 15:16) Zgłoś naruszenie 351

    Niektóre dziedziny gospodarki wycenione w placach wymagają prawie 100 procentowych podwyżek. To zapoznienie dziesięcioletnie. Od 2008. Brak wzrostu wynagrodzeń tlumaczony był kryzysem. Lewiatan w szczególności to naduzywal. Uruchomiło to naturalne procesy ekonomiczne jak deflacje.Po deflacji mamy z kolei umocnienie złotówki. No bo albo wzrost płac, albo umocnienie zlotego. I nie chodzi o parę euro/dolar. Tylko w stosunku do euro złotówka umocnila się o pięć procent. W stosunku do PKB i wydajnosci to i tak niewiele. Przez dziesięć lat ta wydajność i PKB "troszkę" wzrosla.

    Odpowiedz
  • Terminator(2017-12-29 15:43) Zgłoś naruszenie 307

    Hahahaha Lewiatan!Hahaha!Po 28. latach pseudokapitalizmu à la Lewiatan mamy rynek 10% panów a reszta to większość niewolnicy + 2 mln. głodomorów ze wschodu!!!Jak by nie polityka PiS, minimalne stawki za pracę, 2-3 milionowa emigracja no i 500+ to kilka milionów Polaków byłoby w gorszej sytuacji materialnej niż te "przybysze" ze wschodu pracujące często na czarno za kilka PLN na godzinę!Buhehe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tako żecze Zaratustra(2017-12-29 16:07) Zgłoś naruszenie 384

    NO to ciekawe jak teraz nasze rekiny biznesu sobie poradza na euriopejskim rynku. Dotad cwaniacy zatrudniali za PLN a towar pchali za EUR za granice i jeszcze jeczeli ze im podatki i regulacje doskwieraja chcoiaz 5 mercedesów w garazu. No to ciekawe co teraz zrobią oni a zwlaszcza ich latorosle ktore przez lata niczego sie nie nauczyly w firmie u tatausia a jakos chcialyby ten wózek pchac dalej. Jak bylo 25% bezrobocie to jakos nikt nie podbosil tematu wyzszej placy minimalnej to, tylko za 1200 zł ludzie tyrali i bylo im dobrze, to ja teraz dla odmiany proponuje CALKOWICIE ZAKAZAC ZATRUDNIANIA LUDZI Z POZA EU. jak sa tacy cwani to niech sprowadza sobie pracownikow z HIszpanii np gdzie jest 20 procentowe bezrobocie, jak im tak z Polakami bylo nie podrodze... ciekawe ktory Hiszpan tutaj przyjedzie pracowac za PLN... NIech poczują teraz troche tego wolnego europejskiego rynku pracy na ktory ********* miliony polakow... MACIE 25 lat... czas start

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emigrant uk (2017-12-29 16:24) Zgłoś naruszenie 264

    Czesto praca na czarno lub umowa zlecenie , brak kasy na czas , stawki rzedu 10 -12 zl netto dla ludzi z fachem w ręku i doswiadczeniem , ciągłe zycie w stresie czy ci starczy do wypłaty Oto polski rynek pracownika . Życ nie umierać

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mosiek Retman(2017-12-29 17:10) Zgłoś naruszenie 262

    Tych ekspertów z Lewiatana powinno się kiedyś w koncu powiesić na latarni za.... Im najbardziej by odpowiadalo jak by sprowadzic do Poslki 20 mln wietnamczyków, zniesc place minimalna, dni wolne od pracy, skladke emerytalną, zlikwudowac BHP i dzien pracy wydluzyc do 12 godzi.. tak to by tym mośkom z lewiatana odpowiadalo nawet bardzo

    Odpowiedz
  • IMHO(2017-12-29 18:04) Zgłoś naruszenie 231

    Poziom płac i tempo ich wzrostu przeczą stwierdzeniu o rynku pracownika.

    Odpowiedz
  • romek(2017-12-29 18:09) Zgłoś naruszenie 333

    pamiętam ja k Rafalska zapowiedziala podniesieni płacy min. z 1850 na 2000 PLN. Jaki lament podniósł wtedy Lewiatan; że najbardziej stracą pracownicy, Że zwiększy się szara sfera, że nikt nie będzie zatrudniał tych z najniższymi kwalifikacjami. Rzeczywistośc roku 2017 zweryfikowała te ich "proroctwa"

    Odpowiedz
  • fdsf(2017-12-29 18:30) Zgłoś naruszenie 910

    ale gdzie on jest? bo ja go nie widzę. ... czemu oni go widza a ja nie? pracy biurowej szukam a tu nic. to jest rynek pracownika? nie, to jest rynek uciekajacego za granice pracownika.

    Odpowiedz
  • Zly(2017-12-29 21:16) Zgłoś naruszenie 162

    To niech poniosa place minimalna do 1000 € miesiecznie netto (czyli ponad 6000 zlotych brutto). Zobaczymy czy wtedy pracodawcy beda narzekac na brak pracownikow.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • .(2017-12-29 22:39) Zgłoś naruszenie 80

    Lewiatan to zwykłe ******* a ze ******** się nie rozmawia.

    Odpowiedz
  • Tadek(2017-12-29 22:53) Zgłoś naruszenie 120

    Polska to taki dziwny kraj gdzie częsciej słyszy się w środkach masowego przekazu postulaty pracodawców niż pracobiorców, boję się że pewnego dnia pracodawcy polscy z powodu biedy wyjdą na ulicę.

    Odpowiedz
  • ......(2017-12-30 01:07) Zgłoś naruszenie 90

    Prywaciarze...nie chcą się podzielić zyskiem i kwiczą żeby im dostarczyć tanią siłę roboczą bo nie mają zamiaru dzielić się zyskami z Polakami i faktycznie,mimo że inflacja szaleje strasznie to podwyżek nie było od wielu lat,wygnaliście miliony ludzi za granice niskimi płacami i nie ma kto pracować?To teraz płaćcie za swoje błędy

    Odpowiedz