5,2 tys. zł dla specjalisty, 22 tys. zł dla asystenta. Ile naprawdę zarabiają lekarze?

4 stycznia 2018, 08:55 | Aktualizacja: 04.01.2018, 16:57
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Lekarz, zdrowie, szpital

Lekarz, zdrowie, szpitalźródło: ShutterStock

Specjalista w stolicy z tytułem doktora, 15 lat doświadczenia, pełny etat, trzy dyżury w miesiącu. Pensja: 5,2 tys. zł. Asystenci w Oleśnie: od 12,5 do 22 tys. zł. Nie ma jednej prostej prawdy o zarobkach lekarzy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (49)

  • fin(2018-01-05 10:27) Zgłoś naruszenie 23

    Problemem współczesnej służby "zdrowia" jest to, że tak na prawdę jest to służba chorobie. W przeciwieństwie do medycyny ratunkowej, mającej wspaniałe osiągnięcia, tzw. leczenie chorób przewlekłych polega na podawaniu leków, które nie leczą tylko maskują symptomy. I tak już do śmierci. Sprytne. Nikt lekarzy nie rozlicza z prawdziwych efektów, czyli powrotu do zdrowia. Zarabia się na ludziach chorych, nie zdrowych. Dlatego tzw. służba "zdrowia" nigdy nie będzie wydolna. Ludzi chorych zamiast ubywać, lawinowo przybywa. Gdyby była skuteczna, efekt byłby odwrotny. Dlaczego nikt o tym nie mówi otwarcie? Bo nie leży to w niczyim interesie. Medycy drą się o większe pieniądze, a rządzący trzymają w szachu chorych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • asdf(2018-01-05 09:20) Zgłoś naruszenie 31

    A mi w poprzedniej pracy powtarzali tak: "Przecież nikt cie tu na siłę nie trzyma, jak ci się nie podoba to się przecież zwolnij". Nie chcę tutaj nic krytykować, ale skoro praca w służbie zdrowia jest taka zła itp. To czemu ludzie to studiują i podejmują prace w tym zawodzie? Że niby co, że nagle z dnia na dzień służba zdrowia zaczęła źle zarabiać? Przecież ta posada sponsorowana przez państwo zawsze miała zarobki ustalane z góry jak policjant czy strażak. Widziały gały co brały.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • TakieZycie(2018-01-05 08:43) Zgłoś naruszenie 31

    A inzynier budownictwa po 5 latach studiow 4 latach zdobywania uprawnien do wykonywania zawodu. Jak nie jrst dyrektorem generalnego wykonawcy wielkich kontraktow infrastrukturalnnych dostaje po kilku latach pracy od 5-6tys brutto! Czyli tyle ile lekarz ma na start. Tak to zle zarabiaja nasi lekarze ze na start maja wiecej niz doswiadczony inzynier. W innych branzach inzynierom placa jeszcze gorzej. Inzynier automatyk, elektryk, elektronik nawet tych 5 tys brutto nie zarobi. Tez musi robic projekty dodatkowe weekendami i nocami zeby wyzyc. Co wiecej nauki jest od groma wszystko sie ciagle zmienia nie tak jakw medycynie ze ludzie od lat choruja na to samo i leczy sie ich podobnie, tylko doslownie ciagle nowe technologie czytanie sterty dokumentacji itd.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Takiejaja(2018-01-05 08:34) Zgłoś naruszenie 52

    Powiedzmy sobie szczerze. Lekarze w Polsce nie zarabiaja zle i to nie jest prawda ze maja beznadziejenie nawet rezydent jak wezmie 4 dyzury w miesiacu ma te 4.5 tys zl na reke. Skandaliczne to sa zarobki piepegniarek (zwlaszcza tych po studiach) i ratownikow medycznych. Ci powinni zarabiac minimum 4 tys na reke. Ogolnie w sluzbie zdrowia powinien byc wprowadzony koszyk wynagrodzen. Nie tka jak teraz ze jeden zarabia 4000zl a inny zarabia 30 tys zl. Powinny byc ustalone stawkj godzinowe uwzgledniajace lokalizacje, specjalizacje, staz pracy. I odpowiednio w ramach tej siatki plac powinno sie placic. Np na poczatek lekarz dostaje te 5000 brutto, po 5 latach ma 10 tys brutto po 10 latach 15 tys brutto. Jako ordynator 20 tys brutto. I na tym koniec. Nalezy tez w koncu rozwiazac problem wyplywania kasy do prywatnych ubezpieczycieli. Czyli enelmed medicover itd ta kasa od pracownikow korporacyjnych powinna trafiac do nfz a w zamian powinno byc wykupywane wiecej uslug. Bo tak to jest ona przejadana i marnotrawiona przez tych prywatnych ubezpieczycieli. 2% pkb wycieka na ta prywatna opieke medyczna ktora niczego nie leczy co najwyzej mozna sobie usg zrobic lub poksc na konsultacje, wszystko mega kosztowne jak na poziom uslug. Jak jestes chory to spadaj na nfz do szpitala sie operowac.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lekarz(2018-01-04 22:46) Zgłoś naruszenie 218

    Fajnie, da się zarobić nawet 50k pln, pracując po 700godzin w miesiącu. Bardzo mnie bawią komentarze ludzi, którzy każda noc spędzają we własnym łożku, każdy weekend mają wolny. Druga sprawa, jeżeli ktoś zarabia na etacie /czyli, tylko za 40h na tydzien!!Tylko my mamy 48!!/ powiedzmy, 5k pln-na kontrakcie miałby jakieś 9k pln-co daje 56pln na godzinę. To praktycznie średnia krajowa, przejdźcie wszyscy na kontrakty, popracujcie raptem 320h/miesiąc (niewiele w porównaniu do standardowej ilości godzin pracy lekarza)-i już przy tak MAŁYM obciążeniu pracą nagle WSZYSCY będziecie mieć po 18k pln!!!Zawsze przeciez można wziąć więcej dyżurów, przepraszam-nadgodzin!!! Co, nie weźmiecie?”bo się tyle nie da”, czy „bo kiedy będę widywał rodzine”...? Ale nam nie należy się ani odpoczynek, ani czas dla rodziny, tak...?Cholerni hipokryci...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • JA LEKARZ NIE INZYNIER(2018-01-04 21:07) Zgłoś naruszenie 114

    PANIE JA NIE LEKARZ JA INZYNIER Nie ma problemu mogę odpracować, najpierw jednak poproszę godziwe wynagrodzenie. Za te śmieszne pieniądze jakie dostawałem za samodzielną już pracę będąc jeszcze na rezydenturze czyli ok 2300zl na rękę już dawno oddałem takim niedoinformowanym ludziom jak Pan te pieniądze z nawiązką. Poza tym nie wiem skąd Pan wziął te 400tys. Semestr obecnie kosztuje ok 8-12 tys zlotych wiem bo tyle pare lat temu placili moi koledzy którzy sie nie dostali na stacjoanrne. Mnożąc nawet 12 semestrowx20 wychodzi 240tys. Tacy ludzie jak Pan nie widzą, że najbardziej cierpią z tego powodu pacjenci nie lekarze. Nie wie Pan jak bardzo nasza medycyna i jakość opieki różni się od zachodniej. Nie ma kraju gdzie lekarze zarabiają słabo a służba zdrowia jest na dobrym poziomie. Bardzo bym chciał płacić za te studia, ale mieć możliwość pracy jak Pan - w systemie wolnorynkowym. Wtedy nie byłbym zmuszony do robienia rezydentury za ustaloną stawkę głodową proponowaną i jeszcze wypominaną przez rząd. Wybrałbym tam gdzie płaci się najwięcej, jak robią inżynierowie. Myśli Pan że to nam się podoba? Gdybyśmy musieli zwracać jak w USA np, zarabiałbym po studiach krocie a Pan by musiał sprzedać samochód żeby chociaż było Pana stać na wycięcie wyrostka robaczkowego

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • bimbabum(2018-01-04 21:03) Zgłoś naruszenie 43

    A ile zarabia ten co napisał ten badziew? oni mogą ? Lekarze nie? sprawiedliwośc ale jak u Kalego.

    Odpowiedz
  • tytyusss(2018-01-04 20:20) Zgłoś naruszenie 99

    PIS MUSI MIEĆ WROGA. JAK NIE TUSK TO LEKARZE, JAK NIE LEKARZE TO OWSIAK, JAK NIE OWSIAK TO BRUKSELA ALBO IMIGRANCI.......... ACH, RĘCE OPADAJĄ :(

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obywatel(2018-01-04 18:30) Zgłoś naruszenie 53

    Przede wszystkim nalezy ucywilizowac platnosci z wlasnej kieszeni pacjenta za uslugi medyczne oraz podniesc naklady publiczne na leki z 0,44% do 1% PKB.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ADAMS(2018-01-04 18:03) Zgłoś naruszenie 71

    A kiedy się wezmą za oszustów co biorą pieniądze "od państwa" czyli z naszej kieszeni za rzekomą pracę na kilku etatach? Iluzjoniści uprawiają bilokację?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Developer (2018-01-04 17:39) Zgłoś naruszenie 105

    Wy chyba nie wiecie ile zarabia ordynator na chirurgii Wrocław - min. 50k miesięcznie. (ten ziomek co zjawia się nagle w nocy na szybkie cięcie co pacjent jest w "złym stanie" ) Ale klepie z dwa etaty bo lubi.

    Odpowiedz
  • Ja nie Lekarz ja Inżynier jak cię kopne nie przezy(2018-01-04 17:23) Zgłoś naruszenie 14831

    A zwrócili już za studia które ufundowało im społeczenstwo? W Polsce średnia cena studiów Lekarskich to 400 tys zł, około 6 razy więcej niż kosztują studia Inżynieryjne. A zaraz po ich ukończeniu, chcieliby dalej żyć na wysokiej stopie z jedna reką w kieszeni społeczenstwa a drugą mu wygrażajac "My wyjeżdzamy wy umieracie"! A moze my Inzynierowie zastrajkuemy co? Odejdziemy od przepompowni, strerowni, fabryk, elektrownii i powiemy to samo "My wyjezdzamy wy umieracie, cofnąwszy sie wczesniej do sredniowiecza"! Nie mam nic przeciwko wysokim zarobkom lekarzy, ale może najpierw niech odpracują swoje horrendalnie drogie studia za które musiałem zaplacic!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Terminator(2018-01-04 17:20) Zgłoś naruszenie 55

    Kocham nas Polaków!Robimy z nas biedniejszych niż tak naprawdę jestesmy!!!Hehehe. A ile dostaje personal medyczny i dyrektor dodatkowo na czarno???Hehehehe.Psssssssssssssssst!!!

    Odpowiedz
  • Ja nie Lekarz ja Inżynier jak cię kopne nie przezy(2018-01-04 17:08) Zgłoś naruszenie 1516

    A zwrócili już za studia? W Polsce średnia cena studiów Lekarskich to 400 tys zł, około 6 razy więcej niż kosztują studia Inżynieryjne, a potem dalej na utrzymaniu panstwa i tak do konca zycia...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • uSa(2018-01-04 16:04) Zgłoś naruszenie 165

    11 000 zl dostaje radny w radzie m w Lodzi, jest ich az 43! Gdzie tu porownanie? Ile zarabiaja wojewodowie, poslowie, senatorowie ? Administracja panstwowa jest wieksza jak za komuny i dla nich kasa jest?!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jesli chodzi o same zarobki(2018-01-04 10:35) Zgłoś naruszenie 252

    1 KŁAMSTWO.Porównanie kwoty netto do kwoty brutto. W jednym miejscu piszą że "dostaje 3,2 tys. zł pensji netto" (po opodatkowaniu) a w drugim przypadku :" asystent dostawał 13 tys. zł. – Z dodatkowymi dyżurami można przekroczyć 20 tys. zł" (przed opodatkowaniem). 2 KŁAMSTWO brak informacji o ilości przepracowanych godzin. Najwyższą kwotę z tekstu. 22 tys przed opodatkowaniem można zarobić pracując średnio dzień w dzień po 12 godzin za stawkę 61zł za godzinę. Gdyby pracować 48godzin na tydzień na etacie, na rękę przy takiej stawce dostanie się 8,5tyś- wyższe pensje są za nadgodziny. 3 KŁAMSTWO brak informacji o zakresu obowiązków lekarzy pracujących na prowincji. Mniej lekarzy na prowincji, oznacza, że dyżury trzeba pełnić na wielu oddziałach + SOR- pomimo tego że minister umożliwi to teraz, praktyka ta jest stosowana od lat. 4 KŁAMSTWO lekarze z zagranicy Każdy lekarz uzyskujący prawo wykonywania zawodu w Polsce, uzyskuje takie prawo tez w Unii Europejskiej. Praca w Anglii, Niemczech, a nawet Czechach jest o wiele bardziej opłacalna. łatwiej nauczyć się nowego języka niż medycyny. Więc tacy lekarze wyjeżdżają zaraz na zachód.

    Odpowiedz
  • user(2018-01-04 10:23) Zgłoś naruszenie 433

    Artykuł nie porusza dwóch zasadniczych kwestii: - jeśli pada wynagrodzenie rzędu 13-20 tys złotych, to czy jest to etat, czy kontrakt? W mniejszych miejscowościach często lekarze są na kontraktach, tzn, wszystkie składki są po ich stronie, większa odpowiedzialność materialna za szkody. konieczność zapewnienia zastępstwa podczas nieobecności (np urlopu) - jeśli lekarz "dostaje 2,4 tys. zł na rękę plus 450 zł za każdy dyżur (bierze ich pięć miesięcznie). W ten sposób wyciąga 4,7 tys. zł. Plus dodatkowe 2,5–3 tys. zł miesięcznie z prywatnej przychodni, w której dorabia. To ciągle nie są złe pieniądze" - tak, nie są złe pieniądze, jak na jeden etat, a tu mówimy o ekwiwalencie min 2 etatów. Jeśli autorzy artykułu chcą rzetelnie podejść do tematu, to niech opisują 2 grupy wynagrodzeń (etat vs kontrakt) podając stawki za godzinę pracy, z określeniem czy wartość jest netto czy brutto.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • skandal(2018-01-04 09:56) Zgłoś naruszenie 2731

    Biedny lekarzu pokaż,co masz w garażu!! Konowaly w tym kraju według pacjentów zarabiają za dużo w stosunku do jakości wykonywanych usług.Dostaną jeszce więcej kasy i nic się nie zmieni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zz(2018-01-04 09:20) Zgłoś naruszenie 2017

    Sprowadzić z zagranicy lekarzy i tyle w tym temacie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz