Są paliwożerne i mało zrywne. Dlaczego więc SUV-y są tak popularne?

9 stycznia 2018, 04:58 | Aktualizacja: 09.01.2018, 11:02
Tylko na Forsal.pl
SUV

SUVźródło: ShutterStock

Od dobrych kilku lat w najszybszym tempie wzrasta sprzedaż SUV-ów (Sport Utility Vehicles), czyli sportowych i użytecznych samochodów, które w ogromnej większości nie są ani sportowe, ani użyteczne. Samochody te sprzedają się na całym świecie, jak świeże bułki i nawet wyższe niż w innych typach aut zużycie benzyny i oleju napędowego nie potrafi zniechęcić do kupowania SUV-ów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (51)

  • Krzysztof(2018-05-21 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Małe drogie auto na dużych kołach. Poza lepszą widocznością (siedzimy wyżej) i wygodniejszym wsiadaniem/wysiadaniem SUV nie ma innych zalet.

    Odpowiedz
  • mm(2018-01-15 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    snobizm dla bogatszych

    Odpowiedz
  • igorchlebski(2018-01-12 23:06) Zgłoś naruszenie 10

    z jedynym muszę się zgodzić - Suvy są zarąbiste i nie dziwię się że jest na nie popyt, sam mam peugeota wielkiego i świetnie się nim jeździ, żadna droga mu nie straszna tak samo nie ma problemu z wyjazdami - pomieści nawet wszystkie walizki mojej żony i 2 córek a to nie lada wyzwanie

    Odpowiedz
  • Garp(2018-01-12 07:16) Zgłoś naruszenie 00

    1) Wyższa pozycja za kierownicą to lepsza widoczność. Pozycja bliżej drogi wymusza koncentrację 2) SUVy tworzone są na płytach aut mniejszych więc gabaryty zewnętrzne nie mają przełożenia na komfortbnp. Mazda cx5 to 3ka na wysokich kołach. 3) popatrzcie jakie auta staja najczęściej na miejscach dla inwalidów? ;)

    Odpowiedz
  • janek(2018-01-10 22:21) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam Kia Venga. Żaden to SUV, tylko tani samochodzik, raczej miejski, ale mi zależy na tym, żeby siedzieć wysoko, bo jestem niskiego wzrostu i to auto pod tym względem się sprawdza, bo wóz ma 160 cm "wzrostu". Fajna pozycja i wygodnie się wsiada. Jeżdżę raczej mało, przede wszystkim po mieście i nie potrzebuję dużego auta. Jest chyba jeszcze trochę podobnych aut, a więc jeśli komuś przede wszystkim zależy na wysokości i nie ma ochoty "szpanować", tylko chce normalnie jeździć, to nie musi kupować drogiego SUW-a!

    Odpowiedz
  • mussD(2018-01-10 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Ale lament, suvy bee bo spalają więcej paliwa ... jak sobie autor poszuka informacji na temat całkowitej wartości emisji zanieczyszczeń uwzględniającej produkcję samochodu + BATERII i jego eksploatację to zobaczy że suv wcale nie jest mniej ekologiczny od elektrycznego żelazka które są popularne bo są dofinansowane przez rządy, tam gdzie dofinansowanie się kończy tam kończą się bajki o ekologii aut elektrycznych

    Odpowiedz
  • ala(2018-01-10 13:00) Zgłoś naruszenie 37

    Wiele SUVow ma wiekszy komfort jazdy, wszystkie maja wiecej miejsca w srodku i lepsza widocznosc, wygodniej sie wsiada itp..Dlatego jest tylu chetnych, nawet w bogatych srodowiskach gdzie samochod nie jest szpanem..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qwertz(2018-01-10 11:31) Zgłoś naruszenie 42

    Ja tam SUVy nie uważam. Np. Taki Ford Kuga mimo, że to Focus w SUVie to osiągi ma słabsze niż Mondeo kombi z tym samym silnikiem, ma też mniej miejsca w środku , gorzej bierze zakręty bo ma wyższej środek ciężkości, ma gorsze wyciszenie wnętrza bo to klasa C no i kosztuje niemal tyle co Mondeo kombi, a takie Mondeo kombi ma wystarczający prześwit żeby nie haczyć o krawężnik. Większość SUVów klasy C ma napęd tylko na jedną oś bo napęd na cztery koła wymaga sporej dopłaty. Zaraz ktoś powie, że SUV bezpieczniejszy bo się wyżej siedzi. Być może taka Kuga jest bezpieczniejsza niż Focus ale na pewno nie bardziej niż Mondeo. Jak ktoś kupuje SUVa tylko po to żeby nie musieć się schylać przy wsiadaniu to już lepiej wybrać pięcioosobowego minivana.

    Odpowiedz
  • monsz rzony(2018-01-09 20:02) Zgłoś naruszenie 62

    Winny jest niejaki Adam Mickiewicz i MEN - uczą "Młodości! ty nad poziomy wylatuj" i takie tam "Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga". No i potem kupują SUV-y i Crossovery - bo polonistka kazała.

    Odpowiedz
  • SUV to ulubiony pojazd Janusza(2018-01-09 14:37) Zgłoś naruszenie 265

    Janusz i Grażyna muszom mieć Suwa....bo Somsiad ma i drugi Somsiad też

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czesław(2018-01-09 14:11) Zgłoś naruszenie 81

    Dlaczego kupują SUV-y? Bo nie maja prawa jazdy na Kamaza.

    Odpowiedz
  • Suv(2018-01-09 14:07) Zgłoś naruszenie 71

    Oj autorze oj oj oj.... Tragiczny artykuł, rzetelności brak. Mało zrywna to może byc nawet skoda fabia z 60 konnym silnikiem. Wysil się kolejnym razem

    Odpowiedz
  • glorfindel(2018-01-09 13:07) Zgłoś naruszenie 810

    Jedno wiem na pewno, nie ma gorszego ******** na drodze niż kierowca SUV-a, już ci od BMW wypadają lepiej.

    Odpowiedz
  • pablobodek(2018-01-09 11:29) Zgłoś naruszenie 30

    Użyteczny? Użytkowy? Pomyśl Szan. Autorze ;-)

    Odpowiedz
  • ziomus(2018-01-09 10:37) Zgłoś naruszenie 157

    Autor chyba jeździ Corsą i nie ma w ogóle porównania. Obok SUV warto wspomnieć o MPV takich jak Smax, super auto. Co do SUV/MPV - wyższe siedzisko, bardziej naturalna pozycja odciążająca kręgosłup, mniejsze rażenie światłami z przeciwka bo siedzi się wyżej, wyższy prześwit ułatwia jazdę po dziurawych drogach i wjeżdżanie na krawężniki. Do tego auta te mają szereg udogodnień do dłuższych podróży, inaczej otwierane tylne drzwi (cmax, tesla) i inne bajerki, które umilają długie jazdy z dziećmi.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • qwert(2018-01-09 10:30) Zgłoś naruszenie 281

    Każdy kupuje taki wóz jaki mu pasuje i jaki mieści się z założonym budżecie. A co napisać o tych co mają roadstery - po co komu dwuosobowy kabriolet, a ci co mają wielkie amerykańskie pickupy - jak tu zaparkować czy wykręcić na naszych ulicach. Każdy samochód można tak skrytykować. A co jeśli właściciel SUV ma go bo nie chce urywać zderzaków i chlapaczy w mieście, mieć przestronny samochód i wygodne wsiadanie (niektórzy ludzie maja problem by wejść do zwykłej osobówki)

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Puciopucio(2018-01-09 09:56) Zgłoś naruszenie 286

    Studentki lecą na takie suvy żeby się poposuvać

    Odpowiedz
  • URUS (a nie URSUS)(2018-01-09 09:52) Zgłoś naruszenie 70

    autor pisze o SUV-ie, "SUV, którego nazwa przypomina markę traktorów wytwarzanych w PRL". Nie zna jednak nazwy samochodu, o ktorym sie wypowiada: jest to "URUS" a nie jak zle przeczytal autor "URSUS".

    Odpowiedz
  • Jubiler z Genewy(2018-01-09 09:23) Zgłoś naruszenie 266

    Ja nie chcę jeździc SUVem, więc nie wszyscy! To chęć siedzenia i widzenia wyżej niż inni decyduje o zakupie SUV, bo przecież nie właściwości jezdne, komfort jazdy i ekonomia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jubiler z Genewy(2018-01-09 09:21) Zgłoś naruszenie 91

    Teza, że wszyscy chca jeździć jest na wyrost, bo ja nie chcę. Chcą siedzieć i widzieć wyżej niż inni dlatego kupują.

    Odpowiedz