Ponad 730 Rosjan, w tym menadżerów wysokiego szczebla i miliarderów z listy najbogatszych, uzyskało obywatelstwo Malty - podały w środę media w Moskwie. Powołują się one na urzędowy wykaz, w którym nazwiska i imiona są w pełni zbieżne z danymi znanych Rosjan.

W szczególności media wymieniają nazwisko współzałożyciela koncernu internetowego Yandex Arkadija Wołoża czy Pawła Graczewa - dyrektora generalnego koncernu Polus, największego w Rosji producenta złota. Na liście są też menadżerowie firmy Kaspersky Lab czy rosyjskiego przedstawicielstwa koncernu Huawei.

Obszerną listę osób, które uzyskały obywatelstwo, z nazwiskami sugerującymi pochodzenie z różnych krajów Europy i Azji, opublikował dziennik urzędowy Malty, "The Malta Government Gazette".

Figurujące na liście imiona, nazwiska i stosowane w Rosji imiona odojcowskie sugerują, iż w ciągu ostatnich trzech lat obywatelami Malty zostały dziesiątki rosyjskich biznesmenów i członkowie ich rodzin. Media zidentyfikowały np. szefa firmy deweloperskiej 01 Properties Borysa Minca, byłego dyrektora banku Alfa-Bank Aleksieja Marieja, a także Aleksandra Meczetina, założyciel firmy Beluga Group, największego w Rosji producenta wódki.

Były gubernator obwodu amurskiego Leonid Korotkow, który został zdymisjonowany przez prezydenta Władimira Putina w związku z utratą zaufania, również jest na liście - twierdzi dziennik "Moskowskij Komsomolec". Radio Echo Moskwy podało, że nowym obywatelem Malty został brat byłego ministra transportu Rosji Igora Lewitina - Leonid. Echo Moskwy zwraca także uwagę na nazwisko Jekatieriny Kibowskiej, bowiem tak nazywa się siostra jednego z wysokiej rangi urzędników moskiewskiego ratusza, która jednak zaprzeczyła, by miała obywatelstwo Malty.

Reklama

Jednocześnie część osób wymienionych na liście - w tym Arkadij Wołoż - potwierdziła, że posiada maltański paszport. Koncern Yandex wyjaśnił, że ma to ułatwić współzałożycielowi i dyrektorowi generalnemu firmy podróżowanie po świecie.

Rosjanie otrzymali obywatelstwo w zamian za inwestycje w gospodarkę Malty; minimalny taki wkład powinien wynosić około 900 tys. euro. Malta od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej, a w 2013 roku władze wprowadziły program umożliwiający nadanie obywatelstwa cudzoziemcom w zamian za inwestycje.

>>> Czytaj też: Browder: Magnitski zginął, bo wykrył największe oszustwo w historii Rosji. Część pieniędzy trafiła do Polski [WYWIAD]