"Na ten rok plan inwestycyjny zakłada nakłady na poziomie 10,5 mld zł. (...) W realizacji mamy 216 projektów, z czego 52 rozpoczynające się w tym roku. W tym roku będzie zrealizowana wymiana torów na poziomie 1,2 tys. km. W całej perspektywie mamy zmodernizować około 9 tys. km" - powiedział prezes Merchel.

Dziesięć największych realizowanych projektów będzie miało wartość 5,2 mld zł, a największy z nich to modernizacja linii nr 7 Warszawa - Lublin o wartości prawie 949 mln zł.

Prezes powiedział też, że plan inwestycyjny za rok ubiegły wynoszący około 5,5 mld zł zostanie zrealizowany. "Wykonaliśmy we wszystkich aspektach plan rzeczowy, który został nawet znacznie przekroczony. (...) Sama tylko wymiana torów to 160 proc. planu, który był zakładany" - dodał Merchel.

Szef kolejowej spółki podkreślił, że nadrzędnym celem przy realizacji inwestycji kolejowych będzie jakość. Z kolei postępy w realizacji inwestycji będą na bieżąco kontrolowane z kamer zamontowanych na śmigłowcach, kamer stacjonarnych i umieszczonych na dronach.

PKP PLK poinformowały, że w tym roku zamierzają podpisać 260 umów o szacunkowej wartości 14 mld zł. Największą planowaną umową do podpisania w tym roku będzie budowa systemu infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R, której szacunkowa wartość to 3,1 mld zł.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski