Fiskus oddzieli samozatrudnionych od przedsiębiorców. Dla kogo liniowy PIT, a komu skala?

8 lutego 2018, 10:54 | Aktualizacja: 08.02.2018, 11:00
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
podatki pieniądze

Wiceminister zasugerował, że KAS będzie się przyglądała osobom, które mają de facto tylko jednego klienta.podatki pieniądzeźródło: ShutterStock

Część z ponad 500 tys. podatników płacących dziś liniowy 19-proc. PIT od dochodów z działalności gospodarczej może stracić to prawo w wyniku reformy przygotowywanej przez Ministerstwo Finansów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (18)

  • tragedia(2018-04-11 16:58) Zgłoś naruszenie 00

    Zaraz zaraz... przecież do tego będzie trzeba wszystkich skontrolować :D

    Odpowiedz
  • Zicu(2018-04-10 21:11) Zgłoś naruszenie 20

    Martwy przepis będzie. Jest proste obejście dla samozatrudnionych. Swojemu koledze wystawie Fv na usługę czegoś. A on mi odsprzeda klawiaturę lub podobną usługę i tak co miesiąc aby nie było jednego podmiotu. Mimo że będzie przeważającym to kilka dodatkowych usług nie odbierze możliwości używania 19% podatku liniowego.

    Odpowiedz
  • maciek(2018-04-09 17:00) Zgłoś naruszenie 10

    PIS musi komuś zabrać żeby było dla patusów 500 +

    Odpowiedz
  • asdasdad(2018-02-09 10:03) Zgłoś naruszenie 100

    Rząd zapowiadał, że Polska będzie stawiać na innowacje. Juz widzę pierwsza jaskółkę :) Najlepiej wygonić jeszcze resztę tych wykształconych z fachową wiedzą. To będzie prawdziwa innowacja :)

    Odpowiedz
  • Taki jeden(2018-02-09 09:26) Zgłoś naruszenie 132

    Czechy jakiś czas temu prowadziły kampanię zachęcającą do zakałdania firm tam. Jeśli to wprowadzą to ludzie z IT i podobnych braż przeniosą się tam i fiskus zobaczy okrągłe 0.

    Odpowiedz
  • DAn(2018-02-08 23:37) Zgłoś naruszenie 90

    Maraton absurdów trwa. Czyli rzeczywistego przedsiębiorcę na kontrakcie próbuje się zrównać z etatem... BRAWO WY. Etatowcy z wynagrodzeniami kominowymi! i premiami po kilkadziesiąt tysięcy. Teraz wiem dlaczego.

    Odpowiedz
  • Ktoś(2018-02-08 16:07) Zgłoś naruszenie 90

    No to ludzie z branży IT co często pracują przez długi okres czasu na kontrakcie B2B osiągając dochód nieoplacalny dla opodatkowania skala podatków będą sprowadzani do parteru przez aparat państwowy. Takie osoby wystawiają przeważnie jedną fakture w miesiącu i zwykle nie mają dużych kosztów poniesionych np na innowacje czy poszukiwanie nowych klientow

    Odpowiedz
  • KFF(2018-02-08 15:14) Zgłoś naruszenie 50

    Ciekawe jak takie sprawy zoorganizowane są w Czechach? Albo na Słowacji?

    Odpowiedz
  • 2(2018-02-08 13:35) Zgłoś naruszenie 320

    Jeśli to wprowadzą to nie pozostanie nic innego jak wyjazd za granice

    Odpowiedz
  • 1(2018-02-08 13:23) Zgłoś naruszenie 36487

    Proponuję proste kryterium: liczba stworzonych miejsc pracy. Przedsiębiorca = zatrudnienie co najmniej 1 lub 2 lub 3 (kwestia do ustalenia) pracowników na umowę o pracę. Samozatrudniony = 0 pracowników.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • jeszczew4perelelu(2018-02-08 12:41) Zgłoś naruszenie 935

    No to w tym kraju będzie mnie trzymać jedynie grawitacja :) Jako samozatrudniony wykonuję usługi informatyczne, płacę sporo podatków mimo iż jestem na liniówce. Po takiej reformie dostaną okrągłe zero, bo dla mnie żaden problem przenieść działalność poza granice tego absurdu, który zwie się Polską. I zapewne nie będę jedyny. Chytry dwa razy traci.

    Odpowiedz
  • dużo wiecej(2018-02-08 12:25) Zgłoś naruszenie 122

    Myślę że w Polsce szara strefa to nawet 50%, cała budowlanka nie płaci podatków . 500+ dodatkowo utuczylo ja, bo sporo osób, żeby brać nab1 dziecko pracuje bez umowy lub z zaniżona kwota w umówie a podobniz sporo firm wydaje fałszywe zaświadczenia, zaniżając kwotę wynagrodzenia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Virtus(2018-02-08 12:05) Zgłoś naruszenie 341

    Fiskus znów pazerny.

    Odpowiedz