W Polsce mamy epidemię samobójstw. Obowiązuje model leminga pędzącego do przepaści [CAŁY WYWIAD]

15 lutego 2018, 20:00 | Aktualizacja: 19.02.2018, 08:17
Źródło:MAGAZYN DGP
depresja

depresjaźródło: ShutterStock

"To, co się dzieje w Polsce, to epidemia samobójstw. O próbach samobójczych już nawet nie mamy czasu rozmawiać" – mówi w wywiadzie Bartosz Łoza,
psychiatra, specjalista terapii środowiskowej. Kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa

Reklama

Komentarze (136)

  • plamka(2018-02-16 14:54) Zgłoś naruszenie 63629

    Super wywiad. Gratulacje i dla autorki i dal pana psychiatry. Halo Ministerstwo?! Czytaliście ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Leon Z(2018-02-15 20:48) Zgłoś naruszenie 43863

    Nie rozumiem tego.?! Przecież rząd powinien wydać rozporządzenie, że ludzie mają być szczęśliwi. Jak ktoś się nie zastosuje, to należy go przykładnie ukarać. Jego i całą rodzinę, najlepiej dwa pokolenia w przód i w tył. Odechciałoby się samobójstw....

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ja(2018-02-16 12:16) Zgłoś naruszenie 42718

    żeby "od ręki" trafić do psychiatry/psychologa (na nfz) trzeba wylądować w szpitalu psychiatrycznym, jednak pobyt tam to 99% faszerowania lekami w dawkach, po których nie będziesz miał siły ruszyć ręką i 1% rozmowy z psychologiem, który generalnie ma cię gdzieś. Kiedy trafisz w poradni na dobrego terapeute, który rzeczywiście chce ci pomoc i który traktuje cie jak czlowieka, kolejka do kogoś takiego wynosi 3 lata, a przez ten czas radź sobie sam albo niszcz sobie mózg lekami. Do tego kwestia społeczna, ludzie uwielbiają mówić o tym jacy są wrażliwi i empatyczni, ale kiedy spotykają kogoś na krawędzi to raczej popchną go w przepaść niż wyciągną rękę. Dużo łatwiej wpłacić 10 zł na "biedne dzieci z Afryki" niż porozmawiać z kimś obok. O pracy i o tym jak jest traktowany pracownik nie mam już nawet siły pisać.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Goblin(2018-02-16 02:03) Zgłoś naruszenie 38324

    mialem problemy pod koniec liceum, brałem prochy, chciałem się utłuc, kilka razy stawałem przed oknem i zbierałem siły by zakończyć to raz i na zawsze. Wtedy poznałem kolegę który mi pomógł, zwyczajnie dał siłę do życia i szczęście. To prawda co piszecie powyżej, niestety to co sie dziś promuje w TV to ślepa uliczka. Rodzina, odpowiedzialność i równowaga w życiu jest najważniejsza.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Admin.(2018-02-15 20:48) Zgłoś naruszenie 381258

    Giną, a raczej popełniają samobójstwo ci, co mają w głowie wszczepiony dekoder TVN -u, zamiast mózgu !

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • V.(2018-02-16 01:03) Zgłoś naruszenie 34024

    Szkoły mają w d... problemy dzieci i nastolatków, aby przepchnąć problem dalej. Psycholog i pedagog szkolny, na którego trafiliśmy w każdej ze szkół, do bani. Na psychologa z NFZ czeka się kilka m-cy. Jak ma byc dobrze?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Terminator(2018-02-15 21:16) Zgłoś naruszenie 33826

    Przez wiele lat Polska stosowała jedną strategię: pracuj, aż się przewrócisz. Burnout to nic innego niż ciężka depresja no i często burnout doprowadza do samobójstwa!!!Dlatego Polacy: take it easy!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Rene(2018-02-16 10:46) Zgłoś naruszenie 21692

    Pisalem, juz kiedyś. Ludzie nie wytrzymują. Sa zarzynani przez wyczerpującą pracę. No i dociskani przez oczekiwania otoczenia. Bardzo dobry tekst dla lemingów. Znam harujacych po 300 godzin, az do upadku. A teraz Niemcy będą pracować 28 godzin tygodniowo. Tak dla porownania

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • byly farmer(2018-02-15 21:16) Zgłoś naruszenie 20336

    Najwięcej samobójstw popełniają rolnicy i bezrobotni, tym pierwszym dziwię się najbardziej, wolą się zabić niż sprzedać hektar z hektarów powiedzmy dwudziestu i spróbować innego życia

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Kuba(2018-02-15 21:04) Zgłoś naruszenie 197182

    Większych bzdur dawno nie czytałem. "Polacy samotni, smutni i zmęczeni" no nie w PRLu było wesoło szczególnie jak się stało w kilometrowej kolejce za papierem toaletowym. "Polacy najbardziej depresyjnym pokoleniem" Od lat czołówkę zajmują Litwa, Korea Płd., Rosja, Japonia natomiast Polska jest daleko, daleko w tyle " Badanie dotyczące satysfakcji nastolatków" no proszę was, dzisiaj młodzi mają 7 procentowe bezrobocie, jeszcze nigdy nie było tak niskiego bezrobocia w polsce, to jest rekord wszechczasów, prezent dla młodych ludzi od Unii.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Sam sobie musisz pomóc(2018-02-16 18:28) Zgłoś naruszenie 18739

    Znam panią psycholog, która sama sobie nie radzi i dziary ma na ręce.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • polak(2018-02-16 01:17) Zgłoś naruszenie 172101

    to ze musicie x wiecej zapirdalac niz wasi dziadkowie to wina systemu rezerwy czastkowej, wiekszosc z was nie wie co to i nie rozumie jakie niesie implikacje

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zdegusto(2018-02-15 21:06) Zgłoś naruszenie 15656

    Korposzczury kręcą się coraz szybciej w kołowrotkach. W końcu głowa się poddaje. Ciekawe czy antydepresanty pomogą każdemu .

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Bob(2018-02-16 09:10) Zgłoś naruszenie 15345

    ten krotki tekst jest po prostu genialny!

    Odpowiedz
  • KBKB(2018-02-16 07:49) Zgłoś naruszenie 14882

    Lemingi,wyznawcy Lenina i sekty Spinellego giną, bo utopia marksistowska nie spełniła się .

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • dziadek łupa(2018-02-15 22:01) Zgłoś naruszenie 142257

    Nie pasował wam PRL?? to macie coście chcieli!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • maxu(2018-02-16 16:18) Zgłoś naruszenie 13122

    Coś w tym jest. Ostatnio nawet Android zaczął się wieszać.

    Odpowiedz
  • Krios(2018-02-16 04:17) Zgłoś naruszenie 124178

    Za dużo pracy, za mało kasy. Praca 8 godzin dziennie to 1/3 życia spędzona na wyścigu, a nie z rodziną czy przyjaciółmi. Ograniczyć liczbę godzin pracy do 25, zwiększyć pensje, żeby dało się żyć i damy radę. Ale wszyscy wiemy, że to marzenia ściętej głowy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • kTn(2018-02-15 20:25) Zgłoś naruszenie 8094

    Po prostu mamy psychologów do d**y.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Renata(2018-02-16 20:29) Zgłoś naruszenie 6818

    Świetny tekst.Cała prawda o naszym spoleczenstwie

    Odpowiedz