"Oferta na tym etapie ma charakter wstępny i niewiążący, i nie zobowiązuje żadnej ze stron do rozpoczęcia negocjacji. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia oferty przez TASE w następnym etapie GPW, PFR i TASE mogą podjąć dalsze rozmowy i negocjacje" - poinformowano w komunikacie.

Jak podkreślono, "na tym etapie ujawnienie szczegółów złożonej oferty mogłoby negatywnie wpłynąć na pozycję negocjacyjną w ewentualnym dalszym procesie".

"Spółka poinformuje o ewentualnych dalszych etapach procesu inwestycyjnego oddzielnym raportem bieżącym" - czytamy.

W komunikacie przekazano, że "aktualnie podejmowane działania mają charakter wstępny".

GPW we wtorkowym komunikacie poinformowała, że 9 lutego br. zarząd GPW "podjął decyzję o przygotowaniu wstępnej, niewiążącej propozycji zakupu 71,7 proc. udziałów w Tel Aviv Stock Exchange (TASE), wraz z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR)". Nie zapadła decyzja o ewentualnym podziale udziałów pomiędzy GPW a PFR.

28 lutego zarząd GPW "podjął decyzję o złożeniu wstępnej, niewiążącej, wspólnej wraz z Polskim Funduszem Rozwoju oferty zakupu" tych samych procent udziałów w TASE.

W komunikacie wskazano, że obie te informacje były poufne, ale w związku z "ustaniem przesłanek opóźnienia informacji poufnych" we wtorek, 6 marca br. "spółka podjęła decyzję o publikacji informacji poufnych opóźnionych w związku ze spekulacjami, które pojawiły się w serwisach medialnych".

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to największa giełda regionu Europy Środkowej i Wschodniej, prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Giełda rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W ub.r. Grupa Kapitałowa GPW wypracowała rekordowe przychody ze sprzedaży w wysokości 352 mln zł i tym samym osiągnęła historycznie najwyższy zysk netto w wysokości 156,1 mln zł. Zysk EBITDA ukształtował się na poziomie 212,2 mln zł.

Według rocznego raportu izraelskiej giełdy, w 2016 roku miała łącznie 242,2 mln NIS (nowych szekli izraelskich, 1 NIS to ok. 0,97 zł) przychodów wobec 262,6 mln NIS rok wcześniej.

Zysk TASE w 2016 roku wyniósł 2,1 mln NIS wobec 20,2 mln NIS w roku 2015.

Informację o zainteresowaniu GPW izraelskim parkietem pierwsza podała we wtorek "Rzeczpospolita", według gazety "potencjalna wartość transakcji to co najmniej 490 mln zł".

>>> Polecamy: Czy w Polsce dojdzie do nacjonalizacji giełdowych spółek? [WYWIAD]