Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 1,77 proc. do 23.533,34 pkt. - to najniższy poziom indeksu od końca listopada.

S&P 500 stracił 2,1 proc. i wyniósł 2.588,26 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 2,43 proc., do 6.992,67 pkt.

Od poniedziałku S&P stracił 5,9 proc., a Nasdaq Comp. 6,3 proc - to największe tygodniowe spadki od 2 lat.

Reklama

Kapitalizacja na globalnych rynkach akcji spadła na przestrzeni ostatnich 5 sesji o 1 bln USD.

Inwestorzy pozbywali się mocno akcji uzależnionych od rynków zagranicznych dużych firm przemysłowych - Caterpillar stracił od poniedziałku ponad 7 proc., a kurs Boeinga od środy spadł o ok. 5 proc.

Po podpisaniu w czwartek przez prezydenta USA memorandum o nałożeniu ceł na chiński eksport o wartości do 60 mld USD, chińskie ministerstwo handlu ogłosiło listę amerykańskich produktów, na które mają zostać nałożone cła. Na liście znalazły się dobra o szacunkowej wartości ok. 3 mld dolarów. Ocleniu mają ulec m.in.: wieprzowina, wino, stal oraz owoce.

Chiny zapowiedziały też skargę do WTO.

Chiny zagroziły drugą rundą ceł odwetowych, których kształt miałby być zależny od przebiegu rozmów na linii Pekin-Waszyngton. W ocenie analityków można spodziewać się o wiele radykalniejszych działań w tej materii.

Zwyżkująca wycena surowca skłania do powrotu na rynek kolejnych producentów łupkowych z USA. Liczba czynnych wiertni wzrosła w Stanach w ub. tygodniu o 4 do 804, czyli najwyższego od marca 2015 r. poziomu.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek ustawę budżetową, choć wcześniej informował, iż rozważa weto. Decyzja Trumpa oddaliła groźbę trzeciego w ciągu ostatnich trzech miesięcy zawieszenia działalności administracji federalnej (ang. shutdown).

Trump zastanawiał się nad wetem m.in. z uwagi na, jego zdaniem, niewystarczającą ilość funduszy przeznaczonych na budowę muru na granicy z Meksykiem.

W piątek nad ranem czasu polskiego Senat przyjął ustawę budżetową, zapewniającą finansowanie rządu federalnego na poziomie 1,3 bln USD do 30 września, czyli do końca 2018 roku budżetowego. Wcześniej ustawę przyjęła Izba Reprezentantów.

>>> Czytaj też: Zachód jednak traci na globalizacji. Zaskakujące wyniki badania MFW