Syndyk masy upadłości chce sprzedać cały majątek przedsiębiorstwa z niewielkimi wyłączeniami, w tym budynki i hale produkcyjne oraz maszyny, po cenie według oszacowania sporządzonego w styczniu zeszłego roku. Oferty zakupu wraz z proponowaną ceną nabycia będą przyjmowane do 25 maja tego roku.

Otwarcie oraz wybór oferty przez syndyka ma się odbyć 28 maja 2018 r. Decyzja będzie podlegać zatwierdzeniu przez radę wierzycieli.

Upadłość likwidacyjną najstarszej polskiej fabryki lokomotyw ogłosił krakowski sąd gospodarczy w maju 2013 r. Wniosek o ogłoszenie upadłości złożyli związek zawodowy i grupa pracowników.

Sąd, orzekając upadłość likwidacyjną Fabloku, uznał, że przesłanki niewypłacalności firmy zostały spełnione. Stan majątkowy firmy nie pozwalał na wypełnianie zobowiązań finansowych, a sytuacja miała charakter trwały.

Reklama

Według sądu zobowiązania Fabloku wobec przeszło 200 wierzycieli wynosiły ponad 64 mln zł. Firma nie miała środków obrotowych do prowadzenia bieżącej produkcji, a jej majątek, który oszacowano wtedy na ok. 44 mln zł, był praktycznie w całości objęty zabezpieczeniami na rzecz wierzycieli: Urzędu Skarbowego, ZUS oraz banków.

Historia chrzanowskiej fabryki sięga 1919 r., od tego czasu do postawienia w stan upadłości firma wyprodukowała ponad 10 tys. parowozów i lokomotyw spalinowych, w tym przed wojną pięć szybkich wagonów spalinowych, znanych jako „luxtorpeda”.

Ostatnim głównym udziałowcem Fabloku była spółka zarejestrowana na Cyprze.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

edytor: Anna Mackiewicz