Czy kapitał ma narodowość? "Polski wzrost gospodarczy jest pewną iluzją"

4 kwietnia 2018, 06:33 | Aktualizacja: 05.04.2018, 14:16
Tylko na Forsal.pl
Warszawa

Warszawaźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: PIOTR MALECKI

Z raportu „Kapitał zagraniczny: czy jesteśmy gospodarką poddostawcy?” Fundacji Kaleckiego wynika, że Polska jest krajem relatywnie silnie uzależnionym od zagranicznego kapitału. Nasuwa się kluczowe pytanie: to dobrze czy źle i czy kapitał ma narodowość?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (44)

  • Karol(2018-04-04 09:38) Zgłoś naruszenie 17825

    Narodowosc maja kapitalisci, czyli wlasciciele kapitalu, zainteresowani rentownoscia swojego kapitalu. Dopoki jestesmy placowo konkurencyjni i nie bedziemy oszczedzac, bedziemy przyciagac kapital, ktory bedzie wypieral kapital rodzimy, dodatkowo wypierany przez rodzima konsumpcje. Przy obecnie prowadzonej polityce socjalnej jestesmy skazani na import kapitalu.

    Odpowiedz
  • Batman(2018-04-04 07:09) Zgłoś naruszenie 17314

    Niestety w Polsce jest tak, że władza nie dba o firmy polskie, tylko o państwowe... i o ile każdy się zgodzi, że ważne jest żeby w danym kraju dominowały marki narodowe, to z dominacją firm państwowych mieliśmy do czynienia w PRL... i każdy wie, jak to działało. Narodowe, Polskie - TAK. Znacjonalizowane, państwowe - już to przerabialiśmy i ja podziękuj.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ugluk(2018-04-04 07:07) Zgłoś naruszenie 14864

    "Zaangażowanie zagranicznego kapitału kilkukrotnie zwiększyło także produktywność polskich firm." - skąd wiadomo, że gdyby ich nie sprzedano to produktywność by nie wzrosła. Orlenu nie sprzedano a daje sobie radę. FSO sprzedano i wszyscy wiedzą jaki był rezultat. Elwro sprzedano Siemensowi - jak wzrosła produktywność?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PO(2018-04-04 06:47) Zgłoś naruszenie 117124

    Wrócimy do władzy,sprzedamy resztkę tej Polski.W zamian:stanowiska guberni jako namiestnicy.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Blondi(2018-04-04 17:50) Zgłoś naruszenie 10147

    Czy folksdojcz z PO ma narodowość?tak pytam....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2018-04-04 15:47) Zgłoś naruszenie 83102

    "Polski wzrost gospodarczy jest pewną iluzją". Bzdura! Wzrost gospodarczy w Polsce jest widoczny prawie na każdym kroku!Tylko trzeba oczka otworzyć!!!LooooL.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czesław(2018-04-04 06:43) Zgłoś naruszenie 7468

    No to co polacy, tradycyjnie do Lidla.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hehe(2018-04-04 10:42) Zgłoś naruszenie 5814

    Spytaj się Pan Niemców, czy to dobrze że większość koncernów w Niemczech jest ich?

    Odpowiedz
  • Obserwator(2018-04-04 09:25) Zgłoś naruszenie 5123

    Autor odkrył nową nację "Indyjczyk" :). To jakaś nowa nacja Indyków Oj google będzie miał kłopoty :). A tak na serio ktoś Panu zlecił art. czy Pan tak na serio. Bo aż dziw bierze że inteligentny człowiek wypisuje takie farmazony. Siłą danego kraju jest możliwość oddziaływania gospodarczo na kraje słabsze i tyle w temacie. Gdyby Chiny poszły radami Sorosa,Sachsa byłyby tylko kolonią ekonomiczną zachodu a tak są najsilniejszą gospodarką na świecie. Proszę nie tumanić ludzi że kapitał nie ma narodowości. Siła tych globalnych koncernów jest uzależniona od siły swoich państw i vice versa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jaro(2018-04-04 17:03) Zgłoś naruszenie 4739

    Jeszcze zanalizujmy taką sytuację: jest w Polsce niemiecka firma, ale Niemcami są tylko część zarządu, w tym CEO. Siedziba we Wrocławiu. Panowie Niemcy raz na weekend wracają do siebie (powiedzmy Lipska), ale z pełnymi siatami zakupów. Pytanie: czyj kapitał na tym zyskuje?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • m1(2018-04-04 20:14) Zgłoś naruszenie 4623

    Polska jest ważnym peryferium światowej gospodarki. Ważnym, ale jednak peryferium. Jeśli weźmiemy pod uwagę przyrost dochodu narodowego Niemiec i Polski za ostatnie trzy lata (niby dobrego wzrostu) nasze PKB na głowę ma szansę zrównać się z niemieckim za ........ 80 lat! Żeby to zmienić trzeba by poświęcić jedno pokolenie. A nikt świadomie nie miałby na to ochoty. Dlatego ruch migracyjny jest bardzo prosty. Jednostki utalentowane i zdolne zajmują miejsca w metropolii a pozostali zostają na miejscu, utrwalając istniejący stan rzeczy. Z tego punktu widzenia podział na państwa narodowe jest bez sensu, ponieważ prowokuje władze narodowe do stosowania obietnic bez pokrycia, wywołując okresowe fale frustracji. Traktując państwa narodowe tylko jako terytoria dajemy przynajmniej szansę tym, którzy skutecznie rozwijają siebie, ciągnąc jednocześnie za sobą jednostki słabsze. Wyjście z tego układu prowadzi do izolacji i stagnacji. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to łatwo daje się omamić twórcom coraz to nowych planów cudu nad Wisłą, służących jedynie cynicznym planom zdobycia władzy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • edder(2018-04-04 13:37) Zgłoś naruszenie 3016

    Bogate kraje opierają swoje gospodarki na dużych narodowych firmach. W 2012 r. 30 największych koreańskich czeboli odpowiadało za 82 proc. eksportu Korei Południowej, choć jeszcze w 2002 r. było to tylko 53 proc. Czebole zatrudniają też 82 proc. wszystkich absolwentów w Korei Południowej W krajach rozwiniętych większość ludzi pracuje w wąskowyspecjalizowanych zawodach i o byciu przedsiębiorcą nie ma zielonego pojęcia (na przykład w Bangladeszu samozatrudnionych jest 75,4 proc. pracowników a w USA 7,5 proc.). W USA blisko połowa zatrudnionych pracuje w firmach zatrudniających powyżej 250 osób a w Grecji zaledwie 13 procent pracowników pracuje w takich dużych firmach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • alex(2018-04-04 14:45) Zgłoś naruszenie 2374

    "Sfery do sprywatyzowania to jeszcze energetyka, drogi, kolej, porty, infrastruktura. To dziedziny mogące w warunkach prywatyzacji rozwiązać problem deficytu budżetowego. Jednak decyzja w tym zakresie wymaga inteligentnego działania – mówi Żurkowska. " --- Pani Żurkowska, niech pani sprywatyzuje własny tyłek, a od Polski wara.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rogerrr(2018-04-04 15:45) Zgłoś naruszenie 176

    Od zakończenia wojny w Niemczech zamknięto tylko jedną fabrykę samochodów i właścicielem tej fabryki byli Amerykanie - o czymś to świadczy.

    Odpowiedz
  • Pełowiec(2018-04-04 17:46) Zgłoś naruszenie 1618

    Sprzedam Polskę.

    Odpowiedz
  • Władimir Putin(2018-04-04 10:03) Zgłoś naruszenie 1653

    Kapitał nie ma narodowości dlatego postanowiłem zainwestować miliard w budowę mostu łączącego ukrainski Krym z Rosją.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dobry pan(2018-04-04 14:33) Zgłoś naruszenie 1564

    To dawajmy się dalej wysysać róznym koncernom wg chciejstw wolnościowców korwinowców liberałów itp. ******* antypolskich.

    Odpowiedz
  • Don(2018-04-04 09:12) Zgłoś naruszenie 968

    Na wolnym rynku nie ma czegoś takiego jak narodowość.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ...(2018-04-05 17:26) Zgłoś naruszenie 99

    Niemcy śmieją sie z nas że zaczynamy sie bawić w patriotym z gospodarczy a tak naprawde oni sie boją że staniemy sie niezależni:)

    Odpowiedz
  • D.Trump(2018-04-04 10:06) Zgłoś naruszenie 420

    @putin A ja na spółkę z Apple przywracamy fabryki Apple do USA. Przecież Amerykanie to tańsza siła robocza niż Chińczycy, a ja nie wierzę w patriotyzm ekonomiczny.

    Odpowiedz