Polska z drugim najwyższym wzrostem PKB w Unii. Oto najnowsze dane Eurostatu [WYKRESY]

15 maja 2018, 13:48 | Aktualizacja: 16.05.2018, 08:25
Źródło:forsal.pl
Europa

Europaźródło: ShutterStock

Wyrównany sezonowo Produkt Krajowy Brutto (PKB)  w I kw. 2018 r. zwiększył się wobec poprzedniego kwartału o 0,4 proc. zarówno w strefie euro, jak i w całej Unii Europejskiej, wynika ze zaktualizowanych danych Eurostatu. Polska znalazła się wśród liderów wzrostów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (35)

  • Lolek(2018-05-15 17:12) Zgłoś naruszenie 14588

    Niemieckie 2 proc. to o wiele więcej niż nasze 5 proc. Nigdy ich nie dogonimy. Plus struktura PKB u nas to gloni konsumpcja. U nich eksport i produkcja ciężka. Cieszmy się teraz. Za 20 lat będziemy biedakami.

    Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
  • Józek Arbuzek(2018-05-15 15:01) Zgłoś naruszenie 12683

    Łotwa? A przecież oni mają Euro czyli w/g niektórych „ekspertów” nie mają prawa się rozwijać...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Kiros(2018-05-16 10:43) Zgłoś naruszenie 9916

    To sprawdźcie sobie PKB per capita i już nie będzie tak pięknie. Inni się rozwijają dzięki inwestycjom, Polska dzięki wysokim podatkom oraz taniej sile roboczej. Polska gospodarczo jest jak taki papierowy samolocik.

    Odpowiedz
  • Heheszek(2018-05-15 18:18) Zgłoś naruszenie 9622

    Dla nas 1% PKB to ok. 5 mld USD, dla Niemców 1% PKB to ok. 35 mld USD. Rewelacji nie ma, ale dobrze, że chociaż we Wschodniej Europie coraz bardziej z każdym rokiem dominujemy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • radd(2018-05-15 14:54) Zgłoś naruszenie 9544

    A jak ma nie byc przy takich wydatkach publicznych..?

    Odpowiedz
  • pytanie(2018-05-15 20:23) Zgłoś naruszenie 8738

    I co z tego jak w Polsce ceny żywności , paliw itp w ciagu 2 lat prześcignęły zachodnie, przy 3 krotnie niższych dochodach.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Newsroom(2018-05-15 22:06) Zgłoś naruszenie 59102

    Łopozycja totalna ma twardy orzech do zgryzienia, bo jeszcze niedawno głosili,że będziemy drugą Grecją. A ja twierdzę ze opozycja jest skończona , na Wieki Wieków Amen.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pełowiec(2018-05-15 18:18) Zgłoś naruszenie 3480

    Wujku Frans,pomóz Tak być nie moze.

    Odpowiedz
  • werter(2018-05-16 05:39) Zgłoś naruszenie 3031

    PILNE! BREAKING NEWS! Leszek Balcerowicz POpełnił seppuku gdy dowiedział się o tych danych! ;)

    Odpowiedz
  • Tom(2018-05-16 11:25) Zgłoś naruszenie 1943

    PO-trolle dostały finansowego przyspieszenia. Komsomolska prawda musi być na wierzchu. Polakom trzeba wyjaśnić, że dobrze znaczy źle. Tylko trochę brakuje mi wpisów na temat drożejącego masła. Jednak rozumiem, że wraz z wzrostem funduszy na kampanię poprawia się jakość propagandy.

    Odpowiedz
  • Polak(2018-05-15 20:11) Zgłoś naruszenie 1324

    Nawet za Gierka się "rozwijaliśmy" jak na drożdżach

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jo(2018-05-16 07:12) Zgłoś naruszenie 126

    Jak tam pampersy? Zmienione?

    Odpowiedz
  • Heheszek(2018-05-16 13:25) Zgłoś naruszenie 71

    "matematyka nosaczy sundajskich z komentarzy A chińskie 1% jest większe niż niemieckie 4% i co ma z tego wynikać?" Ma z tego wynikać fakt, że używanie dynamiki PKB do porównywania gospodarek dwóch krajów bardzo niewiele wnosi, bo są one skrajnie uzależnione od liczby bazowej, co sprawie, że kraje trzeciego świata z łatwością mogą osiągać "wielki wzrost gospodarczy"? I co sprawia, że "nieco" kłamliwe jest używanie przez polityków zwrotów typu "gonimy zachodnie gospodarki"? Nie, bogacimy się, ale ni gonimy, tracimy dystans, wyjątkiem są kraje, które upadają gospodarczo na własne życzenie, jak Grecja, Portugalia czy, już dwa-trzy lata, Włochy. Albo to, że w niemieckiej gospodarce zachodzi duża szybsza akumulacja kapitału niż w Polsce? Przykład 1. W Polsce "wyprodukowano 25 mld więcej, w Niemczech jakieś 90 mld więcej. Pytanie - gdzie budżet państwa dostanie więcej pieniędzy z podatków? Przykład 2: Niemcy wydają jakieś 1,5 PKB na wojsko, Polska 2%, która armia jest lepiej uzbrojona? Jak to się będzie zmieniało z czasem jeśli proporcje zostaną zachowane? Pytanie: 3. Niemcy wydają 8% PKB na służbę zdrowia, Polska 4% z groszami, co prawda Niemców jest 2x więcej, ale gdzieś wolałbyś chorować na raka? Gdzie wolałbyś chorować na raka za 10 lat jeśli te proporcje do PKB pozostaną niezmienione?

    Odpowiedz
  • Grześ(2018-05-19 17:46) Zgłoś naruszenie 52

    Niemcy drukują 20 mld euro miesięcznie. Ich wzrost jest nietrwały i gospodarka zagrożona kryzysem. Co roku tracą w Polsce ok 2% rynku. Nasze produkty wypierają powoli Niemieckie. Niemieckie banki nie mają gotówki. Jedynie wprowadzenie takich samych ceł przez USA jakie nakłada UE oznacza spadek produkcji o 20%. U nich nie ma konsumpcji bo 40% gospodarstw domowych ma zadłuzenie przekracające 250% ich wartosci. Prawie połowa firm produkuje drożej niż sprzedaje. Mimo największych ulg za drukowane euro. Poczekajcie 2-3 lata .Dzięki Włochom i ich przepisom ograniczajączym przywileje Niemieckim firmom. Pan bunga bunga powiedział że osczędzi na tym 140 mld w podatkach . Wszystko od kapitału Niemieckiego. Zemsta za Niemiecki przekręt przed wyborami 4 lata temu.

    Odpowiedz