PGE: Produkcja energii elektrycznej wzrosła o 18% r: r do 17,66 TWh w I kw. 2018


Warszawa, 15.05.2018 (ISBnews) - Produkcja energii elektrycznej w Polskiej Grupie Energetycznej (PGE) wyniosła 17,66 TWh w I kw. 2018 r. (wzrost o 18% r/r), w tym z węgla brunatnego - 9,82 TWh (spadek o 7% r/r), podała spółka.
"Nowe aktywa wspierają naszą pozycję rynkową, czego dowodem są również osiągnięte wyniki operacyjne. Zwiększyliśmy produkcję energii elektrycznej do poziomu 17,7 TWh, czyli o 18%. Z kolei sprzedaż ciepła potroiliśmy, osiągając wolumen ponad 23 PJ. To niemalże tyle, ile sprzedaliśmy przez cały ubiegły rok" - powiedział prezes Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie.
W I kwartale 2018 r. produkcja energii w grupie wyniosła 17,66 TWh, z czego 9,82 TWh, czyli o 7% mniej niż w ubiegłym roku, pochodziło z węgla brunatnego. To efekt większego obciążenia remontowego w Elektrowni Bełchatów oraz w Elektrowni Turów, podano w komunikacie.
"Produkcja energii z węgla kamiennego wyniosła 5,71 TWh, co oznacza wzrost o 102% w stosunku do okresu bazowego. To efekt ujęcia w raportowanych wynikach przejętych elektrociepłowni (EC Kraków, EC Gdańsk, EC Gdynia, EC Wrocław, EC Czechnica), które łącznie wyprodukowały 1,41 TWh oraz Elektrowni Rybnik, która wyprodukowała 1,22 TWh" - czytamy dalej.
Wolumen produkcji z gazu wzrósł o 57% i wyniósł 1,49 TWh w I kwartale 2018 r. Na wynik ten wpłynęły również włączone do raportowania aktywa PGE Energia Ciepła (EC Toruń, EC Zielona Góra, EC Zawidawie), które łącznie wyprodukowały 0,53 TWh. Wolumen dystrybucji energii elektrycznej wyniósł po I kwartale 9,19 TWh, co oznacza wzrost o 3% w stosunku do okresu bazowego, podano także.
"Przejmując aktywa skupione obecnie w spółce PGE Energia Ciepła, Grupa PGE umocniła pozycję lidera na polskim rynku elektroenergetycznym i stała się największym dostawcą sieciowego ciepła z miejskich elektrociepłowni. Rok 2018 to dla PGE czas dalszego konsekwentnego rozwoju i realizowania założeń zaktualizowanej strategii biznesowej" - napisano w komunikacie.
Jak podkreślił prezes, rozwój ciepłownictwa jest jednym z najważniejszych filarów przyszłości Grupy PGE.
"Koncentrujemy się obecnie na integracji nabytych aktywów wytwórczych w ramach grupy, tak by jak najszybciej osiągnąć efekt synergii. Jednocześnie szczegółowo przyglądamy się wszystkim aktywom ciepłowniczym i kompleksowo analizujemy ich potencjał do rozwoju. Doskonałym przykładem dywersyfikacji źródeł wytwórczych jest obecnie Rzeszów, gdzie jeszcze w tym roku uruchomimy Instalację Termicznego Przetwarzania Odpadów z odzyskiem Energii. Jesteśmy przekonani, że realizacja tej instalacji, w obliczu zmieniających się przepisów dotyczących odpadów, to przyszłość tego sektora" - wskazał Baranowski.
Kolejne projekty, które czekają na realizację, to przede wszystkim budowa nowej Elektrociepłowni Czechnica, gwarantująca utrzymanie dostaw ciepła dla obecnych i nowych klientów w aglomeracji wrocławskiej, dodał.
"Realizację nowych projektów, już na mniejszą skalę, planujemy również w Bydgoszczy i Kielcach. Kontynuujemy także realizację koncepcji uciepłownienia Elektrowni Rybnik oraz realizujemy szereg kolejnych inwestycji ograniczających nasz wpływ na środowisko" - wymienił prezes.
Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40%, natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
(ISBnews)