Drenaż mózgów z Ukrainy. Do Polski przyjeżdża coraz więcej specjalistów

18 maja 2018, 09:00
Źródło:MAGAZYN DGP
fot. Stasia04/Shutterstock

fot. Stasia04/Shutterstockźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Leczą, uczą, programują. Wiedzą, co znaczy ciężka praca. Nawet kiedy dobrze nie znają języka, decydują się na własny biznes. Nad Wisłą Ukraińcy pracują nie tylko na stanowiskach najniższego szczebla.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (79)

  • wątpliwe papiery (2018-05-18 09:19) Zgłoś naruszenie 255110

    W stosunku do skali imigracji specjalistów jest niewielu a główna przyczyna leży w tym, iż kwalifikacje są wątpliwej jakości. Przykład prawa jazdy na samochody cięzarowe gdzie jak powszechnie wiadomo są one kupowane na Ukrainie no i jak później taka osoba ma jeździć? Podobnie wygląda sytuacja z kwalifikacjami wyższych uczelni Ukraińskich stąd mamy sytuację gdzie często osoby o teoretycznie wyższych kwalifikacjach pracują w rolnictwie, budownictwie i innych pracach sezonowych. Natomiast liczby przedstawione w artykule są na tyle małe, że niezależnie gdzie Ci specjaliści by mieszkali to rynek i tak by ich wychwycił ale to jest garstka w stosunku to ogółu.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • feder(2018-05-18 09:29) Zgłoś naruszenie 236339

    Brawo, Młodych zdolnych, a przede wszystkim pracowitych ludzi nam trzeba.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Znawca(2018-05-18 09:40) Zgłoś naruszenie 49285

    Z przodu nieszczery uśmiech a z tyłu Ci kosę wbije w plecy. Nie wierzcie tej PROPAGANDZIE ! Oni zawsze nas będą nienawidzić i bać się naszego buta !

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • eddeekkooo(2018-05-18 09:58) Zgłoś naruszenie 12716

    Przykro patrzeć jak bliski kulturowo kraj jak Ukraina jest niszczony przez egoistycznych oligarchów. Ukraina ma jedne z najżyźniejszych ziem na świecie i duże złoża żelaza a kraj klepie biedę. Na Ukrainie jest już więcej emerytów niż pracowników.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Newsroom(2018-05-18 10:05) Zgłoś naruszenie 98115

    Podobnie jest z polskimi zdolnymi pracownikami. Zachód nas nadal drenuje ! Natomiast dobrze się dzieje, że luki w róznych dzidzinach przemysłu, zapełniają, młodzi zdolni Ukraińcy ! Witamy w Polsce zdolnych młodych pracowitych gości !

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • zefirek(2018-05-18 10:08) Zgłoś naruszenie 11371

    Powinniśmy zamknąć granicę całkowicie przed wrogą imperialną Rosją ! Przyjeżdżają do nas, by szczuć i podsycać konflikty między nami i Uraińcami. Dla takich Rosjan, nie moze być miejsca w Polsce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • katee(2018-05-18 10:34) Zgłoś naruszenie 211242

    Smutne. O Polakach się zapomina i preferuje się import cudzoziemców!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • granatowy(2018-05-18 10:36) Zgłoś naruszenie 57135

    Chcieli mieć swoje państwo to mają! Na krwi setek tysięcy naszych obywateli! Gdyby nie oni to płace rosłyby o wiele szybciej! Nie dla banderyzacji Polski!

    Odpowiedz
  • elaaa(2018-05-18 10:38) Zgłoś naruszenie 10387

    Żałosny artykuł mający usprawiedliwiać zalew Polski przez obcych! PIS szykuje się do wylotu!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Robol(2018-05-18 10:45) Zgłoś naruszenie 3451

    Polski rząd powinien stworzyć nowe prawo imigracyjne tak by Ukraińcy pracujący w Polsce mieli ścieżkę prawna do stałego pobytu, coś na miarę zielonej karty by mogli się to osiedlać na stałe nawet ze swą rodziną a nje jak to jest aktualnje czyli tylko do pracy i to tylko 6 miesięcy w roku. A ich dzieci to wiadomo jak się w Polsce urodzą to będą już Polakami.

    Odpowiedz
  • An(2018-05-18 10:54) Zgłoś naruszenie 164189

    Ale bez sensu mamy prawo. Kto wymyslil aby pracownicy dostawali wize pracownicza tylko na pol roku? I co maja robic Ci biedni Ukraincy. Pracowac 6 miesiecy w PL a pozniej 6 miesiecy koczowac na Ukrainie albo u nas na czarno? Wiza pracownicza powinna byc min. na dwa lata!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • rodak(2018-05-18 10:54) Zgłoś naruszenie 25871

    A PIS miał tak mocno chronić nas przed imigrantami. No właśnie widzę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2018-05-18 11:06) Zgłoś naruszenie 12742

    No cóż , Lepiej przyjechać do Polski i pracować na czarno niż być wysłanym na front wschodni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • edddde(2018-05-18 11:21) Zgłoś naruszenie 14333

    Lepiej niech do Polski przyjeżdżają bliscy kulturowo Ukraińcy niż sprawiający duże problemy imigranci spoza Europy. Ukraińcy zintegrują się w Polsce podobnie jak Polacy za granicą czyli w miarę dobrze.

    Odpowiedz
  • TEFLON(2018-05-18 11:29) Zgłoś naruszenie 7265

    Okazuje się że bez Ukraińców ani ani. Kolejny propagandowy artykuł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • IMHO(2018-05-18 11:47) Zgłoś naruszenie 25111

    Jeżeli pracuje ponad milion to dlaczego do ZUS składki są odprowadzane od ledwo 400 tysięcy? Reszta pracuje na czarno?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Lekarz Pediatra(2018-05-18 12:04) Zgłoś naruszenie 249288

    A Gdzie mój komentarz o znachorach i szeptuchach z Ukrainy z kupionymi na pchlim targu dyplomami medyka, którzy swoimi działaniami wywołali epidemie HIV, gruźlicy i inych zakaźnych chorób na Ukrainie? Czyzby cenzorem tutaj tez był"specjalista" z Ukrainy? Prawda boli, ale HIV, czy żóltaczka boli jeszcze bardziej! NIE CHCEMY W POLSCE EPIDEMII CHORÓB ZAKAŹNYCH KTÓRE WYSTĘPUJĄ NA UKRAINIE! Miejsca (zwłaszcza punkty gastronomiczne i przychodnie) w ktorych słysze jezyk Ukrainski omijam szerokim łukiem!

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Yulia(2018-05-18 12:08) Zgłoś naruszenie 9386

    Pany polaki to tylko srutututu ciagaj drutu. Mysla ze ukrainki sa tylko do tego. Juz my wam denaz mozgowuj czaszku zrobimy jak w 45 tym na Ukrainu! Slava Ukrainie! Heroiom Slava!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bkb2(2018-05-18 12:11) Zgłoś naruszenie 322273

    Zaczynam rozumieć mentalność ukraińską której wcześniej nie pojmowałem. Otóż ten naród różni się mentalnie w sposób zasadniczy od Polaków i nie jestem przekonany czy w przyszłości uda się nam naprawdę dobrze zintegrować,,,, Oglądając te niektóre filmy o Ukraińcach widzę że są to ludzie którzy nie mają żadnego patriotyzmu czy odpowiedzialności za swój kraj i swoją przyszłość... Dowodem na to jest to że przecież tak jak Polska w 1989 roku byli oni wolni w 1991 i mogli już wtedy budować nowoczesne państwo i starać się przyłączyć do EU razem z Polską Słowacją Rumunią Węgrami.... Oni po prostu nie mają w sobie żadnej odpowiedzialności za siebie i swój kraj i żyją dokładnie jak w czasie ZSRR jak typowe homo sovieticus nie rozumiejąc że sami jako naród mogą kształtować swoją tożsamość , wolność i niezależność.... Dzisiaj przyjeżdżają do Polski i mimo że mają tutaj przykłady jak powinno się budować siłę własnego kraju to traktują Polskę tylko jak okazja do lepszego i wygodniejszego życia czy sposobu na zarabianie kasy....Z kim rozmawiam wśród Ukraińców to wszyscy mówią że oni nie mają wpływu na swoje władze i sytuację na Ukrainie....a to jest przecież nieprawda... To dowodzi że są wygodni i nie ma u nich odpowiedzialności za swój kraj i swoje społeczeństwo.... Zauważcie że Ukraińcy mówią często że wadą Polaków jest częste mówienie o polityce i dziwią się temu, a nie rozumieją nawet że Polacy mówią o polityce w ich obecności aby wyedukować Ukraińców i aby ci wzięli się do porządnej pracy jaka rozwinie ich kraj na wzór kraju Europejskiego.... Jest wielkie niebezpieczeństwo że ci Ukraińcy którzy w Polsce prowadza dzisiaj biznes czy mieszkają na stałe będą tylko traktować nasz kraj jak miejsce na dobrobyt a nie będą odpowiedzialni za Ukrainę... To może spowodować bardzo niebezpieczne perturbacje w przyszłości....kiedy uwikłają Polskę i Polaków w ich wojnę czy inne problemy społeczne, epidemie, ubóstwo, upadek gospodarki czy nawet rozbiór kraju....Ukraińcy ci z Zachodu mogą być kiedyś kartą przetargową swoich nacjonalistów domagających się zwrotu ziem na kresach a ci ze wschodu mogą być kartą przetargowa Moskwy mówiąc po rosyjsku w walce o wpływy w Europie Środkowo Wschodniej i całej EU.... Jakże trudno dzisiaj sobie wyobrazić że Ukraina pokona korupcję, wprowadzi nowoczesne prawo i podniesie swój kraj gospodarczo....!!! Teraz kiedy my w Polsce mamy dobrą koniunkturę wypracowaną w pocie czoła przez 30 lat, i wszystko na razie wygląda dobrze, ale co będzie jeżeli Ukraińcy zachłyśnięci dobrobytem w PL zadłużą się na wyrost i doprowadzą w konsekwencji do strat bankowych i biznesowych w naszym kraju ..? Jestem zwolennikiem integracji z Ukrainą ale Polska musi codziennie bacznie przyglądać się procesom jakie zachodzą na Wschodzie i nie może dopuścić do zbyt dużego udziały Ukraińców na naszym rynku.... Powinniśmy sięgnąć po pracowników raczej do odległych krajów azjatyckich gdzie jest większa kultura poszanowania społecznego. i z racji odległości ci ludzie nie będą wpływać na realne sprawy Polski w przyszłości w przeciwności do Ukraińców...